Proiect didactic
coala gimnazial Luna
Profesor: Ana-Maria Cosma
Clasa: a V-a
Data: 28.01.2013
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Titlul leciei: Substantivul
Tipul leciei: recapitulare i sistematizare
Scopul leciei: consolidare de cunotine
Obiective cadru:
* Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral.
* Dezvoltarea capacitii de exprimare scris.
* Dezvoltarea capacitii de exprimare oral.
Obiective de referin :
a) cognitive:
O.1 S defineasc substantivul;
O.2 S identifice substantivele din text;
O.3 S analizeze substantivele identificate;
O.4 S formuleze enunuri cu diferite substantive.
b) afective:
Formarea deprinderilor de exprimare corect, concesiv i fluent.
c) psiho-motorii:
Formarea deprinderilor de a opera n comunicarea scris sau oral cu noile
concepte operaionale.
Strategia didactic :
Metode i procedee : conversaia, metoda cubului, exerciiul.
Forme de organizare a activitii elevilor : activitate frontal i pe grupe.
Mijloace didactice : tabla, fie de lucru, plane, caiele elevilor.
Bibliografie :
1. Limba romn, manual pentru clasa a V-a, Editura Humanitas Educaional ;
2. Caiet auxiliar de limba i literatura romn pentru clasa a V-a, Editura Juventus
Press, Piteti, 2011 ;
3. Gramatica limbii romne, Editura Academiei Romne ;
4. Metodica predrii limbii romne, autor : Mihaela Secrieru, Editura StudIS, Iai,
2008 ;
5. Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, autor : Constantin Parfene,
Iai, 1999.
Metode de evaluare: valorificarea rspunsurilor elevilor n discuie.
Spaiu de lucru : sala de clas.
Timp : 50 de minute
Scenariul didactic
Nr.
Crt
Momentul
leciei
Timp
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
1.
Moment
organizatoric
Se stabilete ordinea n
clasa, notarea absenilor,
asigurarea condiiilor
necesare desfurrii leciei.
Elevii se pregtesc
pentru lecie.
2.
Actualizarea
cunotinelor
anterioare
Profesorul adreseaz
elevilor referitoare la
substantiv :
Elevii rspund :
Ce este substantivul ?
De cte feluri poate fi
substantivul ?
Ce alt parte de vorbire este
strns legat de substantiv ?
Substantivul este
partea de vorbire
flexibil care
denumete fiine,
lucruri, fenomene
ale naturii, stri
sufleteti, etc.
Metode
Evaluare
Conversaia
Aprecieri
verbale
Subtantivele pot fi
comune sau proprii.
Articolul.
3.
Captarea
ateniei
Profesorul are o cutie n
care sunt nite bileele
colorate. Pe acestea sunt
scrie pri de vorbire
nvate de elevi. Profesorul
i invit pe elevi s i ia
cte un bileel din cutie.
Elevii citesc ceea ce
scrie pe bileele i
spun ce parte de
vorbire sunt
cuvintele
respective.
4.
Anunarea
Profesorul scrie pe tabl
Elevii i noteaz
Ghici ce
e?
subiectului
leciei i a
obiectivelor
titlul leciei : Substantivulrecapitulare. Anun care
sunt obiectivele leciei.
titlul leciei n caiete
i ascult
obiectivele.
5.
Prezentarea
sarcinilor de
nvare
Profesorul le explic
elevilor c astzi vor
recapitula noiunile
referitoare la substantiv prin
metoda cubului. Imparte
clasa n 6 perechi de cte
doi sau trei elevi ntr-o
echip (4 grupe cu 3 elevi i
2 grupe cu cte 2 elevi).
Elevii se grupeaz.
6.
Conducerea
nvrii i
dobndirea
de noi
cunotine
25
Dup ce a mprit elevii pe
grupe, profesorul le d
cubul.
Un elev din fiecare
echip arunc cubul
i ce fa a acestuia
se nimerete, aceea
va constitui sarcina
de lucru.
Metoda
cubului
Toi elevii i
noteaz exerciiile
i soluiile acestora.
Exerciiul
Dup ce se stabilete
activitatea fiecrei grupe,
profesorul mparte fie de
lucru pentru fiecare echip.
Timpul necesar rezolvrii
exerciiilor este de 10
minute. Dup expirarea
timpului de lucru, fiecare
reprezentant de echip
explic soluiile exerciiilor.
7.
Asigurarea
feed-backului
Profesorul i ncurajeaz pe
elevi prin aprecieri verbale
i prin notarea elevilor
activi.
8.
Asigurarea
reteniei i a
transferului
Profesorul le mparte
elevilor cte o fi de lucru
care va cuprinde un test.
9.
Tema pentru
acas
Profesorul d ca tem : ex.
3,4,5,6/pg 116-117, din
Caietul elevului.
Aprecieri
verbale
Conversaia
Aprecieri
verbale
Elevii rezolv
exerciiile.
exerciiul
Note
Sarcini de lucru pentru activitatea n echipe
Metoda cubului
Echipa nr. 1 - DESCRIE
1. Scrie un scurt text n care s descrii substantivul. Menioneaz categoriile gramaticale
ale acestuia.
2. Descrie articolul.
Echipa nr. 2 COMPAR
1. Compar substantivele articulate cu articol hotrt cu cele nearticulate, avnd n
vedere urmtoarele exemple:
Cas casa
Copil copilul
Minge mingea
2. Compar substantivele articulate cu articol nehotrt cu cele nearticulate:
Copac un copac
Ceteni nite ceteni
Main o main
Echipa nr. 3 ASOCIAZ
1. Pune pe coloanele din tabel substantivele n funcie de gen: zimbru, sat, palmier,
greiere, dictator, castel, context, cntec, potec, sol, oglind, cmpie, pnz, ru,
undi, bibelou, telefon, cordon, broasc, ierbar, calorifer.
Substantive masculine
Substantive feminine
Substantive neutre
2. Asociaz fiecrui substantiv de la exerciiul 1 cte un adjectiv.
Echipa nr. 4 ANALIZEAZ
1. Analizeaz substantivele din textul urmtor:
Lng brad, Mo Crciun, nalt ca un uria, cu barba i mustile ninse de ani, ducea
un sac mare cu jucrii, dulciuri i cri. Ionel i Mriuca l ateapt cu nerbdare.
Echipa nr. 5 APLIC
1. Aplic, n enunuri:
-
substantiv comun, gen neutru, nr. singular:
substantiv propriu, gen masculin:
substantiv comun, gen feminin, nr. plural:
substantiv comun, gen masculin, nr. singular:
Echipa nr. 6 ARGUMENTEAZ
1. Articuleaz cu articol hotrt substantivele din textul urmtor i argumenteaz alegerea
fcut:
(An) .. acesta (ploi) . au inundat (ogoare) .
(Bunici) . mei au lucrat mult n (livad) lor. n (grdini)
. din faa (cas) .. au rsrit toate (flori) .
preferate ale (bunic) .. . La (sosire) . mea (pomi)
.. erau nfrunzii, iar (bucurie) . (bunici) . a fost
mare.
2.
Completeaz textele urmtoare cu articole nehotrte potrivite i argumenteaz
alegerea fcut:
Am vzut pe ..strad din vecintate cel abandonat. Avea .............
ochi mari, albatri i puin speriai. Colul . urechi i atrna, fiindc fusese lovit de
oameni ri.
.copii au luat.sap i...stropitoare pentru a
semna..straturi din grdina .oameni btrni . biat i-a venit .
idee:s planteze..mr i ..pr. Au cerut sfatul..grdinari i au fcut
treab bun.
TEST
Scrie formele substantivelor: ochi, arici, brad, ar, crem, articulate cu articol hotrt i
nehotrt, la singular i plural:
Substantivele
date
Articulat
cu Articulat
cu Articulat
cu Articulat
cu
articol nehotrt articol nehotrt articol hotrt articol hotrt
(sg.)
(pl.)
(sg.)
(pl.)