PROIECT DIDACTIC
DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE
DATA: 11 MAI 2018
UNITATEA:
PROFESOR ÎNVĂŢĂMÂNT PREŞCOLAR:
NIVELUL II: Grupa mare Fluturaşii
TEMA ANUALĂ: Ce şi cum vreau să fiu?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: Munca e bijuterie, când lucrezi cu veselie!
SUBTEMA: Meserii îndrăgite de copii
TEMA ACTIVITĂŢII: Master chef
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoştinţe
DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE
FORMA DE REALIZARE: Activitate practic- gospodărească
OBIECTIV DE REFERINŢĂ: - să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate
(să discute despre profesii, instrumente şi unelte utilizate, despre reguli şi principii de bază în
raporturile de serviciu, despre comunităţi şi activitatea lor etc.)
SCOPURI:
verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor, referitoare la diverse meserii întâlnite
în societate, activizarea vocabularului cu cuvinte care denumesc meserii şi unelte.
formarea unor deprinderi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.
1
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
1. să lucreze în echipa si să împărtăşească colegilor experienţa lor de ȋnvăţare;
2. să identifice materialele pe care le vor folosi în realizarea sarcinii;
3. să execute exerciţiile pentru încălzirea musculaturii fine a mâinilor;
4. să formeze biluţe din aluat de biscuiţi populari şi să le decoreze cu nucă de cocos;
5. să lipească paleurile între ele şi să le ungă cu cremă de ciocolată, apoi să le decoreze
cu bombonele colorate;
6. să aprecieze propria lucrare şi pe cele ale colegilor.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea, demonstraţia, lucrul în
echipă, lucrul individual turul galeriei.
Material didactic: bonete şi şorţuleţe de cofetar, aluat pentru bombonele din biscuiţi, nucă de
cocos, farfurii şi linguriţe de unică folosinţă, paleuri, cremă de ciocolată, bombonele colorate.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe echipe.
DURATA: 30- 40 minute
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Editura DIDACTIC PUBLISHING
HOUSE, 2009
2. Revista Învăţământului preşcolar nr. 3-4/2009, Editura ARLEQUIN, 2009
3. Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Editura
GHEORGHE-CÂRŢU ALEXANDRU, 2009
4. Metode interactive de grup, Editura ARVES, 2009
DEMERSUL DIDACTIC
2
Evenimentul Conţinutul științific Strategii Evaluare
didactic didactice
Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea
activităţii:
- aerisirea sălii de grupă, Evaluare
[Link]
- aranjarea măsuţelor, orală
organizatoric
- pregătirea materialului didactic
-copiii vor intra în sala de grupă costumați,
cântând „Coace prăjitura”.
Copiii sunt invitați la activitate și constată că Observarea
[Link] materialele de pe măsuţe sunt acoperite. Conversaţia comportame
atenţiei Le spun că este o surpriză şi că astăzi îşi vor ntului
pregăti singurei desertul. copiilor
- Astăzi, la activitatea practic-gospodărească,
vom reaaliza bombonele şi prăjiturele. Conversaţia
Voi, copii, va trebui să fiţi foarte atenţi şi să
Observarea
[Link]ţarea folosiţi corect materialele pe care le aveţi pe Explicaţia
comportame
temei și a măsuţă, să lucraţi curat şi să realizaţi aceste
ntului
obiectivelor produse cât se poate de îngrijit și de frumos
copiilor
astfel, la sfârsit, după ce le realizam, să le putem Expunerea
gusta și servi împreună cu preșcolarii din grupa
mijlocie.
[Link]ăşurarea Copiii vor fi împărțiti în două grupe, păstrându-
activităţii şi simbolul pe care l-au avut la activitatea Observarea
anterioară, mai exact doctori şi poliţişti. comportame
Intuirea materialului didactic: ntului
Copiii vor fi antrenaţi în intuirea materialului de copiilor
pe măsuţe. conversaţia
Demonstrarea modului de lucru.
Demonstrez realizarea produselor pentru fiecare
echipă în parte, asfel: doctorii vor lua o bucăţică Aprecierea
din aluatul de biscuiti, vor forma o bombonică spiritului de
rotundă în care vor introduce o alună de padure, echipă
apoi o vor rostogoli prin nucă de cocos, iar demonstraţia
poliţiştii vor unge cu cremă de ciocolata câte o
parte a unui paleu, le vor imbina, le vor da din conversația
nou cu cremă pe deasupra şi le vor orna cu
bomboane colorate.
Exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai
mâinii. explicaţia Aprecieri
Înainte de a trece la executarea lucrării, voi cere
3
Evenimentul Conţinutul științific Strategii Evaluare
didactic didactice
copiilor să exerseze câteva exerciţii de încălzire
a muşchilor mici ai mâinii: „Închidem şi
deschidem pumnii“, „Morişca“, „Scuturăm
degeţelele“, „Aplaudăm“
Le urez copiilor „Spor la lucru” și voi
supraveghea și ajuta pe cei care au nevoie. exerciţiul
Vom face curat la mese, ne spălam pe mânute.
[Link]ţinerea Fixez temea activității : conversația Evaluarea
performanţei Ce am realizat noi astăzi la activitatea practic- orală
gospodărească ?
Vom aşeza produsele pe masă şi vom face turul Expunerea Turul
[Link]
galeriei, fiecare echipă poate face aprecieri. Conversaţia galeriei
Se vor face aprecieri asupra modului de
desfăşurare a întregii activităţi implicând cât se Aplauze
7.Încheierea poate de mult copiii, aceştia primind aplauze. Se conversația
activităţilor vor aşeza la măsuţe şi vor mânca produsele finite
făcute de ei.