0% au considerat acest document util (0 voturi)
196 vizualizări6 pagini

Proiect Didactic Ecuatie Cls 8

Documentul prezintă un proiect didactic pentru o lecție despre ecuațiile de gradul al doilea. Lecția include definirea ecuației de gradul al doilea, exemple și pași pentru rezolvarea acestora, precum și exerciții.

Încărcat de

Draguțan Valeria
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
196 vizualizări6 pagini

Proiect Didactic Ecuatie Cls 8

Documentul prezintă un proiect didactic pentru o lecție despre ecuațiile de gradul al doilea. Lecția include definirea ecuației de gradul al doilea, exemple și pași pentru rezolvarea acestora, precum și exerciții.

Încărcat de

Draguțan Valeria
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Proiect didactic

Ecuaţia de gradul al doilea: ax 2  bx  c  0, x  R

Data:

Şcoala:IP Gimnaziul Peticeni

Clasa a VIII-a

Profesor: Draguțan Nina

Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturiii

Disciplina: Matematică- algebră

Unitatea de învăţare: Euaţii, inecuaţii şi sisteme de ecuaţii

Subiectul: Ecuaţia de gradul al doilea

Tipul lecţiei: de fixare de noi cunoştinţe

Scopul lecţiei: asimilarea de noi cunoştinţe.

Competenţe specifice:

Determinarea soluţiilor unor ecuaţii, inecuaţii sau sisteme de ecuaţii


Identificarea unor probleme care se rezolvă cu ajutorul ecuaţiilor, inecuaţiilor sau a sistemelor de ecuaţii, rezolvarea acestora şi interpretarea
rezultatului obţinut
Obiective operaţionale:

-elevul să identifice corect coeficienţii ecuaţiei de gradul al doilea

-elevul să calculeze corect cel puţin trei discriminanţi a trei ecuaţii

-elevul să determine prin calcul soluţiile a cel puţin 4 ecuaţii diferite


Mijloace didactice: tabla, manualul, catalog, culegere

Metode de învăţământ: conversaţia, exerciţiul, expunerea, exemplul, observaţia.

Materiale didactice: tabla, cretă, manuale, caiete, culegere.

Forme de organizare a clasei:frontală.

Timp:50 minute.

Bibliografie:

Manual de matematică pentru clasa VIII, ed. Teora, Dana Radu, Eugen Radu.

Culegere de matematică pentru clasa a VIII-a, Ed. Paralela 45.

Culegere de matematică EN 2018, clasa a VIII-a, Ed.Paralela 45.

Desfăşurarea activităţii:

Metode şi
Activitatea
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Evaluare mijloace
elevului
didactice

Metode:
Profesorul notează absenţii. Elevul de
1. Moment conversaţia.
organizatoric Se verifică prezenţa caietelor, serviciu spune frontal
2 min absenţii. Mijloace:
manualelor şi culegerilor.
catalogul

2. Captarea Pe langă ecuaţia de gradul întai, frontal Metode:


atenţiei inecuaţii şi ecuaţia cu două expunerea,
elevilor necunoscute, există şi ecuaţia de conversaţia.
gradul al doilea ( deci cu 2 soluţii)
5 min

Titlul lecţiei: Ecuaţia de gradul al


doilea

Ca principale obiective:
Elevii notează
- să identificăm o ecuaţie de titlul lecţiei şi
3. Enunţarea titlului Metode:
gradul doi; ascultă
lecţiei şi a anumitor conversaţia.
obiectivele frontal
obiective - să rezolvăm corect o ecuaţie de trasate de Mijloace:
3 min gradul doi profesor. tabla, caiete.

4. Comunicarea Definiţie:
şi însuşirea Se numeşte ecuaţie de gradul al doilea, ecuaţia
cunoştinţelor de forma ax 2  bx  c  0 Elevii notează
unde a, b, c se numesc coeficienţii ecuaţiei, în caiete
35 min x necunoscuta. definiţia, Metode:
exemplul dat Conversaţia,
Exemplu: de profesor. explicaţia,
x 2  5 x  6  0 unde 1,5,6 sunt
coeficienţii ecuaţiei. exerciţiul,
observaţia.
Observaţie:
a) Dacă a  0 se obţine o ecuaţie de
gradul întai, ce are o soluţie. Elevii
b) Dacă b  0 se obţine o ecuaţie de participă activ
forma ax 2  c cu două soluţii la lecţie, ei
c) Dacă c  0 se obţine o ecuaţie de identifică tipul
forma ax 2  bx  0  x(ax  b)  0 ecuaţiei la
cu două soluţii. sugestia
Exemplu: profesorului. Frontal
3x 2  9 x  0
3x ( x  3)  0
x1  0;
x  3  0  x2  3
Rezolvarea ecuaţiei:
1) identificarea corectă a coeficienţilor şi a
tipului de ecuaţie

2) calculul discriminantului   b 2  4ac Elevii notează


3) determinarea soluţiilor după formula etapele de
b  rezolvare a
x1, 2  ecuaţiei.
2a

Exemplu:

Să se rezolve ecuaţia  x 2  3 x  2  0

a  1;
1) b  3
c  2
  3 2  4  (1)  (2)
2)
 1
Elevii rezolvă
împreună cu
 3 1
x1, 2   x1  2; cadrul didactic
3) 2
x2  1 acest prim
exemplu.

observaţie:
1) dacă   0 ecuaţia nu are soluţii reale;
2) dacă   0 ecuaţia are o soluţie dublă;
3) dacă   0 ecuaţia are două soluţii
dinstincte.

APLICATII
1. exerciţii la tablă Mijloace :
Primul tabla, creta,
exerciţiu de pe caiete, manual.
tablă este
lucrat Individual
2. exerciţii manual individual.

Elevii merg pe
rand la tablă
pentru
rezolvarea
exerciţiilor
propuse,

5. Asigurarea Aspecte importante:


feed-back-
- identificarea tipului de ecuaţie şi a Elevii ascultă
ului şi tema
coeficienţilor pentru ecuaţia de gradul punctele
pentru acasă. doi importante
5 min - calcululul discriminantului şi prezentate de Metode:
determinarea soluţiilor profesor. conversaţia
frontal
Tema:

Manual

Pag 111- ex 1 Mijloace:


tabla, caiete,
Culegere
Elevii notează manual,
Pag 45, ex 24-33 tema pentru culegere.
acasă.

S-ar putea să vă placă și