Edukira joan

Val d'Anast

Val d'Anast
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Bretainia
Departamendua Ille eta Vilaine
Izen ofizialaVal d'Anast
Posta kodea35330
Geografia
Koordenatuak47°53′28″N 1°59′30″W / 47.8911°N 1.9917°W / 47.8911; -1.9917
Mapa
Azalera77,86 km²
MugakideakMaxent, Bovel, La Chapelle-Bouëxic, Mernel, Guignen, Lohéac, Lieuron, Pipriac, Saint-Séglin, Carentoir, Comblessac, Les Brulais, Guer eta Loutehel
Demografia
Biztanleria3.930 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.085 (%53,2) (%46,8) 1.833 alt_right
Dentsitatea50 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera2017ko urtarrilaren 1a
valdanast.fr

Val d'Anast Frantziako udalerri bat da, Bretainia (eskualdea) eskualdeko Ille eta Vilaine departamenduan. 2017an sortu zen Maure-de-Bretagne eta Campel herriak batuta. Azken zentsuaren arabera 3.930 biztanle zituen, eta 77,86 kilometro koadro.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Maxent, Bovel, La Chapelle-Bouëxic, Mernel, Guignen, Lohéac, Lieuron, Pipriac, Saint-Séglin, Carentoir, Comblessac, Les Brulais, Guer eta Loutehel.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csb motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda epel eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Bretainiako klima-sailkapenaren arabera « Littoral doux » zonan dago[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,6 °C-koa da, 12,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 785 mm-koa da, urtarrilean 12,8 euri-egun eta uztailean 6,1 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa La_Noë-Blanche udalerrian dago, 20,9 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,2 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 780,5 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,2 °C-koa da, 2022ko uztailaren 18an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -11,6 °C-koa da, 1997ko urtarrilaren 2an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea20002500300035004000450050001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.833 gizon, 2.085 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.27
 
95+
 
0.96
1.09
 
90-94
 
1.20
1.64
 
85-89
 
3.41
2.78
 
80-84
 
3.88
2.73
 
75-79
 
3.65
5.78
 
70-74
 
7.29
4.69
 
65-69
 
5.32
5.24
 
60-64
 
4.12
6.55
 
55-59
 
6.04
7.91
 
50-54
 
5.76
7.86
 
45-49
 
8.35
9.11
 
40-44
 
4.41
5.67
 
35-39
 
5.66
4.64
 
30-34
 
6.62
3.27
 
25-29
 
2.88
4.36
 
20-24
 
3.12
8.02
 
15-19
 
5.90
7.97
 
10-14
 
10.02
5.62
 
5-9
 
6.52
4.80
 
0-4
 
4.89
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Val d'Anast udalerrian 3.852 biztanle zeuden eta 1.701 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,26 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 35,9), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[8]

3.852biztanle
1.701elkarbizitza-unitate
2,26lagun elkarbizitza-unitateko
1.080familia
Udalerria
% 29
% 27
% 36
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.080 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (493). Guraso bakarreko 130 familietatik 110etan ama zen guraso bakarra. 497 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 185k seme-alaba bakarra zuten etxean, 274k bi, eta 124k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 493 bikoteetatik 68tan (% 13,8) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[8]

457
493
130
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean497
Seme-alaba bat185
Bi seme-alaba274
Hiru seme-alaba101
Lau edo gehiago23

15 urte edo gehiago zituzten 3.107 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 6,6 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 46,8. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 25-39 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 78,3). 80 urte edo gehiagoko 295 biztanleetatik 234 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 61 kolektibitateren batean.[8]

Bakarrik bizi da
15-24% 7
25-39% 11
40-54% 15
55-64% 24
65-79% 28
80 +% 47
Bikotean bizi da
15-24% 12
25-39% 78
40-54% 76
55-64% 73
65-79% 69
80 +% 44

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 46,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 18,5 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,9 izatezko bikotean eta % 6,6 PACS bidez lotuta). % 21,9 ezkongabeak ziren, % 8,4 alargunak eta % 4,5 dibortziatuak.[8]

Ezkonduta% 46,6
Ezkongabea% 21,9
Izatezko bikotean% 11,9
Alarguna% 8,4
PACS bidez lotuta% 6,6
Dibortziatuta% 4,5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 36,5), eskulangileak (% 23,0), erdi-mailako lanbideak (% 13,5), enplegatuak (% 13,0). Talde nagusia (erretiratuak, % 36,5) Ille eta Vilaine departamenduko batez bestekoaren (% 27,6) gainetik dago. 20 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 1,2).[8]

Udalerria
% 13
% 13
% 23
% 37
Ille eta Vilaine
% 15
% 17
% 15
% 14
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.097 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.708 egoitza nagusi ziren, 129 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 261 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.959), eta apartamentuak gutxi ziren (122). Egoitza nagusietatik 1.332 beren jabearen bizilekuak ziren, 356 alokairuan zeuden, 71 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 19 doan lagata.[9]

2.097etxebizitza
1.708egoitza nagusi
1.959etxe
122apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.708
261
Egoitza nagusia (1.708)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (129)Hutsik (261)

Etxe mota

1.959
Etxea (1.959)Apartamentua (122)

Jabetza egoera

1.332
356
Jabeak (1.332)Alokairuan (356)HLM (71)Doan lagata (19)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (402).[9]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik263
1919-1945170
1946-1970229
1971-1990402
1991-2005307
2006-2020336

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (852). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (726 etxebizitzatan). 1.294 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 739 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 810tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela15
2 gela133
3 gela287
4 gela421
5 gela edo gehiago852

Berogailu mota

313
726
590
Gas sarea (14)Fuel-olioa (313)Elektrizitatea (726)Gas botila (65)Bestelakoak (590)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.294aparkalekua
739ibilgailu 1
810ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.284 biztanleetatik 1.797 aktibo ziren (% 78,7), horietako 1.612 lanean (% 70,6) eta 185 langabezian (aktiboen % 10,3).

2.28415-64 urteko biztanle
% 78,7aktibo
% 70,6lanean
% 10,3langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 46,3
25-54 urte% 94,9
55-64 urte% 52,3
Gizonak% 80,3
Emakumeak% 76,9

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 17,4
BEPC, brebeta% 20,5
CAP-BEP% 12,8
Batxilergoa% 8,7
Goi-mailako +2% 5,7
Goi-mailako +3/4% 6,7
Goi-mailako +5% 5,3

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 10,3). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

487 ez-aktibotik 179 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 36,8), 187 erretiraturik zeuden (% 38,4) eta 122 bestelako ez-aktibo ziren (% 25,1).

Ez-aktiboak

% 37
% 38
% 25
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 14
% 23
% 23
% 32
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.113 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.612 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

1.113enplegu udalerrian
% 80,8soldatapeko
% 19,2ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.690 eurokoa zen, eta biztanleen % 11 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

24.690 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.670 €
% 11,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 11,7
  1. Estazioko erregistroak 1988ko martxoaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « La-Noe-Blanche », fiche climatologique. .
  6. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  8. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]