Edukira joan

Zigliara

Zigliara
 Korsika
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Korsika
DepartamenduaHego Korsika
BarrutiAjaccioko barrutia
Kantonamenducanton of Santa-Maria-Siché
AlkateaJoséphine Chiarelli (en) Itzuli
Izen ofizialaZigliara
Posta kodea20190
Geografia
Koordenatuak41°50′47″N 8°59′38″E / 41.8464°N 8.9939°E / 41.8464; 8.9939
Mapa
Azalera12,85 km²
Altitudea433 m, 129 m, 682 m eta 328 m
MugakideakArgiusta-Moriccio, Azilone-Ampaza, Cardo-Torgia, Forciolo, Moca-Croce, Petreto-Bicchisano, Santa-Maria-Siché eta Urbalacone
Demografia
Biztanleria127 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 60 (%47,2) (%55,1) 70 alt_right
Dentsitatea10 bizt/km²
commune.zigliara.free.fr

Zigliara, (korsikeraz: Zigliara) Korsikako hegoaldeko udalerria da, Hego Korsika departamentuan dagoena. Azken erroldaren arabera 127 biztanle zituen 12,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Argiusta-Moriccio, Azilone-Ampaza, Cardo-Torgia, Forciolo, Moca-Croce, Petreto-Bicchisano, Santa-Maria-Siché eta Urbalacone.

BiztanleriaUrtea100200300400500600700180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 72 gizon, 56 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
1.39
 
95+
 
0.00
1.39
 
90-94
 
1.79
1.39
 
85-89
 
3.57
4.17
 
80-84
 
7.14
6.94
 
75-79
 
12.50
11.11
 
70-74
 
7.14
8.33
 
65-69
 
16.07
16.67
 
60-64
 
8.93
9.72
 
55-59
 
12.50
5.56
 
50-54
 
5.36
4.17
 
45-49
 
5.36
2.78
 
40-44
 
1.79
2.78
 
35-39
 
3.57
4.17
 
30-34
 
1.79
6.94
 
25-29
 
5.36
2.78
 
20-24
 
1.79
2.78
 
15-19
 
1.79
2.78
 
10-14
 
3.57
1.39
 
5-9
 
0.00
2.78
 
0-4
 
0.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[1].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Zigliara udalerrian 127 biztanle zeuden eta 68 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 1,87 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 30 kide bakarrekoak ziren, 17 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 10 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[3]

127biztanle
68elkarbizitza-unitate
1,87lagun elkarbizitza-unitateko
38familia
10Bikotea seme-alabekin
17Bikotea seme-alabarik gabe etxean
11Guraso bakarrekoak
30Kide bakarrekoa
1Bestelakoak
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 38 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (17). Guraso bakarreko 11 familietatik 6etan ama zen guraso bakarra. 32 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[3]

17
10
11
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 159 etxebizitza zeuden. Talderik handiena bigarren egoitza edo noizbehinkakoa ziren (77), 68 egoitza nagusiekin alderatuta eta 14 hutsik. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (146), eta apartamentuak gutxi ziren (12). Egoitza nagusietatik 59 beren jabearen bizilekuak ziren, 6 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 4 doan lagata.[4]

159etxebizitza
68egoitza nagusi
146etxe
12apartamentu

Etxebizitza multzoa

68
77
14
Egoitza nagusia (68)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (77)Hutsik (14)

Etxe mota

146
Etxea (146)Apartamentua (12)

Jabetza egoera

59
6
Jabeak (59)Alokairuan (6)Doan lagata (4)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik39
1919-19458
1946-19708
1971-19905
1991-20054
2006-20205

Egoitza nagusien artean gehienek 4 gela zituzten (24). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (31 etxebizitzatan). 33 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 32 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 29tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela8
3 gela14
4 gela24
5 gela edo gehiago23

Berogailu mota

31
30
Gas sarea (2)Fuel-olioa (1)Elektrizitatea (31)Gas botila (5)Bestelakoak (30)

Aparkalekua eta ibilgailuak

33aparkalekua
32ibilgailu 1
29ibilgailu 2+

2023 erroldaren arabera, udalerrian 159 etxebizitza zeuden. Talderik handiena bigarren egoitza edo noizbehinkakoa ziren (77), 68 egoitza nagusiekin alderatuta eta 14 hutsik. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (146), eta apartamentuak gutxi ziren (12). Egoitza nagusietatik 59 beren jabearen bizilekuak ziren, 6 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 4 doan lagata.[4]

159etxebizitza
68egoitza nagusi
146etxe
12apartamentu

Etxebizitza multzoa

68
77
14
Egoitza nagusia (68)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (77)Hutsik (14)

Etxe mota

146
Etxea (146)Apartamentua (12)

Jabetza egoera

59
6
Jabeak (59)Alokairuan (6)Doan lagata (4)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik39
1919-19458
1946-19708
1971-19905
1991-20054
2006-20205

Egoitza nagusien artean gehienek 4 gela zituzten (24). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (31 etxebizitzatan). 33 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 32 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 29tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela8
3 gela14
4 gela24
5 gela edo gehiago23

Berogailu mota

31
30
Gas sarea (2)Fuel-olioa (1)Elektrizitatea (31)Gas botila (5)Bestelakoak (30)

Aparkalekua eta ibilgailuak

33aparkalekua
32ibilgailu 1
29ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 68 biztanleetatik 54 aktibo ziren (% 79,4), horietako 49 lanean (% 72,1) eta 5 langabezian (aktiboen % 9,3).

6815-64 urteko biztanle
% 79,4aktibo
% 72,1lanean
% 9,3langabezia-tasa

15 ez-aktibotik 2 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 13,3), 8 erretiraturik zeuden (% 53,3) eta 5 bestelako ez-aktibo ziren (% 33,3).

Ez-aktiboak

% 13
% 53
% 33
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 17 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 49 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 2]

17enplegu udalerrian
% 23,5soldatapeko
% 76,5ez-soldatapeko
  1. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  2. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  3. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  4. 1 2 3 4 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]