0% au considerat acest document util (0 voturi)
266 vizualizări7 pagini

Mate Poligon

Documentul prezintă o lecție despre poligoane pentru clasa a IV-a. Lecția include obiective, strategii didactice, activități pentru elevi și profesor, evaluare și materiale necesare. Elevii vor învăța să definească și să recunoască triunghiuri, patrate și dreptunghiuri.

Încărcat de

Cornelia Dragoș
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
266 vizualizări7 pagini

Mate Poligon

Documentul prezintă o lecție despre poligoane pentru clasa a IV-a. Lecția include obiective, strategii didactice, activități pentru elevi și profesor, evaluare și materiale necesare. Elevii vor învăța să definească și să recunoască triunghiuri, patrate și dreptunghiuri.

Încărcat de

Cornelia Dragoș
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Proiect de lecție

INSTITUȚIA: Școala Gimnazială nr. 14 Dacia - Oradea


DATA: 05.03.2019
CLASA: a IV-a
PROPUNĂTOR: Chirilă (Dragoș) Cornelia Alina
ARIA CURRICULARA: Matematică şi ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematica
SUBIECTUL: Poligoane
TIPUL LECTIEI: dobandire de noi cunostinte
DURATA: 45 minute

OBEICTIVELE DE REFERINTA:
- Familiarizarea elevilor cu noţiunea de poligon ;
-Recunoasterea si denumirea poligoanelor cu trei sau patru laturi.

OBIECTIVELE OPERATIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
-cognitive
O1.-să definească poligonul, pe baza unui desen, cu ajutorul învățătoarei
O2.-să indice numărul de laturi al unor poligoane;
O3.-să recunoască poligonul din mai multe figuri geometrice utilizând definiția dată
O4.-să descopere numărul minim de laturi pe care trebuie să-l aibă un poligon cu ajutorul desenelor
O5.-să construiască poligoane din beţişoare si apoi pe caiet, cu ajutorul liniarului
O6.-să recunoasca poligoanele dintr-un desen prezentat
-afective:
O7.- sa particive activ la lectie, sa manifeste interes pentru rezolvarea cerintelor
-psiho-motorii
O8.- să păstreze poziţia corectă în bancă în funcţie de cerințe.

STRATEGIA DIDACTICA:
1. Resurse procedurale: învăţarea prin descoperire, explicaţia, exerciţiul, conversaţia, problematizarea, observaţia, joc matematic;
2. Resurse materiale: manual, caiete,fise riglă, creioane colorate, fişe de lucru, beţişoare sau spaghete
3. Forme de organizare: frontala, individuala,pe grupe
EVALUARE: continua
LOCUL DESFASURARII: sala de clasa
BIBLIOGRAFIE:
 Metodica predării matematicii la clasele I- IV, Ioan Neacşu şi colaboratorii, Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1988;
 Matematică – ghidul învăţătorului, Alexandrina Dumitru, Ed. Didactică şi Pedagogică, R.A., Bucureşti, 1996;
DESFASURAREA ACTIVITATII

ETAPELE LECŢIEI OB. ACTIVITATEA INVATATOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR EVALUARE


I. Momentul O7. -Se asigura conditiile optime pentru inceperea - Se pregătesc pentru începerea
organizatoric O8. orei de matematica; orei de matematica

II.Verificarea temei si O7 -Se verifica cantitativ si calitativ tema. -Prezinta caietele la control Frontala
reactualizarea -Cer elevilor să identifice pe o planşă: dreapta, -Raspund la intrebari Individuala
cunostintelor punctul, segmentul de dreaptă, linia frântă
deschisă şi închisă, linia curbă deschisă şi
închisă.

III. Captarea şi - Prezintă elevilor planşa didactică Frontala


orientarea atenţiei ,,FIGURI VESELE ’’(pe plansa sunt desenate: - Observă planşa şi raspund la individuala
triunghi, patrat, dreptunghi. Fiecare figura intrebari
geometrica are ochi, nas, gura si un mesaj pentru
elevi care initial nu este dezvaluit.)
-Cer elevilor sa-mi descrie ceea ce vad.
- Fac legătura între răspunsurile elevilor şi titlul
lecţiei
IV. Anunţarea titlului O7 -anunt subiectul lectiei-POLIGOANE-si prezint frontala
lecţiei şi a obiectivelor obiectivele operationale pe intelesul elevilor. Asculta cu atentie, isi noteaza
-Scriu titlul lectiei pe tabla. titlul lectiei
V. Dirijarea invatarii O1. -Elevii sunt impartiti in 3 grupe , o grupa pentru Asculta cu atentie, descriu, Frontala
O2. fiecare poligon desenat. concluzioneaza, Individuala
O3. -Cer elevilor sa descrie cat mai amanuntit deseneaza,noteaza in Pe grupe
O4. figurile de pe plansa si sa le deseneze pe tabla. caiete,participa la evaluarea
O5. -Ajut elevii sa concluzioneze cele descoperite. raspunsurilor celorlalte grupe.
O6. ,,Poligonul este o linie franta inchisa.
O7 Poligonul are cel putin trei laturi.
Poligonul cu cu cele patru laturi egale se
numeste patrat.
Poligonul cu trei laturi se numeste triunghi.
Poligonul cu patru laturi ,egale doua cate doua
se numeste dreptunghi’’
-Citesc mesajele figurilor geometrice.
-Cer elevilor sa stabileasca asemanari si
deosebiri intre figurile geometrice.
-Castiga grupa care descrie figura cat mai
aproape de mesajul pe care il transmite ea.
-Fac aprecieri asupra desfasurarii concursului.
O3. -Cer elevilor sa construiasca din betisoare Asculta cu atentie Frontala
VI. Obţinerea O5. diferite figuri geometrice apoi sa le deseneze la Raspund cerintelor individuala
performanţelor O6. tabla. Deseneaza la tabla.
O7. Impart fisele si explic cerintele. Rezolva fisele de lucru
Strang fisele si fac o apreciere cantitativa si
calitativa asupra rezolvarii acestora.
VII.Concluzii si Fac aprecieri generale asupra desfasurarii lectiei. Asculta cu atentie frontala
aprecieri Dau tema pentru acasa si explic rezolvarea Noteaza tema
acesteia.

Numele si prenumele Data


.................................. .........................................
FISA DE LUCRU

I.Coloreaza cu verde triunghiurile, cu maro dreptunghiurile si cu rosu patratele .

II.Uneste cuvantul cu figura geometrica corespunzatoare.

triunghi patrat dreptunghi

III.Realizeaza un desen in care sa folosesti cel putin doua poligoane diferite.


Mesajele figurilor geometrice

TRIUNGHIUL
Sunt un poligon cu trei varfuri si trei laturi . Ma numesc triunghi.

PATRATUL
Sunt un poligon cu patru varfuri si patru laturi egale.Ma numesc patrat.

DREPTUNGHIUL
Sunt un poligon cu patru varfuri si patru laturi egale doua cate doua. Ma numesc dreptunghi.

S-ar putea să vă placă și