PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
GRUPA:mare-pregatitoare
DENUMIREA ACTIVITATII:Activitate matematica
TEMA ACTIVITATII:Al catelea fluturas a zburat?
TIPUL:joc didactic
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa constituie multimi dupa anumite criterii(forma,marime,culoare);
-sa formeze sirul numeric in limitele 1-7 precizand locul fiecarei multimi in
sir,precum si numeralul ordinal corespunzator ;
-sa stabileasca vecinii numerelor naturale in sirul numeric 1-7;
-sa identifice lipsa unui obiect (imagine)dintr-un sir fomat,sa-l denumeasca
utilizand numeralul ordinal corespunzator respectand acordul verbal intre
numeral si substantivul care-l insoteste;
-sa rezolve operatii cu multimi si cardinalul lor,exprimandu-se corect in
limbaj matematic corespunzator.
SARCINA DIDACTICA:
-recunoasterea si precizarea locului fiecarui numar in sirul numeric,utilizarea
corecta a numeralului ordinal.
REGULILE DE JOC:
-la semnalul educatoarei (o bataie din palme) copiii inchid ochii,timp in care
se ascunde un fluture din sirul constituit;
(la doua batai din palme)copiii deschid ochii si sesizeaza ala catelea fluturas
a zburat ;ii asociaza cifra corespunzatoare,utilizand numeralul ordinal.
ELEMENTE DE JOC:
-macheta reprezentand o poienita cu elementele
caracteristice,aplauze,inchiderea si deschiderea ochilor.
CONTINUTUL MATEMATIC:
-sir numeric 1-7,operatie matematica (adunare,scadere)cu o unitate.
STRATEGIA DIDACTICA:
Metode si procedee:
-conversatia
-explicatia
-exercitiul
-problematizarea
MATERIALUL DIDACTIC:
a)demonstrativ:
-macheta confectionata de educatoare reprezentand o poienita cu flori
multicolore,
-fluturi multicolori din carton,
-casetofon,
-tabla magnetica,
-cifrele 1-7;
b)distributiv:
-cosulete,
-jetoane reprezentand 7 florii rosii si 7 fluturi galbeni;
-panou cu buzunare orizontale;
-cifrele 1-7;
-fisa matematica
-carioca
STRATEGIE STIMULATIV-EVALUATIVA:
-aprecieri
-recompense
RESURSE TEMPORALE:30 de minute
DEMERS DIDACTIC
Momente
pedagogice
INTRODUCEREA
IN JOC
Continutul invatarii
Activitatea educatoarei
Activitatea copiilor
-aranjeaza masutele si
-intra ordonat in sala de grupa si
scaunelele in forma de clasa;
isi ocupa locul.
Pregatirea clasei
-pregateste materialul
pentru activitate
demonstrativ,il distribuie pe cel
PREZENTAREA
individual.
-prezinta macheta acoperita
TITLULUI SI A
(sub forma de surpriza) pe fond educatoarea.
REGULILOR
-participa la conversatia cu
muzical ;
JOCULUI
-denumesc elementele din
Captarea atentiei.
-cere denumirea materialului
macheta(fluturi,flori) cu
Enuntarea scopului si
demonstrativ(elementele din
precizarea atributelor de
a obiectivelor jocului.
macheta) si caracterizarea lor
marime,culoare.
prin atributele de
culoare,forma,marime.
-recepteaza si repeta titlul
-anunta titlul jocului : Al
jocului si obiectivele propuse
catelea fluturas a
prin joc.
zburat ? ,precizeaza regulile
jocului,sarcinile de invatare in
DEMONSTRAREA
JOCULUI
termeni accesibili.
-precizeaza criteriul dupa care
-constituie multimi dupa criteriul
se constituie multimile(forma) ; formei ;
Reactualizarea
-solicita compararaea celor
cunostintelor
doua multimi prin punerea
-compara multimile,formeaza
anterioare cu privire la elementelor in corespondenta
perechi intre elementele
constituirea multimilor (formare de perechi) ;
acestora ;
dupa anumite criterii si -le cere copiilor raportarea
-verbalizeaza actiunea (tot atatia
operatii cu multimi.
numarului la cantitate,respectiv fluturi cate flori) ;
la cifra corespunzatoare ;
-asociaza cifra orespunzatoare nr
de elemente,verbalizeaza ;
-propune un exercitiu de proba
-aranjeaza fluturii si florile dupa
frontal (cere asezarea fluturilor
cerinta,obtinand sirul fluturilor
unul langa altul in sir,respectiv
(1-7) si al florilor (1-7) ;
a florilor,in ordinea de
-determina locul fiecarui fluture
numarare stanga-dreapta) ;
in sirul format utilizand
numeralul ordinal corespunzator
(se procedeaza identic cu sirul
florilor) ;
-cere verbalizarea
-precizeaza numeralul ordinal
corespunzatoare a
dupa algoritmul cunoscut
numeralului,insistand pe
(stanga-dreapta),realizeaza
acordul gen si numar cu
acordul impus (al doilea fluture,a
substantivul;
doua floare );
-la semnal (bataia din
-asaza fluturele la floarea
palme),cere sa aseze fluturele
corespunzatoare si verbalizeaza
la floarea corespunzatoare,in
actiunea(primul fluture la prima
sirul format,respectand ordinea
floare) ;
de numarare;
-ascunde un fluture,le cere sa
-sesizeaza lipsa,identifica
sesizeze al catelea fluturas a
numeralul,verbalizeaza
zburat si a cata floare a ramas
corespunzator ;
fara fluturas;
-cere stabilirea vecinilor
-stabilesc vecinii fiecarul
numerelor in siul format
numar,utilizand corespunzator
utilizand numeralul ordinal ;
formele de numeral ordinal
(ex.al cincilea fluturas este
asezat intre al patrulea si al
saselea fluturas etc.)
-propune audierea sarcinii
-actioneaza conform
inregistrate pe casetofon
sarcinii,verbalizeaza actiunea in
(pentru diversitate):Luati
termini corespunzatori.
fluturasul asezat pe tabla
magnetica intre al doilea si al
patrulea fluturas ;asezati-l pe a
EXECUTAREA
JOCULUI
sasea floare.
-antreneaza copiii in denumirea -denumesc materialul;
materialului din cosulete;
Intensificarea retentiei -cere formarea sirului prin
-constituie sirul fluturilor(1-7) si
si asigurarea
asezarea fluturilor si florilor
sirul florilor (1-7);
transferului
unul langa altul(se lucreaza la
-verbalizeaza actiunea;
panoul cu buzunare verticale);
-propune exercitii de verificare
-rezolva independent sarcinile;
a deprinderii de a folosi correct -motiveaza actiunea si
numeralul ordinal:Sa zboare
verbalizeaza corespunzator.
fluturasul care corespunde in
sirul numeric format numarului
de aripi pe care-l are orice
pasare;asezati-l pe prima
floare.
Sa zboare al treilea fluturas,sa
se aseze pe floarea aflata in siru
florilor intre a treia si a
cincea!
Asezati primul si ultimul
COMPLICAREA
JOCULUI
fluturas in cosulet.
-se dau copiilor fisele;
-recepteaza si rezolva succesiv
Colorati cu rosu primul
fiecare sarcina.
Realizarea feed-back-
stilou,cu verde pe al cincilea,cu
ului si obtinerea
albastru pe al saptelea stilou.
performantei
Colorati a doua, a patra si a
sasea pensula.
Din primul cerc faceti un cap
de pisica,din al doilea o
floare,iar din ultimul desenati
ce doriti.
INCHEIEREA
-corecteaza fisle
-apreciaza rezultatele si modul
-ies ordonat din sala de grupa
ACTIVITATII
de desfasurare al activitatii
imitand zborul fluturilor.
-ofera recompense (fluturi si
flori) ;