Well, there are different weights for gold bars, look at the chart below:
1 gram: $40-70
2 grams: $70-$105
5 grams: $140-$180
10 grams: $350-$400
20 grams: $500-$590
1 oz: $1000-$1,200
5 oz: $5,000-$5,500
10 oz $10,00-$11,000
1 kilogram: $40,000-$60,000
400 oz (ounce): (Not sold to public) Approximately $100,000-$500,000.
Hopes this helps! Gold bars are great for investing in gold.
Chat with our AI personalities
Any gold bars sold on the market should be stamped with its weight and purity.
5000000 gold bars equal 5000000!
A ounce of gold costs 500dollars
Most gold bricks or bars are 99.99% pure gold
you have to get 100% on the practice questions. 1 gold bar=100% on a catergorie