0% au considerat acest document util (0 voturi)
246 vizualizări3 pagini

Stinca Corbuui

Documentul prezintă un scenariu didactic pentru o lecție despre legenda Stînca corbului de A.Russo. Lecția este structurată în 3 etape și include activități precum lectură, discuții, lucru individual și în perechi. Obiectivele lecției sunt înțelegerea textului și a structurii sale, determinarea personajelor și a momentelor istorice și fantastice din poveste.

Încărcat de

doina
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
246 vizualizări3 pagini

Stinca Corbuui

Documentul prezintă un scenariu didactic pentru o lecție despre legenda Stînca corbului de A.Russo. Lecția este structurată în 3 etape și include activități precum lectură, discuții, lucru individual și în perechi. Obiectivele lecției sunt înțelegerea textului și a structurii sale, determinarea personajelor și a momentelor istorice și fantastice din poveste.

Încărcat de

doina
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Proiect didactic

Clasa- VI-a
Profesoară- Popa Doina
Obiectul- Limba și literatura română
Data -
Subiectul lecţiei -[Link]înca corbului,de [Link]
Competenţe şi subcompetenţe - 6 /6.1 9/9.1 13/13.1
Tipul lecţiei - mixtă
Tehnologii/Metode -conversația /lucrul îndividual / lectura/lucrul în
perechi/argumentarea/TIC
Mijloace - Manual ([Link])/ computer/fișe de lucru
Timp -90 min
Obiective operaţionale : O1- Să lectureze fluent și coerent un text literar necunoscut
O2-Să determine personajele și portretul lor din legendă
O3 –Să determine structura textului în baza analizei părților sale
O4-Să depisteze modurile de expunere prezente în text
O5-Să aducă argumente în favoarea unei idei , unei afirmații

Scenariu didactiC
Etapele lecției Ob Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode
.
[Link] O5 Pentru a iniția elevii în Se vor aduce argumente în favoarea sau dezbaterea
a)captarea atmosfera lecției se va contra acestei afirmații
atenției organiza o discuție în baza
afirmației :Multe locuri
deosebite sunt în lume,dar
cele mai frumoase locuri sunt
cele de acasă,pentru că sunt
alături de inima noastră.

b)verificarea Se va verifica tema de acasă Cîțiva elevi vor citi compunerile,comentînd


temei de acasă prin ascultarea compunerilor pe cele ale colegilor.
cu tema:O seară minunată
[Link] Se va scrie la tablă definiția Elevii trebuie să determine a cui este Conversație
sensului legendei fără a scrie cuvîntul definiția de la tablă.După ce ghicesc
A)Prezentarea legendă.În baza răspunsurilor cuvîntul legendă,vor spune ce legende au
noului subiect elevilor se va anunța noul citit pînă acum și la ce persoane , locuri
subiect al lecției :Legenda ,evenimente se referă ele ?
Stînca corbului de [Link].

Se va prezenta un material Se notează în caiete cîteva date TIC


PPS despre viața și opera lui importante despre autor.
O1 [Link].
Se propune lectura textului Vor citi pe rînd legenda propriu-zisă. Lectură
din [Link] va explica
informația neclară sau
necunoscută din manual.
O2
O3 Se va verifica însușirea Se lucrează independent,fiecare copil
O4 textului prin jocul : ,,sticla de extrage cate o întrebare din
pe apa’’ (sticla cu mesaje) sticla,,naufragiată,, Lucru
-se răspunde la întrebările propuse. individual
(Anexa 1)

O5 Se va propune o discuție Se va discuta și se vor scrie în caiete Lucru


despre fragmentele din text exemple pentru fiecare din aceste pasaje. individual
care țin de domeniul
fantasticului și momentele
istorice reale.

Se va trece la exercitii cu Se va lucra în perechi Lucru în


părțile de vorbire- exerciții de Se va sublinia din șirul propus de cuvinte perechi
pe fișă partea de vorbire menționată pe fișă
( Anexa 2)
3)Reflecţie O5 Se va cere argumentarea Aduc argumentele de rigoare cu exemple Argumenta
a)Consolidarea faptului că : din text. rea
cunoştințelor
b)evaluare
-grupul de călători era încîntat
de frumusețea locurilor
-călătorii au fost impresionați
de legenda auzită
Fiecărui elev i se va oferi o
c)Tema pentruacasă diplomă de participare activă
în cadrul lecției.
-Documentează-te și prezintă
o informație despre perioada
istorică menționată în
legendă
-Înregistrează o legendă a
localității natale și relatează-
ne-o
Anexa 1
Numește personajele ce participă la acțiune
Cine este Corbița ?
Unde are loc acțiunea ?
Cine este autorul legendei ,,Stânca corbului ,,?
Încearcă să o descrii pe Corbița
Cine sunt cei ce vor să o ducă pe Corbița ca poclon hanului de la Bugeac ?
Ce se întâmplă cu tatăl și logodnicul Corbiței ?
Ce se întâmplă în final cu Corbița ?
Cui i se spune ,, pribeag,, in această operă ?
Numește munții despre care se vorbește în text
Numește denumirea apei care este specificată în text
Cine este Salvator Rosa ?
Cum este numit ghidul în textul nostu ?
Numește trei determinative(adjective) pentru Valea Bicazului
Ce ti-a impresionat în acest text ?
Cum ti-ai simțit în urma lecturării textului ?

Anexa 2
Vizitând, valeea, cărări, înguste, pietroase, vesel, strămoș, cal, grai, poetic, lui,
ca, ne, de, răspunse, noi, legenda, el, românul, eu, pe, (spune)-o,o (căsuță), în,
un(neam), de la, copilă, -i(văneze),le (aprind),după, curând,
zadarnică,totodată,(ochii săi)vulturești, deodată.

I grup selectează verbe


II grup selectează substantive
IIIgrup selectează adjective
IV grup selectează pronume
V grup selectează articole
VI grup [Link]ă prepoziții
VII grup selectează adverbe

S-ar putea să vă placă și