Edukira joan

Vinovo

Vinovo
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Piemonte
Italiako hiri metropolitarraTuringo Hiri Metropolitanoa
Izen ofizialaVinovo
Posta kodea10048
ISTAT kodea001309
HerriburuaVinovo
Geografia
Koordenatuak44°57′00″N 7°38′00″E / 44.95°N 7.6333°E / 44.95; 7.6333
Mapa
Azalera17,69 km²
Altitudea232 m
MugakideakCandiolo, La Loggia, Moncalieri, Nichelino, None, Piobesi Torinese eta Carignano
Demografia
Biztanleria15.216 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea860 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia011
Hiri senidetuakLuque (en) Itzuli eta Casalbore
Katastro kodeaM060
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaTO
comune.vinovo.to.it

Vinovo Italiako udalerri bat da. Turingo Hiri Metropolitanoan kokatuta dago, Piemonte eskualdean. 15.216 biztanle ditu, 17,69 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Candiolo, La Loggia, Moncalieri, Nichelino, None, Piobesi Torinese eta Carignano.

BiztanleriaUrtea200040006000800010.00012.00014.00016.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 7.493 gizon, 7.797 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.01
0.03
 
95-99
 
0.37
0.69
 
90-94
 
1.28
2.22
 
85-89
 
2.90
3.64
 
80-84
 
4.22
5.35
 
75-79
 
5.98
5.19
 
70-74
 
5.87
5.87
 
65-69
 
6.52
6.97
 
60-64
 
7.09
8.21
 
55-59
 
8.00
8.26
 
50-54
 
7.99
6.63
 
45-49
 
7.26
6.34
 
40-44
 
5.44
5.54
 
35-39
 
5.62
5.03
 
30-34
 
4.60
5.07
 
25-29
 
4.48
5.08
 
20-24
 
4.95
5.53
 
15-19
 
4.30
5.69
 
10-14
 
4.86
4.56
 
5-9
 
4.91
4.10
 
0-4
 
3.35
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 7.244 etxebizitza zeuden: 6.454 (% 89,1) okupatuta eta 790 (% 10,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 80,1 jabetzan zeuden, % 15,4 alokairuan eta % 4,6 beste titulu batekin.

7.244etxebizitza (2021)
6.454okupatuak
790hutsik (% 10,9)

Erabilera (2021)

6.454
790
Okupatuak (6.454)Hutsik edo ez-okupatuak (790)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

80,1
15,4
Jabetzan (80,1)Alokairuan (15,4)Beste titulu batekin (4,6)

2024an 6.703 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.167 (% 32,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

6.703etxegune (2024)
2.167pertsona bakarrekoak (% 32,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.167
2 kide2.035
3 kide1.252
4 kide1.019
5 kide edo gehiago230

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]