Proiect didactic
Şcoala gimnazială Luna
Profesor: Ana-Maria Cosma
Clasa: a VI-a
Data: 4.03.2013
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Titlul lecţiei: Pronumele
Tipul lecţiei: consolidare a cunoştinţelor
Valori şi atitudini:
* Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului
asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă,
responsabilă din punct de vedere social.
* Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru
dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural.
Competenţe generale:
* Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată.
* Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte
de realizare, cu scopuri diverse.
Competenţe specifice:
2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii;
2.5 participarea la diferite situaţii decomunicare, manifestând o atitudine favorabilă progresiei
comunicării;
3.4 sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite;
4.1 redactarea textelor cu destinaţii diverse.
Obiective operaţionale :
a) cognitive:
O.1 Să definească pronumele;
O.2 Să definească adjectivul pronominal;
O.3 Să identifice pronumele din text;
O.4 Să analizeze pronumele din enunţuri date;
O.5 Să facă diferenţa între pronume şi adjectivul pronominal;
O.6 Să formuleze enunţuri cu diferite pronume şi adjective pronominale.
b) afective:
Formarea deprinderilor de exprimare corectă, concesivă şi fluentă.
c) psiho-motorii:
Formarea deprinderilor de a opera în comunicarea scrisă sau orală cu noile concepte
operaţionale.
Strategia didactică
Metode şi procedee : conversaţia, Ghici ce e ?, metoda cubului, exerciţiul, metoda ciorchinelui.
Forme de organizare a activităţii elevilor : activitate frontală şi pe grupe.
Mijloace didactice : tabla, fişe de lucru, cubul, planşe, caietele elevilor, flipchart.
Bibliografie :
1. Elena Mazilu-Ionescu, Valentina Jercea, Manual de Limba română pentru clasa a VI-a,
Editura Didactică şi Pedagogică ;
2. Adriana Hoaghea, Cristian Hoaghea, Caiet auxiliar de limba şi literatura română pentru
clasa a VI-a, Editura Juventus Press, Piteşti, 2011 ;
3. Gramatica limbii române, Editura Academiei Române ;
4. Mihaela Secrieru, Metodica predării limbii române, Editura StudIS, Iaşi, 2008 ;
5. Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Iaşi, 1999.
Metode de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie.
Spaţiu de lucru : sala de clasă.
Timp : 50 de minute
Scenariul didactic
Nr. Momentul Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode Evaluare
Crt lecţiei elevilor
1. Moment 1’ Se stabileşte ordinea în Elevii se pregătesc
organizatoric clasa, notarea absenţilor, pentru lecţie.
asigurarea condiţiilor
necesare desfăşurării
lecţiei.
2. Actualizarea 2’ Profesorul adresează Elevii răspund : Conversa- Aprecieri
cunoştinţelor elevilor referitoare la ţia verbale
anterioare pronume: Pronumele este
partea de vorbire
Ce este pronumele ? flexibilă care ţine
locul unui
substantiv.
De câte feluri poate fi Pronumele poate
pronumele ? fi : personal,
posesiv şi
demonstrativ.
3. Captarea 6’ Profesorul are o cutie în Elevii citesc ceea Ghici ce
atenţiei care sunt nişte bileţele ce scrie pe bileţele e?
colorate. Pe acestea sunt şi spun ce fel de
scrie tipurile de pronume şi pronume sau
de adjective pronominale adjectiv pronominal
învăţate de elevi. sunt cuvintele
Profesorul îi invită pe respective.
câţiva elevi să îşi ia câte un
bileţel din cutie.
4. Anunţarea 1’ Profesorul scrie pe tablă Elevii îşi notează
subiectului titlul lecţiei : Pronumele - titlul lecţiei în
lecţiei şi a consolidare. Anunţă care caiete şi ascultă
obiectivelor sunt obiectivele lecţiei. obiectivele.
5. Prezentarea 6’ Profesorul le explică Elevii se grupează.
sarcinilor de elevilor că astăzi vor
învăţare consolida noţiunile
referitoare la pronume prin
metoda cubului. Imparte
clasa în 6 perechi de câte
doi sau trei elevi într-o
echipă (4 grupe cu 3 elevi
şi 2 grupe cu câte 2 elevi).
Profesorul a pregătit nişte
bileţele pe care sunt scrise
nume de personaje literare.
Elevii vor extrage câte un
bileţel şi se vor grupa în
funcţie de opera literară ale
cărei personaje sunt.
6. Conducerea 25’ După ce a împărţit elevii pe Un elev din fiecare Metoda
învăţării şi grupe, profesorul le dă echipă aruncă cubul cubului
dobândirea cubul. şi ce faţă a acestuia
de noi se nimereşte, aceea
cunoştinţe va constitui sarcina
de lucru.
Exerciţiul
După ce se stabileşte Aprecieri
activitatea fiecărei grupe, Toţi elevii îşi verbale
profesorul împarte fişe de notează exerciţiile
lucru pentru fiecare echipă. şi soluţiile acestora. Conversa-
ţia
Timpul necesar rezolvării
exerciţiilor este de 10
minute. După expirarea
timpului de lucru, fiecare
reprezentant de echipă
explică soluţiile
exerciţiilor.
7. Asigurarea 1’ Profesorul îi încurajează pe Aprecieri
feed-back- elevi prin aprecieri verbale verbale
ului şi prin notarea elevilor
activi.
8. Asigurarea 7’ Pe flip-chart se află desenat Elevii rezolvă Ciorchinele Note
retenţiei şi a un ciorchine în centrul exerciţiile.
transferului căruia este scris
PRONUMELE. Elevii vor
enunţa din bancă
caracteristici ale acestuia,
apoi vor veni şi vor scrie.
9. Tema pentru 1’ Profesorul dă ca temă : ex. Elevii îşi notează
acasă 1, 3,4,5/pag. 126 din tema.
Caietul elevului.
Sarcini de lucru pentru metoda cubului
1. DESCRIE
1. Scrie un scurt text în care să descrii pronumele personal, posesiv şi demonstrativ.
2. Descrie adjectivul pronominal.
2. COMPARĂ
1. Compară şi explică prin ce se deosebesc următoarele forme:
Al tău - câinele tău
Aceea - fetiţa aceea
(pe) mine - mă
Aceştia - pomii aceştia
A sa - maşina sa
El - l-
3. ASOCIAZĂ
1. Completează coloanele tabelului cu următoarele pronume şi adjective pronominale: al meu,
ţie, acest (penar), ei, (mama) sa, acelaşi, vouă, ale tale, (primavara) aceasta, lui, asta, a
noastră, (fratele) tău, aceia, ale sale.
Pronume Pronume posesiv Adjectiv Pronume Adjectiv
personal pronominal demonstrativ pronominal
posesiv demonstrativ
2. Asociază fiecărui pronume posesiv şi demonstrativ de la exerciţiul 1 câte un substantiv.
4. ANALIZEAZĂ
1. Analizează pronumele şi adjectivele pronominale din textul următor:
- Aceasta e fotografia de la ziua mea, când ai mei m-au lăsat să invit mulţi copii.
- Pe noi ne-a prins în cadru?
- Sigur! În acestea suntem toţi.
5. APLICĂ
1. Aplică, în enunţuri:
- pronume personal, persoana a II-a, numărul plural:
- adjectiv pronominal posesiv, persoana I, numărul singular:
- pronume demonstrativ de apropiere, gen feminin, numărul plural:
- pronume posesiv, persoana a III-a, gen feminin, numărul singular:
- adjectiv pronominal demonstrativ de depărtare, gen masculin, numărul singular.:
- pronume personal, persoana a III-a, numărul singular, gen feminin, forma neaccentuată.
6. ARGUMENTEAZĂ
1. Stabileşte funcţia sintactică şi cazul cuvintelor subliniate. Argumentează!
Mama mea este profesoară.
Eu nu vorbesc cu acest copil.
Rochia acestei fete îmi place mai mult.
I-am dat surorii tale un buchet de flori.
Vara aceasta vom pleca la munte.
Al meu unchi mă vizitează mereu.
PRONUMELE – Metoda ciorchinelui
PRONUMELE