Proiect de lecie
Scoala Gimnazial Vrfurile, Arad
Profesor: Rodica Psric
Clasa: a V-a
Disciplina: Biologie
Tema: Frunza
Durata 50 minute
Tipul leciei: mixt (predare nvare)
Competene specifice:
1. Receptarea informaiilor despre lumea vie
4. Comunicarea oral i scris utiliznd terminologia specific biologiei
Obiective operaionale:
Obiective cognitive :
La sfritul activitii de instruire, elevii trebuie s fie capabili s:
O1. s defineasc frunza;
O2. s indice prile care alctuiesc frunza
O3. s descrie principalele pri ale frunzei
O4. s identifice tipuri de frunze
Obiective psihomotorii :
- S scrie ordonat i lizibil pe fie i n caiete;
- S lucreze n ritm antrenant att individual, ct i n perechi;
Obiective afective :
- S lucreze cu plcere dorind s fie apreciai i notai;
Resurse educaionale:
Procedurale
Metode i procedee
o Conversaie euristic
o Demonstraia
o Expunere
o Observaie
o Problematizare
1
o nvare prin descoperire
Forme de organizare
o Activitate frontal i individual
Materiale
o Material ierborizat/viu
o flipchart
o Materiale grafice (fotografii, imagini)
o Fie de observaie
o Fi cu exerciii
Anexe: [Link] leciei, [Link] de obsevaie, [Link] cu exerciii,
Bibliografie:
Gheorghe Mohan, Aurel Ardelen, Aurora Mihail, 1997 - Manual de Biologie, Clasa
aV-a, Editura All Educaional
Atlas botanic
SCENARIUL ACTIVITII DIDACTICE
Nr.
crt.
Evenimentele
instruirii
Organizarea
colectivului
de elevi
Verificarea
cunotinelor
din lecia
anterioar
3
4
Captarea i
orientarea
ateniei
Enunarea
temei i a
obiectivelor
urmrite
Prezentarea
noului
coninut
Ob.
oper.
Coninuturi
Ce lecie ai avut de pregtit? Ce rol are
radcina? Ce formeaz apa cu srurile minerale?
Care sunt tulpinile subterane? Ce rol are
tulpina? Care sunt organele vegetative ale unei
plante cu flori?
Pentru nceput se solicit competarea unui rebus
pe hrtia de [Link] cuvnt a aprut pe
verticala A-B?
Astzi vom nva despre frunz, alctuire i
tipuri.
O1
O2
O3
O4
Frunza = principalul organ vegetativ al
plantei n care are loc prepararea hranei.
Alctuire: - teac
- peiol
- limb
Teaca = partea inferioar mai lait a peiolului,
cu care frunza se prinde de tulpin
-la unele plante, teaca este foarte dezvoltat
deoarece peiolul lipsete(gru,porumb)
Peiolul = codia care susine limbul
Limbul = partea mai lit a frunzei, de culoare
verde
-prezint nervuri
Clasificarea frunzelor:
Dup poziia nervurilor: -paralele
-ramificate
Dup alctuire: -complete, au teac, peiol i
limb
-incomplete - fr peiolul
Activiti de predare-nvare
- notarea absenelor
- organizarea clasei pentru nceperea
leciei
- ntrebri din coninuturile leciei
anterioare
Metode i procedee
didactice
Mijloace de
instruire
-catalog
Timp
alocat
(min)
1
Evaluare
- problematizarea
- expunere (de ctre
elevi)
-rebus
- profesorul cere elevilor sa numeasc
organul vegetativ care apare pe A-B
- problematizarea
-rebus
- anunarea titlului leciei curente i a
coninuiurilor acesteia
- informare
- reactualizarea cunotinelor anterioare
ale elevilor privind organele plantelor
- descoperirea elementelor eseniale care
formeaz frunza
- reprezentare prin desen a elementelor
morfologice de baz ale unei frunze
- adnotarea desenului de ctre profesor
- analiza i identificarea pe material
ierborizat/viu a elementelor morfologice
(teac, peiol, limb)
- conversaia euristic
-modelarea prin
desen
- observaia
-expunerea
- imagini
manual
-desen (cret
colorat)
- frontal
- oral
- observaia
- expunerea
- demonstraia
- material
ierborizat
- frontal
- oral
- observarea, identificarea i denumirea
diferitelor tipuri de tulpini pe materialul
ierborizat/viu
- utilizarea fielor de lucru pentru
reprezentarea prin desen a tipurilor
principale de tulpini i adnotarea
- observaia
- conversaia euristic
- problematizarea
- material
ierborizat
10
- frontal
- oral
- individual
(fie de
lucru)
- frontal
- oral
Sistematizarea
i fixarea
coninuturilor
Evaluare/
Conexiune
invers
Anunarea
temei de lucru
pentru acas
i notarea
elevilor
Dup forma limbului:-acicular(molid,brad,pin)
-liniar (gru,porumb)
-lanceolat (salcie)
-ovat (mr, pr)
-cordat (tei)
Dupa marginea limbului: -ntreag(liliac)
-crestat(tei)
-lobi(stejar, vi de vie)
Frunze: -simple
-compuse: -palmat compuse (castan)
-penat compuse (salcm)
Avnd ca exemplu lecia predat i pe baza
observaiilor fcute pe materialul ierborizat
completei fia de observaie.
desenelor
- completarea schemei logice a leciei pe
baza activitilor anterioare
- exerciii de recunoatere a tipurilor de
frunze i a parilor lor componente
- observaia
- problematizarea
- nvarea prin
descoperire
Aici avei o ficu exerciii. O completai, cu
atenie, pe baza a ceea ce ai nvat azi .
- distribuirea fielor cu exerciii
- anunarea timpului de lucru
- problematizarea
-invarea prin
descoperire
Pentru ora viitoare avei de pregtit lecia
predat astzi.
- notarea elevilor care au adus contribuii
semnificative leciei i care au rspuns la
ntrebrile recapitulative
- material
intuitiv: tipuri
de frunze
-fie de
observaie
- fi cu
exerciii
10
- individual
-scris
- frontal
- oral
ANEXA1:
Schema lecei
FRUNZA
Frunza = principalul organ vegetativ al plantei n care are loc prepararea hranei.
Alctuire: - teaca
- peiol
- limb
Teaca = partea inferioar mai lit a peiolului, cu care frunza se prinde de tulpin
-la unele plante, teaca este foarte dezvoltat deoarece peiolul lipsete (gru, porumb)
Peiolul = codia care susine limbul
Limbul = partea mai lit a frunzei, de culoare verde
-prezint nervuri
Clasificarea frunzelor:
Dup poziia nervurilor: -paralele
-ramificate
Dup alctuire: -complete, au teac, peiol i limb
-incomplete - fr peiolul
Dup forma limbului: -aciclar (molid,brad,pin)
-liniar (gru,porumb)
-lance (salcie)
-ovat (mr, pr)
-cordat (tei)
Dupa marginea limbului: -ntreag(liliac)
-crestat(tei)
-lobi(stejar, vi de vie)
Frunze: -simple
-compuse: -palmat compuse (castan, mur)
-penat compuse (salcm)
Anexa2:
Nume
Fi de observaie
FRUNZA
Materiale necesare: lup, foarfec, penset, ac spatular
Notai pe sgei organele indicate:
Observai mai multe tipuri de frunze din ierbar. Desenai o frunz i punei legenda dup
modelul de mai sus.
Tipul(simpl/compus):
Nervuri(paralele/ramificate):..
Marginea limbului:.
Complet(da/nu):
Ce-i lipsete:
Ce fel de funze sunt cele de mai jos?
1.........
2...........................
3
FIA DE EVALUARE
[Link] enunul urmtor:
Frunza este principalul organ .......................................al plantei, de culoare ..................................., n care are loc
prepararea ............................ .
[Link] prtile unei frunze complete.
.......................................................
.......................................................
.......................................................
[Link] planta cu forma corespunzatoare a limbului:
1. Pin
2. Salcie
3. Lobod
4. Gru
5. Plop
6. Mr
A. liniar
B. n form de ac
C. romboidal
D. lanceolat
E. triunghiular
F. oval