Edukira joan

Villemoutiers

Villemoutiers
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Erdialdea-Loira Harana
Departamendua Loiret
BarrutiMontargiseko barrutia
Kantonamenducanton of Bellegarde
Izen ofizialaVillemoutiers
Posta kodea45270
Geografia
Koordenatuak47°59′43″N 2°33′30″E / 47.9953°N 2.5583°E / 47.9953; 2.5583
Mapa
Azalera16,18 km²
Altitudea91 m, 106 m eta 96 m
MugakideakMoulon, Auvilliers-en-Gâtinais, Chevillon-sur-Huillard, Ladon, Ouzouer-sous-Bellegarde, Presnoy eta Saint-Maurice-sur-Fessard
Demografia
Biztanleria471 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 241 (%51,4) (%48,6) 228 alt_right
Dentsitatea29 bizt/km²
villemoutiers.fr

Villemoutiers Frantziako udalerria da, Loiret departamenduan dagoena, Erdialdea-Loira Harana eskualdean. Azken erroldaren arabera 471 biztanle zituen 16,2 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Moulon, Auvilliers-en-Gâtinais, Chevillon-sur-Huillard, Ladon, Ouzouer-sous-Bellegarde, Presnoy eta Saint-Maurice-sur-Fessard.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
VillemoutiersVillemoutiers
Població amb 1368 habitants (2000)Ladon (2,0 km)
Població amb 179 habitants (2000)Moulon (3,8 km)
Població amb 241 habitants (2000)Presnoy (4,3 km)
Població amb 277 habitants (2000)Chapelon (4,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,9 °C-koa da, 15,5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 686 mm-koa da, urtarrilean 10,9 euri-egun eta uztailean 7,3 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Ladon_(Loiret) udalerrian dago, 1,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,7 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 685,3 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,3 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -21,5 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 17an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea3504004505005506006507001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 228 gizon, 241 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
2.19
 
90-94
 
2.07
4.39
 
85-89
 
4.15
2.19
 
80-84
 
2.07
10.96
 
75-79
 
8.30
2.19
 
70-74
 
8.30
8.77
 
65-69
 
10.37
2.19
 
60-64
 
2.07
6.58
 
55-59
 
8.30
2.19
 
50-54
 
4.15
2.19
 
45-49
 
4.15
13.60
 
40-44
 
8.30
4.39
 
35-39
 
10.79
4.39
 
30-34
 
4.15
2.19
 
25-29
 
0.00
4.39
 
20-24
 
4.15
11.40
 
15-19
 
4.15
15.79
 
10-14
 
6.22
0.00
 
5-9
 
8.30
0.00
 
0-4
 
0.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Villemoutiers udalerrian 471 biztanle zeuden eta 208 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,26 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 31,7). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 31,7 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

471biztanle
208elkarbizitza-unitate
2,26lagun elkarbizitza-unitateko
142familia
Udalerria
% 27
% 32
% 10
% 32
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 142 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (66). Guraso bakarreko 20 familietatik 15etan ama zen guraso bakarra. 81 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

66
56
20
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 41,3), erdi-mailako lanbideak (% 16,8), eskulangileak (% 12,0), artisau, merkatari eta enpresa-buruak (% 12,0). Talde nagusia (erretiratuak, % 41,3) Loiret departamenduko batez bestekoaren (% 31,3) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 2,4).[9]

Udalerria
% 12
% 17
% 12
% 12
% 42
Loiret
% 12
% 16
% 15
% 16
% 31
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 247 etxebizitza zeuden. Horietatik 206 egoitza nagusi ziren, 22 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 19 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (246), eta apartamentuak gutxi ziren (1). Egoitza nagusietatik 174 beren jabearen bizilekuak ziren, 31 alokairuan zeuden, 7 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 1 doan lagata.[10]

247etxebizitza
206egoitza nagusi
246etxe
1apartamentu

Etxebizitza multzoa

206
22
Egoitza nagusia (206)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (22)Hutsik (19)

Etxe mota

246
Etxea (246)Apartamentua (1)

Jabetza egoera

174
31
Jabeak (174)Alokairuan (31)HLM (7)Doan lagata (1)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (71).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik48
1919-194519
1946-197037
1971-199071
1991-200520
2006-202011

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (110). 80 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 166 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 88 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 108tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela1
3 gela34
4 gela61
5 gela edo gehiago110

Berogailu mota

33
66
25
80
Gas sarea (2)Fuel-olioa (33)Elektrizitatea (66)Gas botila (25)Bestelakoak (80)

Aparkalekua eta ibilgailuak

166aparkalekua
88ibilgailu 1
108ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 266 biztanleetatik 213 aktibo ziren (% 80,1), horietako 185 lanean (% 69,5) eta 28 langabezian (aktiboen % 13,1).

26615-64 urteko biztanle
% 80,1aktibo
% 69,5lanean
% 13,1langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 61,2
25-54 urte% 95,5
55-64 urte% 56,5
Gizonak% 84,0
Emakumeak% 75,4

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 17,4
BEPC, brebeta% 36,4
CAP-BEP% 13,0
Batxilergoa% 15,0
Goi-mailako +2% 6,9
Goi-mailako +3/4% 0,0
Goi-mailako +5% 0,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 13,1). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

53 ez-aktibotik 17 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 32,1), 20 erretiraturik zeuden (% 37,7) eta 16 bestelako ez-aktibo ziren (% 30,2).

Ez-aktiboak

% 32
% 38
% 30
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 30
% 20
% 33
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 58 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 185 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

58enplegu udalerrian
% 58,6soldatapeko
% 41,4ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 25.160 eurokoa zen.

25.160 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 25.800 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 5 komertzioetatik, 2 eraikuntza enpresak ziren, 1 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresa zen, 1 finantziazio enpresa zen eta 1 zerbitzu enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 3 zerbitzu publikoetatik, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia zen, 1 igeltseroa eta 1 margolaria.[12]

2000. urtean Villemoutiers udalerrian 23 nekazaritza-ustiategi zeuden, 1.258 hektarea erabiltzen.[13]

  1. Estazioko erregistroak 1977ko maiatzaren 1an eta 2022ko martxoaren 31an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Ladon », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]