100% au considerat acest document util (1 vot)
1K vizualizări4 pagini

Proiect Didactic Povestea Omului de Zapada Gradi

Documentul prezintă planul unei activități desfășurate cu un grup de preșcolari. Scopul activității este de a activiza și îmbogăți vocabularul copiilor cu noi cuvinte și expresii legate de tema „Oamenii de zăpadă”. Activitatea include lectura unei povești de către educatoare, discuții și întrebări despre poveste.

Încărcat de

Crina Madalina
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
100% au considerat acest document util (1 vot)
1K vizualizări4 pagini

Proiect Didactic Povestea Omului de Zapada Gradi

Documentul prezintă planul unei activități desfășurate cu un grup de preșcolari. Scopul activității este de a activiza și îmbogăți vocabularul copiilor cu noi cuvinte și expresii legate de tema „Oamenii de zăpadă”. Activitatea include lectura unei povești de către educatoare, discuții și întrebări despre poveste.

Încărcat de

Crina Madalina
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Universitatea Alexandru Ioan Cuza Iai PIPP ID- ANUL II

Educatoare: Petcu Alina

EDUCATOARE: Petcu Alina


DATA: 12.01.2015
GRUPA: Mic
UNITATEA DE NVMNT: Grdinia cu P.P NR.4 Brlad
TEMA ANUAL: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
TEMA ACTIVITII: Povestea oamenilor de zpad
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Limb i Comunicare
MIJLOC DE REALIZARE: Lectura educatoarei
TIPUL LECIEI: Predare nvare
SCOPUL ACTIVITII: Activizarea i mbogirea vocabularului cu cuvinte i expresii noi.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 s rspund la ntrebri, n urma nelegerii mesajului textului;
O2 - s-i mbogeasc vocabularul cu cuvintele noi din text;
O3- S fie capabili s citeasc imaginile ce sugereaz derularea logica a evenimentelor
prezentate
O4. Sa se exprime in propozitii simple.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: Conversaia, Lectura educatoarei, Surpriza, Observaia, Povestirea.
Materiale i Mijloace didactice: Fia cu povestea, plane ilustrate, panou, cutie de cadou,
stimulente, Tom Motanul.
Forma de organizare: Frontal, individual
Durata: 15 minute
BIBLIOGRAFIE:
Programa activitilor instructiv-educative
Jocuri didactice pentru precolari, Ed, Aramis 2004
Tradiional i modern n nvmntul precolar, Ed. Omfal Esential 2007

NR.
CRT

SECVENELE
ACTIVIT
II

1.

Momentul
organizatoric

2.

Captarea
ateniei

3.

Enunarea
temei
i a obiectivelor

4.

Dirijarea
nvrii

CONINUTUL INSTRUCTIV
-EDUCATIV

STRATEGII DIDACTICE
METODE I

MIJLOACE

FORMA DE

PROCEDEE

DIDACTICE

ORGANIZARE

Motanul Tom
Cutie de
cadouri

Frontal

Voi asigura condiiile optime pentru


buna desfaurare a activitii:
aerisirea slii de grup;
aranjarea mobilierului i
Conversaia
distribuirea materialului
didactic;
intrarea ordonat a copiilor
n sala de grup.
Captarea ateniei se va realiza prin
intermediul unui cadou surpriz, pe
care l-au primit copiii de la grupa
mic.
n interiorul cutiei se afl Motanul
Conversaia
Tom,prietenul tuturor copiilor,
Surpriza
precum i alte cadouri.
Acesta le va vorbi copiilor despre
anotimpul de iarn, si i va introduce
n tema activitii.
Dragii mei, astzi mpreun vom
descoperi minunata lume a oamenilor
de zpad. Vreau ca voi s ascultai
cu mare atenie aceasta poveste ,ca sa
o spunei si voi prinilor i bunicilor
Conversaia
votri. Prietenul Tom are multe
cadouri pentru voi, tocmai de aceea
va pregtit cea mai frumoas poveste
care se numete Omuleii de
zpad.
Voi lectura povestea clar, accesibil i
expresiv pentru a putea trezi emoii i
Conversaia
pentru a asigura motivaia nvrii.
Expresivitatea expunerii o voi
Lectura
realiza prin modelarea vocii, educatoarei
schimbarea ritmului vorbirii pe
parcursul expunerii, pauze logice,
accenturi si scderi ale intensitii
vocii, repetiii, mimica si gestica. Cu
ajutorul ntrebrilor copiii vor expune
coninutul
povestirii
conform
planului principal de idei redat prin
imagini.
Se va insista pe mesajul educativ al
povetii .
Dup terminarea lecturrii vom
ncerca s povestim, att ct putem
Lectura

Frontal

Fi cu
povestea

Frontal

Plane
ilustrate

EVALUARE

Observarea
comportament
ului
copiilor

Observarea
comportament
ului
copiilor

Observarea
comportament
ului
copiilor

Frontal

Frontal
Individual

Aprecieri

scurta povestioar, ajutndu-ne de


planele illustrative, iar pentru
aceasta voi chema pe rnd civa
copii la panou. (Voi ajuta copiii i cu
cteva ntrebri ajuttoare.
Ex: Cum se numete povestea?
Despre cine este vorba n poveste?
Ci oameni de zpad au construit
copiii?
Ce au fcut oamenii de zpad?
Unde au plecat la plimbare?
Cum era pdurea?
Cu cine s-au ntlnit n pdure?
I-a ajutat veveria s ias din
pdure?)

5.

6.

7.

Obinerea
performanei

Fixarea
activitii

ncheierea
activitii

Voi chema un copil s recite o poezie


la alegere despre anotimpul de iarn
sau despre oamenii de zpad.

educatoarei

Panou

Povestirea

Plane
ilustrate

Observarea

Observarea
comportament
ului

Frontal
Individual

Conversaia

Conersaia

Voi adresa cteva ntrebri


concludente temei.
Cum se numete povestea ?
Este bine s plecm departe de cas
fra s cunoatem drumul ?

Conversaia

Voi face aprecieri asupra


comportamentului copiilor de pe
parcursul activitii.
Copiii vor fi recompensai cu
stimulente.

Conversaia

Stimulente

Individual

Aplauze

Frontal

Evaluare oral

Frontal

Aprecieri

S-ar putea să vă placă și