PROIECT DIDACTIC
DATA :
ŞCOALA: Liceul Piatra-Olt
CLASA : a III- a
INSTITUTOR:
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii
OBIECTUL: Matematică
SUBIECTUL : Înmulţirea şi împărţirea numerelor naturale de la 0 – 1000 - recapitulare
TIPUL LECŢIEI : formare de priceperi şi deprinderi
OBIECTIVE CADRU
1. Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii
2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme
3. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic
4. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
să efectueze operaţii de înmulţire şi împărţire cu numere naturale mai mici decât 1000
să rezolve şi să compună probleme de tipul: ?±a=b sau ?±a<b, a şi b numere mai mici ca 1 000, sau de
tipul ?c=d; ?:c=d unde c 0, d este multiplu al lui c, în intervalul de numere naturale de la 0 la 1000
să exprime clar şi concis semnificaţia calculelor făcute în rezolvarea unei probleme
să manifeste iniţiativă în a transpune diferite situaţii în context matematic, propunând modalităţi diverse de
abordare a unei probleme
să manifeste un comportament adecvat în relaţiile cu colegii dintr-un grup de lucru în cadrul activităţilor
practice de rezolvare de probleme
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să cunoască noţiunile de factor şi produs,deîmpărţit, împărţitor,cât
O2 - să ştie tabla înmulţirii şi împărţirii
O3 - să fie capabili sa efectueze calcul mintal
O4 - să ştie să calculeze dublul, triplul,împătritul,jumătatea, sfertul ş.[Link] numere date
O5 - să ştie sa calculeze exerciţii respectând ordinea efectuării operaţiilor
O6 - să rezolve corect o problemă cu două operaţii printr-un singur exerciţiu
O7 - să compună probleme după un exerciţiu
O8- să manifeste interes pentru lecţie
FORMA DE ORGANIZARE: FRONTAL,INDIVIDUAL, PE ECHIPE
STRATEGIA DIDACTICĂ : inductiv- semialgoritmică
METODE ŞI PROCEDEE :
a) tradiţionale: conversaţia, explicaţia, munca individuală, exerciţiul, calcul mintal, jocul
didactic, problematizarea, expunerea
b) interactive: cubul
MATERIAL DIDACTIC :
a) individuale:fişe de lucru
b) colective: cubul
BIBLIOGRAFIE:
„Matematică” – manual pentru clasa a III- a , Ştefan Pacearcă, Mariana Mogoş, ED. Aramis 2005
„Aproape totul despre metoda figurativă – matematică pentru învăţământul primar” -culegere – M. Dudău, T.
Ştefănică
„Matematică pentru clasa a III – a „ – culegere- Aurelia Arghirescu, Florica Ancuţă
MOMENTELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA MATERIAL METODE ŞI
LECŢIEI ÎNVĂŢĂTOAREI. ELEVILOR DIDACTIC PROCEDEE
Moment Organizarea climatului necesar Elevii se pregătesc Conversaţia
organizatoric desfăşurării activităţii. pentru oră cu cele
necesare începerii
orei (manuale, caiete,
instrumente de scris).
Verificarea o Se va verifica tema calitativ o Elevii Fişe de lucru Conversaţia
temei şi cantitativ. efectuează Exerciţiul
sarcina unei
fişe de
lucru.
Captarea o Se va face printr-un joc o Copiii primesc Răvaşul
atenţiei didactic « Lanţul buclucaş ». un mesaj de la spiriduşului Jocul didactic
Spiriduşul rău Explicaţia
care vrea să le Problematiza
încurce rea
desfăşurarea Exerciţiul
lecţiei. El le
spune că pot
continua numai
daca descoperă
tema lecţiei
prin rezolvarea
unor exerciţii.
Anunţarea temei o Se va anunţa tema lecţiei o Elevii ascultă.
şi a obiectivelor « Exerciţii şi probleme cu conversaţia,
înmulţirea şi împărţirea
numerelor naturale de la 0 la
100 0» şi obiectivele lecţiei.
Dirijarea expunerea
procesului de [Link] va aplica metoda interactivă Elevii participă la cubul
recapitulare şi “CUBUL”.(anexa 1) lecţie. jocul didactic,
sistematizare Cubul munca pe
Planşe echipe
explicaţia,
exerciţiul
2. Joc didactic : « Baloane cu Clovnul are pentru
surprize ! » fiecare echipă câte un
baloan cu surprize- Clownul cu joc didactic
exerciţii şi probleme. baloane. exerciţiul
Un elev de la fiecare problematizare
echipă vine ia un a
balon, rezolvă sarcina explicaţia
iar apoi primeşte conversaţia
cadou balonul calcul mintal
respectiv. În cazul în
care greşeşte
exerciţiul, balonul se
sparge.
BALONUL 1 :
(142- 294 : 7) x
a=800
BALONUL 2:
Aflaţi înzecitul
jumătăţii lui 72.
BALONUL 3:
X : 8 = 56 rest 1
BALONUL3:
81- ( c x 7)= 32
BALONUL 4:
(36 : 6 +12:2) – 80:8=
BALONUL 5:
La produsul
numerelor 158 şi 4
adaugă câtul
numerelor 153 şi 3.
BALONUL 6:
Suma a două numere
este [Link]ţi care
sunt numerele ştiind
că al doilea număr
este de 4 ori mai
mare.
Asigurarea o Se va aplica o fişă de evaluare Elevii vor efectua Fişa de Problematiza
retenţiei şi a a cunoştinţelor. sarcinile fişei de evaluare rea
transferului evaluare. Exerciţiul
Calcul mintal
Încheierea o Discutarea fişei de evaluare. Elevii ascultă. Conversaţia
lecţiei o Aprecieri generale şi Explicaţia
individuale.
o Tema pentru acasă.
Numele şi prenumele...................................... Data..............................
FIŞĂ DE LUCRU
Află numărul:
o cu 23 mai mare decât 48
……………………………………………………………………………….....................
o de 25 ori mai mare decât 5;
…………………………………………………………………………………………
o cu 3 mai mic decât produsul numerelor 312 şi 6.
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
.........................................................................................................................................
o sfertul numerelor 328, 124.
…………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………….
Numele şi prenumele...................................... Data..............................
FIŞĂ DE LUCRU
Află numărul:
o cu 23 mai mare decât 48
……………………………………………………………………………….....................
o de 25 ori mai mare decât 5;
…………………………………………………………………………………………
o cu 3 mai mic decât produsul numerelor 312 şi 6.
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
.........................................................................................................................................
o sfertul numerelor 328, 124.
…………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………
BALONUL 1 :
(142- 294 : 7) x a=800
BALONUL 2:
Aflaţi înzecitul jumătăţii lui 72.
BALONUL 3:
X : 8 = 56 rest 1
BALONUL3:
81- ( c x 7)= 32
BALONUL 4:
(36 : 6 +12:2) – 80:8=
BALONUL 5:
La produsul numerelor 158 şi 4 adaugă câtul
numerelor 153 şi 3.
BALONUL 6:
Suma a două numere este [Link]ţi care sunt
numerele ştiind că al doilea număr este de 4 ori
mai mare.
METODA CUBULUI
1 DESCRIE noţiunile matematice referitoare l a:
a)Înmulţire:
- factori…………………………………………..
- produs…………………………………………..
b)Împărţire:
- deîmpărţit………………………………………
- împărţitor……………………………………….
- cât.........................................................................
- rest........................................................................
[Link]Ă rezultatul!
63 : 3 50 :10
70 + 56 : 8 – 32 81 – 9 x 4 – 24
[Link]Ă calculul în două moduri :
(240 +360) : 6 =
( 400 + 80 +5) :5=
[Link]Ă rezultatul cu exerciţiul!
560 : 8 33 rest 7
56 x 8 549
304 : 9 70
183 x 3 448
[Link]Ă cunoştinţele matematice şi compune o
problemă după exerciţiul:
364 :2 +115=
..................................................................................
..................................................................................
..................................................................................
..................................................................................
..................................................................................
..................................................................................
..................................................................................
6 ARGUMENTEAZĂ prin întrebări rezultatul
problemei!
La o florărie s-au vândut 184 de fire de garoafe , de2 ori mai mulţi
trandafiri, iar bujori un sfert din numărul garoafelor şi trandafirilor.
Care este diferenţa dintre garoafele vândute şi bujorii vânduţi ?
..................................................................................
..................................................................................
..................................................................................
..................................................................................
..................................................................................
..................................................................................
..................................................................................
Numele şi prenumele elevului : Data :
FIŞĂ DE EVALUARE
[Link]ă dublul rezultatului:
147 – ( 135 : 5) =
[Link]ă:
3 + 567 : 7 x 10 – 504=
3. 5 cărţi costă 165 de lei. La cercul de literatură s-au
adus 8 cărţi de acelaşi tip.
Câţi lei costă cărţile aduse la şcoală ?