Edukira joan

Soye (Doubs)

Soye
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Borgoina-Franche-Comté
Departamendua Doubs
BarrutiMontbéliardeko barrutia
Kantonamenducanton of L'Isle-sur-le-Doubs
Izen ofizialaSoye
Posta kodea25250
Geografia
Koordenatuak47°26′41″N 6°29′54″E / 47.4447°N 6.4983°E / 47.4447; 6.4983
Mapa
Azalera13,89 km²
Altitudea287 m, 507 m eta 387 m
MugakideakBournois, Accolans, Fontaine-lès-Clerval, Gondenans-Montby, Mancenans eta Pompierre-sur-Doubs
Demografia
Biztanleria360 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 165 (%44,7) (%55,3) 204 alt_right
Dentsitatea26 bizt/km²

Soye Frantziako udalerria da, Doubs departamenduan dagoena, Franche-Comté eskualdean. Azken erroldaren arabera 360 biztanle zituen 13,9 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bournois, Accolans, Fontaine-lès-Clerval, Gondenans-Montby, Mancenans eta Pompierre-sur-Doubs.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Soye
Població amb 346 habitants (2000)Mancenans (3,5 km)
Població amb 85 habitants (2000)Santoche (4,4 km)
Població amb 415 habitants (2000)Appenans (5,1 km)
Població amb 396 habitants (2000)Rang (5,2 km)
Població amb 154 habitants (2000)Uzelle (5,3 km)
Població amb 127 habitants (2000)Viéthorey (5,4 km)
Població amb 1023 habitants (2000)Clerval (5,6 km)


CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak mendiko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinental du, eta Jurako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio handiak urte osoan (1000-1500 mm/urte); negu gogorra; eguzkialdi eskasa)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10 °C-koa da, 17,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1191 mm-koa da, urtarrilean 1,3 euri-egun eta uztailean 10,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Médière udalerrian dago, 7,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1105,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,2 °C-koa da, 2019ko uztailaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -17 °C-koa da, 2012ko otsailaren 5an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea2003004005006007008009001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 204 gizon, 165 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
2.45
 
80-84
 
3.03
7.35
 
75-79
 
3.03
2.45
 
70-74
 
9.09
12.25
 
65-69
 
9.09
0.00
 
60-64
 
0.00
4.90
 
55-59
 
0.00
21.57
 
50-54
 
12.12
12.25
 
45-49
 
6.06
9.80
 
40-44
 
3.03
4.90
 
35-39
 
6.06
2.45
 
30-34
 
6.06
2.45
 
25-29
 
3.03
0.00
 
20-24
 
0.00
2.45
 
15-19
 
9.09
4.90
 
10-14
 
12.12
9.80
 
5-9
 
15.15
0.00
 
0-4
 
3.03
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Soye udalerrian 360 biztanle zeuden eta 157 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,29 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 31,8), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

360biztanle
157elkarbizitza-unitate
2,29lagun elkarbizitza-unitateko
107familia
Udalerria
% 31
% 31
% 32
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 107 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (49). 59 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

49
48
10
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 31,2), eskulangileak (% 19,1), enplegatuak (% 15,3), nekazariak (% 9,6). Talde nagusia (erretiratuak, % 31,2) Doubs departamenduko batez bestekoaren (% 30,1) gainetik dago. 15 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 9,6).[9]

Udalerria
% 9
% 15
% 19
% 31
Doubs
% 10
% 16
% 14
% 19
% 30
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 199 etxebizitza zeuden. Horietatik 163 egoitza nagusi ziren, 11 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 25 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (183), eta apartamentuak gutxi ziren (16). Egoitza nagusietatik 134 beren jabearen bizilekuak ziren, 27 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 2 doan lagata.[10]

199etxebizitza
163egoitza nagusi
183etxe
16apartamentu

Etxebizitza multzoa

163
25
Egoitza nagusia (163)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (11)Hutsik (25)

Etxe mota

183
16
Etxea (183)Apartamentua (16)

Jabetza egoera

134
27
Jabeak (134)Alokairuan (27)Doan lagata (2)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (42).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik36
1919-194515
1946-197012
1971-199034
1991-200524
2006-202042

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (98). 100 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 134 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 56 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 93tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela8
3 gela27
4 gela30
5 gela edo gehiago98

Berogailu mota

37
22
100
Fuel-olioa (37)Elektrizitatea (22)Gas botila (4)Bestelakoak (100)

Aparkalekua eta ibilgailuak

134aparkalekua
56ibilgailu 1
93ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 217 biztanleetatik 171 aktibo ziren (% 78,8), horietako 152 lanean (% 70,0) eta 19 langabezian (aktiboen % 11,1).

21715-64 urteko biztanle
% 78,8aktibo
% 70,0lanean
% 11,1langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 51,9
25-54 urte% 93,8
55-64 urte% 46,7
Gizonak% 81,4
Emakumeak% 75,8

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 21,1
BEPC, brebeta% 0,0
CAP-BEP% 7,1
Batxilergoa% 11,1
Goi-mailako +2% 12,0
Goi-mailako +3/4% 16,7
Goi-mailako +5% 14,3

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 11,1). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

46 ez-aktibotik 10 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 21,7), 16 erretiraturik zeuden (% 34,8) eta 20 bestelako ez-aktibo ziren (% 43,5).

Ez-aktiboak

% 22
% 35
% 43
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 29 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 152 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

29enplegu udalerrian
% 48,3soldatapeko
% 51,7ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.260 eurokoa zen.

24.260 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 27.190 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 6 komertzioetatik, 4 eraikuntza enpresak ziren eta 2 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 2 zerbitzu publikoetatik, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia zen eta 1 zurgina.[12]

2000. urtean Soye udalerrian 7 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako barreiatutako lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 2008ko urtarrilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Medière », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]