Proiect de lectie
Data:18.05.2013 Clasa:a X I Unitate scolara:C.N. I.C. Bratianu Disciplina:Psihologie Tema:Temperamentul latura a personalitatii Subiectul lectiei:Temperamentul(definitie, caracterizare, clasificare) Tipul lectiei:mixta Obiective generale:Cunoasterea modului in care se formeaza temperamentul uman si rolul lui in viata individului Obiective operationale: La sfarsitul orei elevii vor fi capabili sa: O1: sa defineasca notiunea de temperament O2:sa inteleaga importanta temperamentului in viata individului O3:sa identifice tipurile de temperament O4:sa identifice diferenta dintre dintre temperament si caracter O5:sa explice evolutia temperamentului Metode:expunere, explicatie, conversatie Mijloace:manual, tabla Bibliografie: Mielu Zlate, ,,[Link] pentru clasa a X-a, editura Aramis, Bucuresti, 2005, pag.160
Secventele lectiei [Link] atentiei [Link] temei [Link] obiectivelor
Ob.
Elemente de continut Activitatea profesorului pe elevi ce inteleg ei prin temperament. Profesorul verifica tema. Profesorul anunta titlul lectiei ,,Temperamentul. Se anunta obiectivele propuse. Elevii cer explicatii Suplimentare. Elevii sunt atenti si noteaza informatiile. Profesorul ii va intreba Elevii se implica activ.
Strategii didactice Mijloace Evaluare
Activitatea elevilor Metode
Conversatie Caiete Conversatie Manual Observatie
[Link] O1 ea noilor informatii
[Link] baza materialului profesorul le cere elevilor sa defineasca temperamentul. [Link] le cere sa [Link] cere sa enumere
Elevii raspund: [Link] este constanta si durata reactiilor provocate de mediul [Link] extravert. [Link], sociabilitate
Conversatie Manual Observatie Explicatie
clasifice temperamentul. extern. trasaturi de [Link]:introvert sau
[Link] cunostintelor O2 O3
[Link] realizeaza Elevii raspund: [Link] informatii despre cercetatori. [Link] cere elevilor sa explice importanta temperamentului. O4 [Link] cere sa explice evolutia temperamentului ajuta in viata de zi cu zi. [Link] este innascut.
Expunere Manual
Evaluare frontala
schema lectiei pe tabla. [Link] ne Explicatie Tabla
[Link] O5 informatiior
Profesorul le cere sa
Elevii raspund:
Explicatie Manual Evaluare frontala
explice diferenta dintre Temperamentul este temperament si caracter. innascut, iar caracterul este dobandit
[Link] pentru acasa
Profesorul dicteaza tema Elevii noteaza tema. ,,Ce tip de temperament aveti?
Criterii de evaluare: Pentru nota 5 elevii trebuie sa raspunda corect la minim 5 intrebari. Pentru nota 10 elevii trbuie sa raspunda corect la 10 intrebari.
Proiect de lectie
Data:13.05.2013 Clasa:a X I Unitate scolara:C.N. I.C. Bratianu Disciplina:Psihologie Tema:Caracterul latura a personalitatii Subiectul lectiei:Caracterul(definitie, caracterizare, clasificare) Tipul lectiei:mixta Obiective generale:Dobandirea de noi notiuni in ceea ce priveste conceptul de caracter, dar si identificarea rolului sau in viata individului Obiective operationale: La sfarsitul orei elevii vor fi capabili sa: O1: sa defineasca notiunea de caracter O2:sa inteleaga importanta caracterului uman O3:sa identifice tipurile caracteriale O4:sa identifice diferenta dintre dintre temperament si caracter O5:sa explice dezvoltarea caracterului uman pe parcursul vietii Metode:expunere, explicatie, conversatie Mijloace:manual, tabla Bibliografie:Mielu Zlate, ,,[Link] pentru clasa a X-a, editura Aramis, Bucuresti, 2005, pag.160
Secventele lectiei [Link]
Ob.
Elemente de continut Activitatea profesorului Profesorul ii va intreba Elevii se implica
Strategii didactice Mijloace Evaluare
Activitatea elevilor Metode
atentiei [Link] temei
pe elevi ce inteleg ei prin caracter. Profesorul verifica tema de acasa.
activ si raspund. Elevii cer explicatii suplimentare unde nu inteleg. Conversatie Caiete
[Link] obiectivelor
Profesorul anunta titlul lectiei ,,Caracterul. Se anunta obiectivele propuse pentru sfarsitul orei.
Elevii sunt atenti si noteaza informatiile.
Conversatie Manual Observatie
[Link] O1 ea noilor informatii
[Link] baza materialului profesorul le cere elevilor sa defineasca caracterul. clasifice caracterul. [Link] cere sa enumere trasaturi de caracter.
Elevii raspund: [Link] este latura relationala a personalitatii, in care oamenii interactioneaza in societate. [Link] diferite tipologii de caracter:sangvinic, coleric,melancolic, flegmatic. [Link] de trasaturi:incapatanare, manie, blandete,bunatate.
Conversatie Manual Observatie Explicatie
[Link] le cere sa responsabila de felul
[Link] cunostintelor O2
[Link] realizeaza Elevii raspund: schema lectiei pe tabla. [Link] este [Link] informatii despre cercetatorii esential in viata individului,ne ajuta sa
Expunere Manual Explicatie Tabla
Evaluare frontala
O3
psihologi. [Link] cere elevilor sa
ne dezvoltam si sa facem fata dificultatilor vietii. [Link] uman se dezvolta pe parcursul vietii. Elevii raspund: Explicatie Manual Evaluare frontala
O4
explice importanta caracterului. [Link] cere sa explice evolutia caracterului.
[Link] O5 informatiior
Profesorul le cere sa
explice diferenta dintre Temperamentul este temperament si caracter. innascut, iar caracterul este dobandit.
[Link] pentru acasa
Profesorul dicteaza tema Elevii noteaza ,,Ce tip de caracter aveti? tema pentru data viitoare.
Criterii de evaluare:
Pentru nota 5 elevii trebuie sa raspunda corect la minim 5 intrebari. Pentru nota 10 elevii trbuie sa raspunda corect la 10 intrebari.