0% au considerat acest document util (0 voturi)
452 vizualizări11 pagini

Proiect Animale

Documentul descrie o activitate integrată desfășurată la grădiniță pe tema 'Animale sălbatice'. Activitatea include jocuri educative, pictură și alte activități care au ca scop consolidarea cunoștințelor copiilor despre animale și dezvoltarea abilităților lor.

Încărcat de

Mariana Novac
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
452 vizualizări11 pagini

Proiect Animale

Documentul descrie o activitate integrată desfășurată la grădiniță pe tema 'Animale sălbatice'. Activitatea include jocuri educative, pictură și alte activități care au ca scop consolidarea cunoștințelor copiilor despre animale și dezvoltarea abilităților lor.

Încărcat de

Mariana Novac
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

1
Unitatea:Grădinița cu.P.P.Nr.1- Turnu Măgurele
Nivel II –grupa mare
Tema anuală de învăţare: ,,CUM ESTE/A FOST ȘI VA FI PE PĂMÂNT?”
Tema proiectului : ,,Viețuitoarele Pământului”
Subtema: ,,Animale sălbatice”
Tema zilei:,,Pădurea cu povești”
Forma de realizare:Activitate integrată ADP+ALA1+ADE(DLC+DEC)+ALA2
Tipul activității: mixtă(predare, consolidare și verificare)
Mijloace de realizare: DLC(joc didactic cu caracter interdisciplinar)
DEC(pictură)
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici;
Durata: o zi

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Consolidarea, verificarea și sistematizarea cunoștințelor despre animale sălbatice și domestice și dezvoltarea
capacității de exprimare orală .

OBIECTIVE :
La sfârșitul activității, toți copiii vor fi capabili :
să clasifice animalele cunoscute după mediul în care trăiesc;
să precizeze hrana animalelor și cum se numesc puii acestora;
să identifice povestea precizând caresunt personajele –animale din aceasta;
să recunoască sunetul cu care începe cuvântul, să-l despartă în silabe și să formuleze o propoziție cu acesta;
să precizeze corect forma diminutivală a cuvintelor;
să interpreteze corect și expresiv unele cântece despre animale;
să obțină efecte plastice, forme spontane și elaborate, prin tehnici specifice picturii.

2
SARCINA DIDACTICĂ: recunoaşterea animalelor sălbatice și domestice, formularea unor propoziţii,recunoașterea
sunetului cu care începe cuvântul, despărțirea în silabe, precum și formele diminutivale ale acestora, interpretarea corectă
și expresivă a unor cântece despre animale.
REGULI DE JOC:
Copiii vor fi împărțiți în două echipe pe tot parcursul jocului, câte un copil va ieși în fața clasei și va rosti cuvintele
magice atingând jobenul cu bagheta magică, va lua din joben un jeton cu un animal și va spune ceea ce știe despre
acesta, va spune cu ce sunet începe cuvântul, va despărți în silabe cuvântul, va alinta cuvântul, va formula o ghicitoare,
etc.. Răspunsurile corecte vor fi recompensate cu aplauze și cu buline.

ELEMENTE DE JOC: bagheta fermecată, joben, limitarea timpului, mişcarea, întrecerea, imitarea animalelor,cubul.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee : surpriza, explicaţia, exercițiul, demonstraţia, problematizarea, metoda cubului, metoda
ghicitorilor,turul galeriei, conversaţia, expunerea.
Mijloace didactice: imagini din poveşti*, ecusoane cu urs și vulpe, CD player, CD-uri, baghetă, joben, machete cu
medii de viață, jetoane cu animale sălbatice și domestice, cub,imagini cu măști de animale, pensule, acuarele,fișe de
evaluare,recompense

BIBLIOGRAFIE:
1.”Curriculum pentru învăţământul preşcolar(3-5,6/7 ani), M.E.C.T., 2008;
2. Silvia Breben,”Metode interactive de grup- ghid metodic”, editura Arves;
3.Culea Laurenţiu,„Activitatea integrată în grădiniţă, Ghid pentru cadrele didactice”, editura Didactic
PublishingHouse, Bucureşti, 2008;
4. „Revista învăţământului preşcolar”, nr. 1-2/2012.
5. *Imaginile sunt din poveştile următoare: „Capra cu trei iezi”, „Ursul păcălit de vulpe”, „Ridichea uriașă” , „Scufiţa
Roşie”, „Cei trei purceluși”, „Fata babei și fata moșneagului”.

Elemente componente ale activității integrate:

3
1.Activități de Dezvoltare Personală (ADP):
Rutine :
Întâlnirea de dimineață:“Mi-aș dori să fiu…”, salutul, prezența, calendarul naturii, activitatea de grup, noutatea zilei;
Igienă :,,Știu să ofer ajutor!”
Micul dejun
Tranziție :,,Iepurașul Țup”.

2.Activități Liber Alese(ALA2)-Centre de interes:

CONSTRUCȚII:,,Adăposturi pentru animale”–Copiii vor construi adăposturi pentru animale


folosind cuburi de plastic;

ARTĂ: ,,Colorăm imagini din poveștile îndrăgite”-copiii vor avea mai multe imagini cu scene din
povești și vor colora după preferințe.

JOC DE MASĂ: ,,Să rezolvăm puzzle-ul cu animale sălbatice și domestice”

3.Activități pe Domenii Experiențiale (ADE):


DLC-educarea limbajului: ,,Prietenul meu din povești”-joc didactic
DEC- educație artistico-plastică :,,Măști de animale”- pictură.

4. Activități recreative(ALA2): “Vulpe,dormi?”-joc de mișcare

4
DESCRIERE:
Într-o parte a clasei este căsuța iepurașilor,iar in cealaltă parte este casa vulpii. Un copil va fi vulpea , care stă în culcușul
ei, restul vor fi iepurașii. Se delimitează căsuțele prin două linii. La semnalul de începere ,iepurașii ies din căsuță
imitând săritura iepurașilor și se duc la căsuța vulpii unde se opresc și strigă :
“Vulpea somnoroasă
S-a închis în casă .”
Vulpea se trezește, aleargă după iepurași care se întorc cât de repede pot la căsuțele lor. Iepurașul prins este dus în căsuța
vulpii și va fi eliberat când va prinde alt copil.În timpul jocului mai mulți copii vor fi în rolul de vulpe.

I. ADP
Rutine:Întâlnirea de dimineață:

5
Activitatea debutează cu Întâlnirea de grup între copii și educatoare prin intermediul salutului de dimineață. Salutul
se va realiza prin așezarea copiilor în semicerc. Copiii se vor saluta în sensul acelor de ceasornic, unul după altul
folosind un animal – ex: ,,Bună dimineaţa, iepurașule!”, ,,Bună dimineaţa, ursulețule!” ...Activitatea continuă cu
Prezența, care se face prin primirea unor ecusoane reprezentând diferite animale sălbatice și domestice pe care sunt
scrise numele copiilor.Copiii prezenți își vor așeza ecusonul pe o machetă „În lumea mirifică a animalelor”.
Se va trece la completarea Calendarului naturii care se va realiza prin întrebări adresate copiilor, menite să ducă la
stabilirea anotimpului,a zilei săptămânii,a datei…
Gimnastica de înviorare se face prin câteva versuri:
„Dacă vreau să cresc voinic
Fac gimnastică de mic:
Merg în pas alergător,
Apoi sar într-un picior,
Mă opresc, respir uşor
Întind braţele să zbor
Toată lumea e a mea
Când mă aşez la podea!
Ăsta-i doar un început!
Ia priviţi cât am crescut!”
Noutatea zilei: copiii sunt anunțați că vor avea oaspeți în clasă,oaspeți veniți să-i vadă în mod special pe ei, pentru că
au auzit multe lucruri frumoase despre grupa lor, despre istețimea și cumințenia de care dau dovadă.
II.ALA1
Sarcinile sectoarelor sunt următoarele:
CONSTRUCȚII:,,Adăposturi pentru animale”–Copiii vor construi adăposturi pentru animale folosind cuburi de plastic;
ARTĂ: ,,Colorăm imagini din poveștile îndrăgite”-copiii vor avea mai multe imagini cu scene din povești și vor colora
după preferințe.
JOC DE MASĂ: ,,Să rezolvăm puzzle-ul cu animale sălbatice și domestice”

III.ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:


6
Trecerea de la activităţile liber alese la cele pe domenii experenţiale se va face cu ajutorul jocului muzical
„Iepurașul Țup”.
,,Prietenul meu din povești”este prima activitate pe domenii experenţiale, care aparţine domeniului Limbă şi
comunicare şi va fi realizată cu ajutorul unui joc didactic cu caracter interdisciplinar. Se vor prezenta sarcina didactică
şi regulile de joc.Pe parcursul jocului copiii se vor grupa în două echipe și în funcție de sarcina primită:vor recunoaște și
clasifica animalele în funcție de mediul de viață și hrană,vor recunoaște personaje din povești, vor despărți în silabe, vor
recunoaște sunetul cu care începe cuvântul, vor alinta cuvântul,vor formula ghicitori, vor formula propoziții, vor cânta.
Fiecare copil va rosti:”Bagheta fermecată,/ Scoate jetonul îndată”.La fiecare răspuns corect, prichindeii vor fi notați la
panou cu câte o bulină. Concursul se încheie cu numărarea bulinelor fiecărei echipe şi stabilirea câştigătorului. Copiii
primesc diplome și recompense .
Cea de-a doua activitate ,,Măști de animale” face parte din domeniul estetic și creativ unde vor fi realizate măști
pentru animale sălbatice prin tehnica picturii.

IV.ALA2
“Vulpe,dormi?”-joc de mișcare

EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE

1.Moment organizatoric Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea Observarea


activităţii: comportamentului
-aerisirea sălii de grupă; copiilor.
-pregătirea materialului didactic;

7
- aranjarea scăunelelor în formă de semicerc;
- asigurarea ordinii şi disciplinei(copiii se vor
aşeza în linişte pe scăunele).

2.Captarea atenţiei Se vor descoperi în sala de grupă câteva surprize Surpriza


trimise de un magician de la circ: un joben, o Observaţia
baghetă fermecată și multe alte surprize. Conversaţia
Magicianul ne roagă să descoperim surprizele din
jobenul pe care ni l-a trimis.
Un copil va atinge jobenul cu bagheta magică și
va rosti:”Bagheta fermecată,/Scoate jetonul
îndată!”

3.Anunţarea temei şi a Se anunță titlul jocului :”Prietenul meu din Conversaţia Observarea
obiectivelor povești” și obiectivele la nivelul de înțelegere al comportamentului
copiilor.Jocul va avea caracter interdisciplinar. copiilor.
Explicaţia
4.Prezentarea conţinutului şi Se vor prezenta sarcina didactică şi regulile de Explicaţia Evaluarea orală
dirijarea învăţării joc.Pe parcursul jocului copiii vor rezolva mai
multe sarcini propuse de educatoare :vor
recunoaște și clasifica animalele în funcție de
mediul de viață și hrană,vor recunoaște personaje
din povești, vor formula ghicitori, vor formula
propoziții, și vor cânta etc.
Explicarea regulilor jocului
Copiii se împart în două echipe:echipa
ursuleților și echipa vulpilor.Fiecare copil din
cadrul celor două echipe va avea ecuson în piept
reprezentând fie un ursuleț,fie o vulpe. Cele
două echipe vor fi așezate față în față și câte un
reprezentant din fiecare echipă va veni și va
atinge jobenul cu bagheta rostind cuvintele

8
magice după care va extrage din joben un jeton
despre care va trebui să spună: ce fel de animal
este și să plaseze jetonul cu animalul în mediul
de viață corespunzător.
Fiecare răspuns corect va primi o bulină care va
fi așezată pe panou în dreptul echipei respective.
Echipa care va avea cele mai multe buline va fi
câștigătoare.

Executarea jocului de probă


Un copil va atinge jobenul și va rosti:”Bagheta
fermecată,/ Scoate jetonul îndată” va extrage un
jeton și va spune ce fel de animal este și mediul Demonstrația
lui de viață așezându-l pe macheta
corespunzătoare.

Exercițiul

5.Desfășurarea jocului Se stabilește echipa care începe jocul. Exercițiul Evaluarea orală
Proba 1
După ce preşcolarii au înţeles regulile jocului,
sunt chemaţi câte 2-3 copii din fiecare echipă,
fiecare îşi alege un jeton cu un animal, îl plasează
în mediul lui de viaţă motivându-şi acţiunea.
Copiii denumesc animalele şi mediul lor de
viaţă, precizând dacă sunt animale domestice sau
sălbatice.
Proba 2
Următoarea sarcina este să-și aleagă o imagine și
să spună cu ce se hrănește animalul respectiv, Problematizarea
cum se numește puiul acestuia și să reproducă

9
sunetul pe care il scoate animalul.
Proba 3
Spune cu ce sunet începe cuvântul, desparte în
silabe, alintă cuvântul, și formulează o
propoziție cu acesta .
Proba 4
Copiii trebuie să rostogolească un cub, să
extragă o imagine din plicul cu cifra
corespunzătoare numărului de buline de pe cub și Metoda cubului
să rezolve sarcina – să spună din ce poveste face
parte și ce personaje animale întâlnim în acea
poveste.
6.Complicarea jocului Copilul va extrage un jeton, nu va arăta imaginea Problematizarea Evaluarea orală
celorlalți, ci va încerca printr-o descriere (va
spune mediul de viață al acestuia, cu ce se
hrănește,etc) să-l facă cunoscut colegilor.Copilul
care va ghici cel mai repede va fi aplaudat.
Fiecare echipă va interpreta câte un cântecel
învățat despre animale sălbatice.
7.Obținerea performanței Așa cum v-am promis mai devreme ,acum vom Conversația
realiza măști de animale. Mai întâi veți picta
măștile și apoi le veți decupa .
Voi cere copiilor să intuiască și sǎ denumeascǎ
materialele de lucru de pe măsuţelelor: fișe cu
măști de animale,acuarele, pensule, foarfece. Exercițiul
Pentru a lucra mai bine,vom face câteva exerciții
de încălzire a mușchilor mâinilor: Munca individuală
„Mișcăm degețelele
Batem tare palmele,
Cade ploaia binișor,
Stoarcem rufele ușor.”
Copiii lucrează individual pe fundal muzical.

10
Se urmăreşte modul de execuţie, se ajută copiii Turul galeriei
care întâmpină dificultăţi în realizarea lucrărilor.
Se expun lucrările şi se solicită copiii să
analizeze cu atenţie şi să spună care au respectat
criteriile date.
8.Evaluarea performanțelor Se rezolvă fișele individuale apoi se oferă Explicația Evaluarea scrisă
recompensă câte o diplomă pentru fiecare copil.

9.Încheierea activității Voi face aprecieri asupra felului cum au lucrat și Conversația
s-au comportat copiii în timpul întregii activității
și le voi oferi acestora recompense.
La finalul activității se va desfășura jocul de
mișcare “Vulpe,dormi?”.

11

S-ar putea să vă placă și