PROIECT DIDACTIC
Data: 14.11.2019
Clasa: a VI - a
Obiectul: Matematica
Profesor:Juganaru T
Unitatea de învăţare: Ecuaţii şi inecuaţii în Z
Titlul lecţiei: Rezolvarea ecuaţiilor în Z
Tipul lectiei: Lecție de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor
Subcompetenţe curriculare :
2.2. Identificarea şi utilizarea în situaţii reale/sau modelate a numerelor întregi.
2.3. Efectuarea calculelor cu numere întregi, utilizînd prprietăţile, ordinea operaţiilor, semnificaţia
parantezelor, modulul numărului întreg.
2.6. Rezolvarea în Z a ecuaţiilor, utilizînd proprietăţile operaţiilor aritmetice studiate şi algoritmul de
determinare a componentei necunoscute în cadrul operaţiei indicate.
2.7. Investigarea valorii de adevăr (adevăr/fals) a unei afirmaţii simple prin prezentarea unor exemple,
contraexemple.
Obiectivele lecției: la sfârşitul lectiei elevii vor fi capabili:
Cognitive
O1 - să rezolve ecuatii in Z de tipul x a b; x a b; x : a b a 0 unde a şi b sunt numere întregi;
O2 - să investigheze valoarea de adevăr a unei afirmaţii, prin construirea unor exemple şi
contraexemple
O3 - să verfice dacă un număr este soluție a unei ecuații;
O4 - să identifice şi utilizeze în situaţii reale/sau modelate numere întregi;
O5 - să rezolve în Z a ecuaţii, utilizînd proprietăţile operaţiilor aritmetice studiate;
O6 – să identifice algoritmul de determinare a componentei necunoscute în cadrul operaţiei indicate.
Afective
OA1 – sǎ dovedeascǎ interes pentru informaţiile prezentate, prin participarea activǎ;
OA2 – dezvoltarea spiritului de observaţie şi a concentrării în rezolvare;
OA3 – să se conformeze cerinţelor profesorului îmbunătăţindu-şi continuu performanţele;
OA4 – stimularea curiozităţii şi dezvoltarea simţului critic;
OA5 – să fie încrezători în capacitatea de a aplica algoritmi de calcul matematic
Psihomotorii
OP1 – să păstreze ordinea, disciplina şi liniştea în clasă pentru buna desfăşurare a lecţiei;
OP2 – să scrie corect, frumos şi îngrijit problemele propuse.
Tehnologii didactice:
Forme de organizare: frontal, individual, în grup
Metode: conversația euristică, analiza, sinteza, explicatia, problematizarea, algoritmizarea, lucrul cu
manualul, exercițiul, observatia,
Mijloace de învăţămînt: manual, fise de lucru, caiet, tablă
Evaluarea:
Forme de evaluare: curentă, apreciere verbală, observarea sistematică
Metode de evaluare: observarea sistematică, verificarea orală, verificarea scrisă
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Metode Procedee
Etapele Conţinutul lecţiei T
Ob. şi de
lecţiei
procedee evaluare
1.EVOCAR - Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea 1 activitate
E lecţiei. frontală -observarea
A) Moment - Verificarea prezenţei elevilor - sistematică
organizatoric conversaţia
- Elevii vor avea pe bănci caietele de teme şi
O4 maculatoarele,manualul si culegerea. 5 -observarea
B)Captarea - Se va verifica prin sondaj, tema.Exerciţiile din temă, sistematică
atenţiei şi care nu au fost efectuate de mai mulţi elevi, vor fi
verificarea rezolvate si discutate la tablă.
temei de O5 -activitate
acasă Fie numărul a=[(-18+20)3+(-2)4]∙(-1)6. individuală -evaluare
Calculaţi opusul lui a reciprocă
C)Reactualiz - Se propune elevilor spre rezolvare exerciţiile: 5
area 1) Completaţi: -activitate
cunoștințelor O4 a) 1 5 23 b) 3 20 frontală
3 7 23 4 30 -analiza
c) 5 40 d) 48 : 6 - răspunsuri-
4 320 : 2 40 conversaţia lor
2) Dacă x este un număr întreg, aflaţi: -exerciţiul
O5 a) un număr cu 100 mai mare decât x ; - aprecieri
b) un număr cu 55 mai mic decât x ; verbale
c) un număr de 50 ori mai mic decât x ;
d) un număr de27 ori mai mare decât x .
3) Dacă din triplul unui număr scădem 200, obţinem
acelaşi număr ca atunci când adunăm la dublul său
300. Aflaţi numărul. -
Rezolvare: conversaţia
Notăm cu x numărul necunoscut. Scriem
matematic datele problemei si rezolvam ecuatia - aprecieri
obtinuta: -explicaţia verbale
3 x 200 2 x 300 200
3 x 2 x 500 2 x
x 500
Verificaţi soluţia obţinută.
V: 3 500 200 2 500 300
- Anunţarea temei şi a obiectivelor 17 -explicaţia -observarea
II. Rezolvarea ecuaţiilor în Z sistematică
REALIZARE - În această oră vom studia proprietăţile relaţiei
A SENSULUI de egalitate pe baza cărora se pot obţine ecuaţii -exerciţiul
echivalente şi vom putea rezolva ecuaţii folosind
aceste proprietăţi -analiza
Se defineşte noţiunea de ecuaţie de gradul I cu o răspunsuri-
O2 necunoscută în Z: lor
ax b 0, a, b , a 0 ,
unde x este necunoscuta, a este coeficientul
necunoscutei, iar b este termen liber. -
Exemplu: conversaţia
Se consideră ecuaţia 3 x 5 4 , x 1,2,3 . -explicaţia
Pentru ce valori ale lui x propoziţia 3 x 5 4 este
adevărată?
- Se va defini noţiunea de soluţie a unei ecuaţii.
-A rezolva o ecuaţie înseamnă a determina toate
soluţiile ecuaţiei (a determina toate valorile
necunoscutei pentru care egalitatea este adevărată).
Mulţimea soluţiilor unei ecuatii se notează cu S
-Două ecuaţii sunt echivalente dacă au aceeaşi mulţime
a soluţiilor.
Pentru a obţine ecuaţii echivalente putem proceda şi -explicaţia
astfel:
- trecem termenii dintr-un membru în celălalt
schimbându-le semnul;
O1 - înmulţim sau împărţim ambii membri ai ecuaţiei cu -observarea
numere diferite de zero. sistematică
-explicaţia
- Se vor rezolva la tablă următoarele ecuaţii:
a) x 5 8 5 x 13 S 13 -aprecieri
O3
verbale
Cele două ecuaţii x 5 8 şi x 13 sunt -exerciţii
echivalente deoarece au aceeşi mulţime a soluţiilor. comentate
b) x 3 15 : 3 x 5 S 5
c) x : 8 3 8 x 24 S 24
d) 2 x 7 27 7 2 x 34 : 2 x 17 S 17
III. O1 - Se va distribui elevilor o fişă de lucru, iar după 10 -autoeva-
REFLECȚII O4 expirarea timpului se vor comunica rezultatele -activitate
luarea şi
obţinute. Dacă la unele exreciţii se vor obţine rezultate individuală
O5 notarea
diferite, ele se vor rezolva la tablă. fişelor
- Se va face o scurtă recapitulare a cunoştinţelor 5
dobândite:
IV. Retenţia şi -Ce este o ecuaţie? Ce se înţelege prin soluţia unei - -evaluarea
asigurarea ecuaţii? Ce sunt ecuaţiile echivalente? conversaţia frontală
transferului - Rezolvaţi în Z ecuaţiile
O1 1) 5 x 2 5 x 10 : 5 x 2 x 2 0 0
În acest caz S=Z, adică ecuaţia are o infinitate de
soluţii(ecuatie compatibila nedeterminata).
2) 3 x 1 3x 7 1 3x 3 x 8 0 8 F -analiza
În acest caz spunem că ecuaţia nu are soluţii, adică - observaţiei
S= (ecuatie incompatibila). problema- făcute
2 tizarea
3) 3x 2 4 2 3x 2 x 3 S În acest
caz spunem că ecuaţia nu are soluţii deoarece
soluţia obţinută nu aparţine mulţimii în care s-a
cerut rezolvarea ecuaţiilor.
7. Tema Manual pag.47 ex.15 1 -
pentru acasă O1 conversaţia
8. Aprecieri, -notarea elevilor care s-au evidenţiat în timpul orei; 1 - -aprecieri
note -notarea rezultatelor fişelor de lucru conversaţia verbale
1. Rezolvaţi în Z ecuaţiile şi încercuiţi răspunsul corect:
a) 3 x 6 A 2; B 3; C 1 ; D 3 ; E ;
b) 3x 7 10 A 6; B 1; C1 ; D 3 ; E 3 ;
c) x : 5 3 A 15; B 6; C 1 ; D 15 ; E 0 ;
2
d) 5 x 2 4 A 4 ; B 1 ; C 4 ; D ; E ;
5
1
e) 4 x 2 3 x 7 A 9; B 1; C 3 ; D ; E 5 ;
2
f) 4 5 x 1 6 A 1; B ; C 2; D1 ; E 3
2. Rezolvaţi ecuaţiile, evidenţiind proprietăţile egalităţii între numere întregi:
a) 3x 5 9 x 7
b) 4 6 6 5 x 7 9 1
Punctaj:
1. – pentru fiecare răspuns corect se acordă 1p.
2. – pentru fiecare ecuaţie rezolvată corect se acordă 2p.