0% au considerat acest document util (0 voturi)
442 vizualizări3 pagini

Polisemia Substantivului

Încărcat de

Elena Palanciuc
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
442 vizualizări3 pagini

Polisemia Substantivului

Încărcat de

Elena Palanciuc
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Proiect didactic

Data: Profesor: E. Palanciuc


Clasa: VII-a
Tema: Sensul cuvintelor în context.Polisemia substantivului.
Tipul lecției: predare-învățare
Competențe/subcompetențe- 6/6.1 11/11.1 7/7.1
Obiective :
O1 – să definească noţiunea ,,cuvânt”;
O2 – să-și expună punctul de vedere față de o afirmație,o idee;
O3- să construiască enunțuri cu substantive polisemantice;
O4- să distingă substantivele polisemantice de omonime.

Metode și procedee: conversația/exercițiul/lucrul în perechi/cinquen/descoperirea/jocul didactic.


Mijloace: manual,tablă,dicționare.
Timp: 45 min
Manual: Limba și literatura română,T.Cartaleanu,M.Ciobanu,O.Cosovan,Știința,2012

Scenariul didactic

Etapele Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode


lecției
Salută elevii,pregătește sala de clasa Salută profesorul,răspund Conversația
Evocarea O1 pentru lecție. Pentru a capta atenția la întrebare.
elevilor propune întrebarea:
Răspund oral.
Ce este cuvântul?
Jocul
Definiţi într-un enunț. didactic
1 elev citețește noțiunea
Prezentarea noțiunii „cuvânt”din DEX. „cuvânt”din DEX

Propuneți zece cuvinte care vă vin în Completează la tablă.


minte chiar în acest moment (poster la
tablă).
Majoritatea sunt
Ce observați? substantive. Descoperirea

De ce? Deoarece substantivele


sunt cele mai numeroase
în limba română.
-Ce este substantivul?
-Substantivul este partea de vorbire Vor răspunde oral. Exercițiul
care denumește lucruri, ființe sau
noțiuni abstracte și care se modifică, în Descoperirea
Realizarea O2 cele mai multe limbi după număr și caz.
sensului -Alcătuiți un cinquien despre substantiv. Descoperirea
Substantiv ca statut de titlu.
Două adjective detrminative pentru Lucrează în caiete.
substantiv. cinquien
Trei verbe, eventuale predicate pentru
substantiv.
Patru cuvinte (din orice clasă Jocul
morfologică). didactic
Un substantiv echivalent (asemănător)
cu primul. Ascultă colegii.
-Ascultă variantele elevilor.
-Prezintă varianta proprie. Ascultă profesoara.
-Propune elevilor definiția din DEX a
cuvântului „pământ”.
-Alcătuiţi 3 enunţuri cu sensurile 2 elevi citesc. Lucru
cuvântului pământ, conform DEX-ului. individual
-Ascultă variantele elevilor.
-Ex. 3 pag. 46 manual (condiția Lucrează în caiete.
schimbată)
O3 -Elevi, fiți atenți, aici avem și omonime. Citesc enunțurile.
Cine poate să-mi spună ce sunt Ascultă explicația.
omonimele?
-Omonim, cuvânt care are aceeași Explică ce sunt
formă și aceeași pronunțare cu alt omonimele. Conversația
cuvânt sau cu alte cuvinte, de care
diferă ca sens și origine.
-Alegeți 4 cuvinte din lista propusă, 2 Explicația
cuvinte polisematice și 2 omonime,
explicând alegerea făcută.
-Ascultă variantele elevilor. Lucru
individual
O4 Plasaţi în spaţiul rezervat, câte un
substantiv care numeşte părţi ale
corpului, respectând modelul: tâmpla
munţilor (poster la tablă) Lucrează în caiete.
1.________________dealului
2.________________râului
3.________________codrului
4.________________casei
5.________________beciului
Citesc enunțurile
6.________________scaunului
7.________________țării
Ex. 6 p. 46
Prezintă explicația din DEX 7 elevi trec la tablă și Lucru în
completează spațiile. perechi
CRĂIASĂ, sf E: crai + -easă] 1. (Înv.)
Regină. 2. Mireasă. 3. Damă la jocul de
cărți. 4.Zână. 6. Cea mai mare peste
zâne. 7. Matcă la albini. 5 elevi citesc eplicația
ÎMPĂRĂTEÁSĂ, împărătese, s. f. 1. Soție cuvintelor
O2 de împărat sau femeie care conduce un
imperiu. 2. Plantă erbacee agățătoare,
veninoasă, cu flori albe-verzui (Bryonia
alba). ♦ (Bot.; reg.) Mutătoare (Bryonia
dioica). – Împărat + suf. -easă.
PRINȚÉSĂ ~e f. 1) Fiică a unui suveran;
principesă. 2) Soție a prințului;
1 sens, răspund oral.
principesă. /<fr. Princesse.
REGÍNĂ, regine, s. f. 1. Suverana unui
regat. 2. Soție de rege. 3. Fig. Ceea ce
deține o poziție privilegiată, importantă, Descoperirea
dominantă într-un anumit
domeniu. 4. Compus: regina-nopții = Alcătuiesc enunțuri cu 3 Conversația
nume dat unor plante de grădină cu flori cuvinte cu sens figurat, la
albe, roșietice sau violete care se alegere.
deschid la căderea nopții și răspândesc Lucru
un miros plăcut (Nicotiana). 5. (Entom.) Citesc enunțurile din individual
Albină femelă fecundă, care depune caiete.
ouă; matcă. 6. Piesa cea mai importantă
la jocul de șah, după rege, care poate fi
O3 mutată în orice direcție, atât în linie
dreaptă cât și în diagonală; damă. – Privesc.
Din lat. regina.
ZẤNĂ, zâne, s. f. 1. Personaj feminin,
fantastic, din basme, închipuit ca o
femeie frumoasă și de obicei foarte
O4 bună, cu puteri supranaturale și cu darul
nemuririi; fee. 2. (Rar) Zeiță. –
Probabil lat. Diana.
-Care sens al unui cuvânt din DEX se
consideră de bază?
-Ascultă enunțurile elevilor.

Astăzi am învățat... Răspund oral.


Reflecția Conversația
Astăzi am descoperit...

Astăzi mi-am dat seama...

Temă pentru acasă Notează tema pentru


acasă.
Căutaţi în dicţionarul explicativ sensurile
cuvântului Cerc şi alcătuiţi enunţuri cu
polisemia lui.

S-ar putea să vă placă și