Edukira joan

Varize (Mosela)

Varize (Moselle)» orritik birbideratua)
Varize
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Ekialde Handia
Departamendua Mosela
Izen ofizialaVarize-Vaudoncourt
Varize
Posta kodea57220
Geografia
Koordenatuak49°08′05″N 6°27′29″E / 49.1347°N 6.4581°E / 49.1347; 6.4581
Mapa
Azalera13,87 km²
Altitudea205 m, 347 m eta 268 m
MugakideakBannay, Bionville-sur-Nied, Brouck, Condé-Northen, Courcelles-Chaussy, Helstroff, Maizeroy, Raville eta Servigny-lès-Raville
Demografia
Biztanleria508 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 232 (%46,5) (%53,5) 267 alt_right
Dentsitatea37 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1973ko urtarrilaren 1a
varize.fr

Varize Frantziako udalerri bat da, Mosela departamenduan dagoena, Ekialde Handia eskualdean. Azken erroldaren arabera 508 biztanle zituen 13,9 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bannay, Bionville-sur-Nied, Brouck, Condé-Northen, Courcelles-Chaussy, Helstroff, Maizeroy, Raville eta Servigny-lès-Raville.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
VarizeVarize
Població amb 78 habitants (2000)Bannay (1,0 km)
Població amb 453 habitants (2000)Helstroff (2,4 km)
Població amb 72 habitants (2000)Brouck (3,4 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinental du, eta Lorena, Langres goi-lautada eta Morvaneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: negu gogorra (1,5 °C); haize moderatuak; laino maiz udazkenean eta neguan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 9,7 °C-koa da, 17 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 810 mm-koa da, urtarrilean 11,9 euri-egun eta uztailean 0,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Lesse udalerrian dago, 19,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,7 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 694 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -20,7 °C-koa da, 2009ko abenduaren 20an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea1002003004005006001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 267 gizon, 232 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
0.00
 
80-84
 
0.00
5.99
 
75-79
 
0.00
5.99
 
70-74
 
4.74
1.87
 
65-69
 
13.79
8.24
 
60-64
 
2.16
11.24
 
55-59
 
12.93
7.87
 
50-54
 
6.47
7.12
 
45-49
 
10.78
5.62
 
40-44
 
6.47
3.75
 
35-39
 
4.31
9.74
 
30-34
 
11.21
5.24
 
25-29
 
4.74
7.49
 
20-24
 
4.31
3.75
 
15-19
 
3.88
1.87
 
10-14
 
6.03
7.12
 
5-9
 
3.88
7.12
 
0-4
 
4.31
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Varize-Vaudoncourt udalerrian 488 biztanle zeuden eta 209 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,33 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 34,4). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 23,0 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

488biztanle
209elkarbizitza-unitate
2,33lagun elkarbizitza-unitateko
155familia
Udalerria
% 30
% 34
% 10
% 23
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 155 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (72). Guraso bakarreko 21 familietatik 16etan ama zen guraso bakarra. 77 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 36k seme-alaba bakarra zuten etxean, 38k bi, eta 4k hiru edo gehiago.[9]

72
62
21
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean77
Seme-alaba bat36
Bi seme-alaba38
Hiru seme-alaba4
Lau edo gehiago0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 29,7), erdi-mailako lanbideak (% 24,9), eskulangileak (% 17,7), goi-mailako langileak (% 14,4). Talde nagusia (erretiratuak, % 29,7) Mosela departamenduko batez bestekoaren (% 30,3) azpitik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 8
% 14
% 25
% 18
% 30
Mosela
% 10
% 16
% 17
% 17
% 30
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 226 etxebizitza zeuden. Horietatik 204 egoitza nagusi ziren, 2 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 19 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (210), eta apartamentuak gutxi ziren (14). Egoitza nagusietatik 172 beren jabearen bizilekuak ziren, 24 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 8 doan lagata.[10]

226etxebizitza
204egoitza nagusi
210etxe
14apartamentu

Etxebizitza multzoa

204
19
Egoitza nagusia (204)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (2)Hutsik (19)

Etxe mota

210
Etxea (210)Apartamentua (14)

Jabetza egoera

172
24
Jabeak (172)Alokairuan (24)Doan lagata (8)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (64).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik36
1919-194512
1946-197019
1971-199064
1991-200549
2006-202024

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (161). Fuel-olioa zen berogailu mota nagusia (90 etxebizitzatan). 185 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 76 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 118tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela6
3 gela13
4 gela25
5 gela edo gehiago161

Berogailu mota

90
51
54
Fuel-olioa (90)Elektrizitatea (51)Gas botila (10)Bestelakoak (54)

Aparkalekua eta ibilgailuak

185aparkalekua
76ibilgailu 1
118ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 321 biztanleetatik 249 aktibo ziren (% 77,6), horietako 238 lanean (% 74,1) eta 12 langabezian (aktiboen % 4,8).

32115-64 urteko biztanle
% 77,6aktibo
% 74,1lanean
% 4,8langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 31,9
25-54 urte% 96,6
55-64 urte% 53,5
Gizonak% 80,6
Emakumeak% 74,8

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 0,0
BEPC, brebeta% 0,0
CAP-BEP% 8,0
Batxilergoa% 8,5
Goi-mailako +2% 4,8
Goi-mailako +3/4% 6,2
Goi-mailako +5% 0,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 4,8). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

72 ez-aktibotik 32 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 44,4), 26 erretiraturik zeuden (% 36,1) eta 14 bestelako ez-aktibo ziren (% 19,4).

Ez-aktiboak

% 44
% 36
% 19
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 23
% 28
% 20
% 23
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 206 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 238 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

206enplegu udalerrian
% 93,2soldatapeko
% 7,3ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 31.430 eurokoa zen.

31.430 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 26.030 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 17 komertzioetatik, 2 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 2 eraikuntza enpresak ziren, 4 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 3 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 finantziazio enpresa zen, 4 zerbitzu enpresak ziren eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 3 zerbitzu publikoetatik, 2 iturginak ziren eta 1 jatetxe.[12]

2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra brikolaje denda handi bat zen.[13]

2000. urtean Varize udalerrian 8 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 2009ko martxoaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Lesse_sapc », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]