Edukira joan

Vilalba dels Arcs

Vilalba dels Arcs
Kataluniako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
ProbintziaTarragonako probintzia
Eremu funtzionalaTerres de l'Ebre
EskualdeaTerra Alta
AlkateaLaura Domènech i Vallespí
Izen ofizialaVilalba dels Arcs
Posta kodea43782
INEk ezarritako kodea43175
HerriburuaVilalba dels Arcs
Geografia
Koordenatuak41°07′15″N 0°24′35″E / 41.1208°N 0.40959°E / 41.1208; 0.40959
Mapa
Azalera67,3 km²
Altitudea450 m
MugakideakBatea, Riba-roja d'Ebre, La Pobla de Massaluca, Gandesa, Corbera d'Ebre eta La Fatarella
Demografia
Biztanleria611 (2025)
alt_left 305 (%49,8) (%50,2) 308 alt_right
Dentsitatea9 bizt/km²
Etxebizitzak118
MatrikulaT
Hizkuntza ofizialakatalan
vilalba.altanet.org

Vilalba dels Arcs Kataluniako udalerria da, Terra Alta eskualdean eta Tarragonako probintzian kokatua. Azken erroldaren arabera 611 biztanle zituen 67,3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Batea, Riba-roja d'Ebre, La Pobla de Massaluca, Gandesa, Corbera d'Ebre eta La Fatarella.

Biztanleriaren tamainaUrtea030060090012001500180017001750180018501900195020002050Vilalba dels ArcsBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 308 gizon, 305 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.33
0.00
 
95-99
 
0.98
0.65
 
90-94
 
3.28
2.60
 
85-89
 
2.95
5.84
 
80-84
 
5.25
6.82
 
75-79
 
7.21
6.49
 
70-74
 
7.54
4.22
 
65-69
 
5.90
11.04
 
60-64
 
10.16
6.17
 
55-59
 
4.92
8.12
 
50-54
 
4.92
7.14
 
45-49
 
6.56
7.47
 
40-44
 
5.25
6.49
 
35-39
 
5.57
4.55
 
30-34
 
5.25
3.90
 
25-29
 
2.95
4.55
 
20-24
 
2.95
4.22
 
15-19
 
5.90
2.27
 
10-14
 
5.25
3.90
 
5-9
 
2.62
3.57
 
0-4
 
4.26
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2022. urtean biztanleen % 55,7 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 33,2) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak (Nafarroa barne) % 3,2 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 5,7 —probintzian % 19,7—.

Udal
Prob
Erki
Udalerri berean · % 55,7Probintzia berean · % 27,3Erkidegoan · % 8,2Beste erkidegoa · % 3,2Estatutik kanpo · % 5,7
Biztanleria jaiolekuaren eta bizilekuaren arabera (2022). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 36 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 52,8)[3]. Jaiolekuko herrialde nagusiak Kolonbia, Frantzia, Errumania dira.

Amer
Euro
Afri
Amerika · % 38,9Europa · % 52,8Afrika · % 8,3
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Kolonbia7 · % 19,4
Frantzia6 · % 16,7
Errumania3 · % 8,3
Erresuma Batua3 · % 8,3
Ekuador1 · % 2,8
Argentina1 · % 2,8
Jaiolekuko herrialde nagusiak. Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 426 etxebizitza zeuden: 246 (% 57,7) nagusiak eta 180 (% 42,3) ez-nagusiak.[4]

426etxebizitza
246etxegune

Etxebizitza multzoa

246
180
Etxebizitza nagusia (246)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (180)

Guztira 246 etxegune zeuden, eta horietatik 68 (% 27,6) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 168
2 pertsona63
3 pertsona49
4 pertsona42
5 edo gehiago24

Diru-sarrerak

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 12.813 euro-koa zen[6], eta etxegune bakoitzeko 31.408 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.559 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 17.150 euro zen. Errenta gordina 14.842 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 50,1[7]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 28,7), beste diru-sarrerak (% 15,3), langabezia-prestazioak (% 1,3), beste prestazioak (% 4,6).

50%
29%
15%
Soldata · % 50,1Pentsioak · % 28,7Langabezia · % 1,3Beste prestazioak · % 4,6Beste sarrerak · % 15,3
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[8][oh 1]Udalerrian indizea 25,8 da, probintziakoaren (30,9) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,1 da, probintziakoaren (2,7) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

  1. 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Tarragona.tab.
  3. INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Tarragona.tab.
  4. (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADHR errenta Tarragona.tab.
  7. INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADHR fuente Tarragona.tab.
  8. INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADHR gini erreferentziak.tab.

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Katalunia
Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.