PROIECT DIDACTIC
Clasa a –IV a C
Aria curriculară: Matematică și științe
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare : Fracții
Subiectul: Fracții-exerciții și probleme
Tipul lecţiei: mixtă
Scopul: consolidarea cunoştinţelor referitoare la noţiunea de FRACŢIE
Obiective operaţionale :
O1- să definească noţiunea de fracţie utilizând terminologia specifică;
O2- să citească fracții cu ajutorul unor desene;
O3- să reprezinte grafic fracțiile date;
O4- să recunoască fracţiile subunitare, echiunitare, supraunitare; ;
O5- să compare fracţii care au acelaşi numitor/ numărător şi în raport cu unitatea (întregul) în exemple date;
O6- să rezolve exerciții și probleme cu operaţiile fracţiilor învăţate (adunare/ scădere, aflarea unei fracţii dintr-un întreg);
O7-să creeze probleme după cerinţe date aplicând cunoştinţele, regulile şi algoritmii despre fracţie;
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul ,demonstraţia, problematizarea, metoda ,,Știu,vreau să știu,am
aflat”, ciorchinele.
Forme de organizare : frontală ,individuală , în perechi
Mijloace de învătământ: Prezentare în Microsoft Power Point , videoproiector , laptop, fişe de lucru şi evaluare.
Bibliografie:
Dumitru Logel, Elena Popescu, Elena Stroescu- Logel, Metodica predării matematicii în învăţământul primar,
Editura Carminis, Piteşti,2005;
Iordăchescu Carmen, Exerciții și probleme-clasa aIV-a, Editura Carminis, Piteşti;
Ștefan Pacearcă,Mariana Mogoș, Matematica- manual pentru clasa a IV-a,Bucureşti, Editura Aramis,2006;
Nr. Secvenţele lecţiei Ob. Conţinutul instructiv-educativ Metode şi Evaluare
crt. Op. procedee
1. Moment ● Se creează condiţiile optime pentru
organizatoric desfăşurarea lecţiei : pregătirea
materialului didactic necesar,stabilirea conversaţia Evaluez capacitatea de
liniştii şi ordinii ; organizare
● Îndrum activitatea de pregătire a
copiilor.
2. Verificarea ● Se verifică calitativ și cantitativ tema. conversaţia Evaluez cunoştinţele
cunoştinţelor elevilor despre scăderea
fracțiilor cu același
numitor.
3. Captarea atenţiei O1 ● Se va realiza printr-o ghicitoare : Problematizarea
Un întreg de îl împarți Evaluez rapiditatea
elevilor
Părți egale tu să faci!
Conversaţia
Una sau mai multe iei, Munca Evaluez cunoştinţele
independentă elevilor despre
Spune-mi, matematic, ce-i?
conținuturile studiate
de unde elevii vor descoperii titlul lecției.
anterior.(noțiunea de
● Se va lucra frontal
fracție)
4. Anunţarea temei şi ●Anunţ tema lecției și obiectivele urmărite. Explicaţia
a obiectivelor ● Se scrie titlul şi autorul pe tablă şi pe Evaluez atenţia elevilor
caiete ; Observarea
sistematică
5. Dirijarea învăţării O1 ● CIORCHINELE: elevii sunt solicitați
să completeze ciorchinele prezentat la
O3 Munca Intercorectarea
tablă: definiție, terminologie specifică, independentă Aprecieri verbale
O4
tipuri de fracții, operații cu fracții.
(ANEXA 1). Conversaţia
Explicația
● SĂ NE AMINTIM ppt exerciții de
O1 identificare a fracțiilor reprezentate de Demonstraţia
O2 Exerciţiul Evaluez modul de citire
desene(calcul oral).
O3 a unei fracții.
●CITIȚI FRACȚIILE: 3 , 10 , 8
O2 4 10 5
●REALIZAȚI DESENE POTRIVITE Evaluez capacitatea de a
O3 realiza desene
PENTRU A REPREZENTA FRACȚIILE:
reprezentative.
1 , 10
4 12
● Unește fracțiile egale:
1 6
O4 -observarea sistematică
2 10 a comportamentului
Conversaţia elevilor în descoperirea
2 2 răspunsurilor corecte
3 4 Explicaţia
Demonstraţia
3 4
5 6
Conversaţia
● Grupează fracțiile din șirul:
O3 Explicaţia
2 , 3 , 8, 14, 23 , 15, 7, 10 , 19
Demonstraţia
4 3 5 14 20 17 7 12 18
în fracții: subunitare, echiunitare,
supraunitare.
Demonstraţia
O5 Exerciţiul
● Compară fracțiile:
2 3; 9 9; 7 -observarea sistematică
5 5; 4 8 7 1 a comportamentului
elevilor în descoperirea
O6 ● CALCULEAZĂ: răspunsurilor corecte
Demonstraţia
2 + 4 11 - 2 Exerciţiul
12 12 27 27
1 + 1 1- 4
2 3 10
6. Fixarea O2 ● Activitate în perechi explicaţia Evaluez capacitatea de
cunoștințelor O3 Fiecare pereche trebuie să recunoască demonstraţia a recunoaște și de a
O4 fracții și să le reprezinte grafic pe cele Munca în perechi reprezenta grafic fracții.
date. (Anexa2)
7. Obţinerea ●Activitate frontală ,,Știu,vreau să
performanţei O2 Elevii sunt solicitați să afle fracțiile dintr- știu,am aflat”, Evaluez capacitatea de
O6 un întreg în problema dată. a rezolva problema.
(Anexa3) Problematizarea
8. Evaluarea activității O3 ● Muncă independentă Evaluez capacitatea de a
O5 Elevii vor primi o fișa de evaluare. Exercițiul crea o problemă după
O7 (Anexa 4) Problematizarea schema dată.
9. Realizarea feed- ● Solicit elevii să-și exprime părerea
back-ului și despre activitate Evaluare formativă
Încheierea activităţii ●Observaţii, aprecieri colective şi conversaţia
individuale.
- aprecierile vor fi făcute ţinând cont de
următoarele criterii :
- implicarea pe tot parcursul lecţiei ;
- formularea răspunsurilor ;
- gradul de creativitate în compunerea
problemelor;
- complexitatea răspunsurilor ;
10. Tema pentru acasă ● Se noteză tema pentru acasă : exerciţiile conversaţia
4 și 5, pagina 80 din manual. explicaţia
● Se explică tema.