PROIECT DIDACTIC
Scoala: Romani
Profesor: Mariana Cozma
Data:
Disciplina : chimie
Titlul: Atomul.Invelisul electronic al atomului. Structura invelisului
electronic
Tipul:
consolidare prin rezolvare de exercitii problematizate
COMPETENE GENERALE
1. Explicarea unor fenomene, procese, procedee ntlnite n viaa
de zi cu zi.
2. Investigarea comportrii unor substane sau sisteme chimice.
3. Rezolvarea de probleme n scopul stabilirii unor corelaii
relevante, demonstrnd raionamente deductive i inductive.
4. Comunicarea nelegerii conceptelor n rezolvarea de probleme,
n formularea explicaiilor, n conducerea investigaiilor i n
raportarea rezultatelor.
5. Evaluarea consecinelor proceselor i aciunii produselor
chimice asupra propriei persoane i asupra mediului
Competente specifice:
1.2
. clasificarea particulelor elementare, elementelor, dup
unul sau mai multe criterii;
2.2.
formularea ipotezelor referitoare la caracteristicile
structurale ale diferiilor atomi;
3.3. rezolvarea de probleme de calcul numeric referitoare la
particolele componente ale atomulul si configuratii
electronice;
4.2. folosirea terminologiei specifice chimiei n scopul denumirii
elementelor chimice;
5.2. evaluarea factorilor de risc i recunoaterea importanei
unor specii chimice (atomi).
Obiective cu efecte asupra personalitatii
Cognitive:
-insusirea unei terminologii specifice disciplinei chimie ;
-dobandirea capacitatii de a aprecia corect rezultatele
obtinute;
-sesizarea diferentelor dintre diferite configuratii
electronice ale atomilor;
Afective:
-satisfactia de a stapani notiuni legate de atom si
structura atomului:
-multumirea de a aprecia unele caracteristici ale atomului;
-constientizarea faptului ca insusirea de cunostinte
referitoare la atom este utila in studiul chimiei si in multe alte
domenii;
Psihomotorii:
-consolidarea deprinderilor de a manui corect piesele de la
tabla magnetica;
dezvoltarea aptitudinilor senzoriale si motorii pentru a
putea sesiza diferentele intre structurile diferitilor atomi;
-stimularea capacitatii de operare cu noile cunostinte;
Metode si procedee folosite:
-conversatia euristica;
-exercitiul;
-problematizarea;
-invatarea prin descoperire;
-modelarea;
-copacul ideilor;
Mijloace de invatamant:
-manual;
- planse;
-fise de lucru;
-tabla magnetica, simboluri magnetice;
-coli si suport flipchart.
Forme de organizare:
-frontal;
-pe grupe;
-individual.
Metode de evaluare :
Prin rezolvarea sarcinilor din fia de lucru
Observarea sistematic a activitii i a
comportamentului elevilor
Verificarea oral
Bibliografie:
Manual de chimie clasa a VIIa -- Cornelia GheorghiuEd .All
Culegere de probleme - -Georgeta Tanasescu
Materiale de pe Didactic.ro
Desfasurarea lectiei
Moment organizatoric:
-salutul;
-notarea absentelor si organizarea activitatii;
-verificarea materialelor necesare desfasurarii orei;
-verificarea prin sondaj a temei pentru acasa si lamurirea
eventualelor neclaritati.
Captarea atentiei
Se scrie pe hartie cuvantul,, ATOM pe verticala si apoi se cere
elevilor sa scrie cuvinte care sa exprime notiuni de chimie invatate
la aceasta unitate de invatare.
Sistematizarea, recapitularea si consolidarea cunostintelor se
va face prin rezolvarea fisei de lucru, care respecta urmatorul plan:
1.Atomul
2. Partile componente ale atomului
3.Simbolul chimic
3.Repartitia electronilor pe straturile electronice
Elevilor li se distribuie fisa de lucru, se face o reactualizare a
cunostintelor prin discutii orale dupa care se rezolva individual si pe grupe
fisa de lucru punct cu punct stabilindu-se si concluziile aferente.
S1 :Munca independenta si diferentiata pe grupe;
G1, G4 rezolva primul punct al fisei;
G2, G3 rezolva punctul 2 al fisei;
Cititi cu atentie primul punct si respectiv al doilea al fisei si
incercuiti variatele corecte sau trasati corespondenta
Concluzie:
Se va completa la flipchart copacul ideilor(sa fie cat mai complet):
Neutroni
-neutri;
-cu masa 1.
Protoni
-pozitivi;
-cu masa 1.
Straturi
electronice(numerotate
cu cifre sau litere)
Electroni
-negativi;
-fara masa.
Nucleoni
NUCLEU
A
T
O
M
INVELIS
ELECTRONIC
S2:Munca frontala:
Rezolvarea punctului 3 al fisei de lucru la flipchart.
Se verifica scrierea tuturor simbolurilor chimice cunoscute.
S3:Munca individuala:
Se distribuie elevilor prin tragere la sorti cate un carton
colorat pe care este trecut cate un element chimic diferic , impreuna cu
caracteristicile Z si A.
Se rezolva pe caiete punctul 3 al fisei si apoi punctul 4 al fisei.
Se vor scrie prin sondaj cateva exemple la tabla si altele la
tabla magnetica.
Concluzie:
Electronii se aranjeaza pe straturile electronice respectand
regulile:
-electronii tind sa se aranjeze pe straturile cu nivelul de
energie cel mai scazut;
-numarul maxim de electroni de pe un strat se calculeazaa dupa
formula:
Nmax=2ns2
S4:Munca frontala:
Rezolvarea punctului 6 al fisei de lucru, individual pe fisa si apoi
la flipchart.
Se verifica corectitudinea valorilor obtinute.
S5:Munca diferentiata
G1, G2 rezolva punctul 7(a, c) al fisei;
G3, G4 rezolva punctul 7(b, d) al fisei;
S6:Munca frontala
Rezultatele se vor scrie apoi la tabla si se vor face corecturile in caiet.
Informatie:
Structurile stabile sunt :
-structura de 2 e- numita si dublet pe stratul K ;
structura de 8 e- numita si octet pe stratul L, M ;
S7:Munca individuala
Rezolvarea punctului 8 de pe fisa si verificare corectitudinii lui prin
rezolvarea corecta la tabla.
Informatie:
Pentru elementele cu Z=19 si Z=20 repartitia electronilor nu
respecta regula enuntata se completeaza al treilea strat cu structura de
actet iar restul electronilor se repartizeaza pe al patrulea strat.
Electronul prin care doua elemente consecutive difera intre ele
se numeste electron distinctiv si care se afla de regula, pe ultimul strat.
Discutia de incheiere
Se fac aprecieri asupra modului cum s-a desfasurat lectia , atat asupra
cunostintelor teoretice constatate, asupra modului cum s-au rezolvat
exercitiile problematizate cat si asupra disciplinei din timpul orei.
Se noteaza raspunsurile cele mai bune.
Tema pentru acasa:
Gasiti cat mai multe nume proprii de persoane scrise cu ajutorul
simbolurilor chimice.
FISA DE LUCRU clasa a VII-a
1. Alegeti raspunsul/raspunsurile corect/corecte:
A. Atomul:
a) se poate vedea cu ochiul liber;
b) este neutru din punct de vedere electic;
c) se scindeaza foarte usor in particolele componente;
d) participa efectiv la procesele chimice.
B. Nucleul atomului: a) este pozitiv din punct de vedere electric;
b) are dimensiune mai mare ca invelisul electronic;
c) contine nucleoni;
d) este negativ din punct de vedere electric.
C. Invelisul electronic : a) reprezinta totalitatea electronilor care graviteaza in jurul nucleului;
b) este totalitatea protonilor din nucleu;
c) este negativ din punct de vedere electric;
d) are masa 1 u. a. m.
2. Trasati prin sageti corespondenta:
masa
notatie prescurtata
sarcina
P+
n0
e-
1
0
1
-1
+1
0
3. Folosind literele din casetele A i B, formai ct mai multe simboluri. Denumii elementele respective.
A
B
C , N, B
a, e, i, l, r, s, u
4. Precizati particolele componente ale elementului chimic de pe cartonul care l-ati tras.
5. Modelati structura invelisului electronic pentru elementul chimic de pe cartonul selectat.
6. Completati tabelul de mai jos:
Denumirea Simbolul
elementulu chimic
i
Si
P
sodiu
fer
7. Stabiliti numarul atomic Z pentru elementele care au:
a) 5 e- pe stratul (3)M;
b) stratul 2(L) complet ocupat;
c) 6 e- pe stratul 2(L);
d) stratul 1 (K) complet ocupat;
8. Corectati greselile, justificand corectura:
a) K 2e-; L 10 e- ; M 5 e-.
b) K 3e-; L 8 e- ; M 2 e-.
c) K 2e-; L 8 e- ; M 19 e-.
1
4
1
5
11
2
8
3
1
p n
1
2
5
6
2
6
SPOR LA LUCRU!