Edukira joan

Sant Rafel del Riu

Sant Rafel del Riu
Sant Rafel del Riu
municipality of the Valencian Community (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Valentziako Erkidegoa
ProbintziaCastelló
Valentziar Herrialdeko eskualdeakBaix Maestrat
AlkateaJosé Domingo Giner Beltrán (en) Itzuli
Izen ofizialaSan Rafael del Río
Jatorrizko izenaSant Rafel del Riu
Posta kodea12510
INEk ezarritako kodea12101
HerriburuaSan Rafael del Río
Geografia
Koordenatuak40°36′23″N 0°20′55″E / 40.6065°N 0.3487°E / 40.6065; 0.3487
Mapa
Azalera21,1 km²
Altitudea360 m
MugakideakCanet lo Roig, Rossell, Traiguera, La Sénia eta Ulldecona
Demografia
Biztanleria532 (2025)
alt_left 276 (%51,5) (%48,5) 260 alt_right
Dentsitatea25 bizt/km²
MatrikulaCS
sanrafaeldelrio.es

Sant Rafel del Riu edo Sant Rafel del Maestrat (espainieraz San Rafael del Río) Valentziako Erkidegoko udalerria da, Baix Maestrat eskualdean eta Castellóko probintzian kokatua.

Azken erroldaren arabera 532 biztanle zituen 21,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Canet lo Roig, Rossell, Traiguera, La Sénia eta Ulldecona.

Biztanleriaren tamainaUrtea440460480500520540560200020052010201520202025Sant Rafael del RíoBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 260 gizon, 276 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.72
1.15
 
90-94
 
2.17
1.54
 
85-89
 
3.62
3.08
 
80-84
 
3.99
8.08
 
75-79
 
6.52
6.15
 
70-74
 
6.16
7.69
 
65-69
 
5.07
7.31
 
60-64
 
6.88
7.31
 
55-59
 
6.16
7.31
 
50-54
 
7.25
11.92
 
45-49
 
9.06
5.77
 
40-44
 
7.25
3.85
 
35-39
 
4.71
1.54
 
30-34
 
4.71
5.00
 
25-29
 
3.99
4.23
 
20-24
 
3.62
4.62
 
15-19
 
5.07
6.15
 
10-14
 
3.62
5.00
 
5-9
 
6.16
2.31
 
0-4
 
3.26
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2022. urtean biztanleen % 31,6 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 41,8) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak (Nafarroa barne) % 41,9 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 14,9 —probintzian % 17,2—.

Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 31,6Probintzia berean · % 9,7Erkidegoan · % 1,9Beste erkidegoa · % 41,9Estatutik kanpo · % 14,9
Biztanleria jaiolekuaren eta bizilekuaren arabera (2022). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 106 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 54,7)[3]. Jaiolekuko herrialde nagusiak Errumania, Maroko, Kolonbia dira.

Amer
Euro
Afri
Amerika · % 26,4Europa · % 54,7Afrika · % 17Asia · % 0,9Ozeania · % 0,9
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Errumania28 · % 26,4
Maroko17 · % 16
Kolonbia7 · % 6,6
Frantzia4 · % 3,8
Ekuador3 · % 2,8
Peru2 · % 1,9
Argentina2 · % 1,9
Jaiolekuko herrialde nagusiak. Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 473 etxebizitza zeuden: 205 (% 43,3) nagusiak eta 268 (% 56,7) ez-nagusiak.[4]

473etxebizitza
205etxegune

Etxebizitza multzoa

205
268
Etxebizitza nagusia (205)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (268)

Guztira 205 etxegune zeuden, eta horietatik 65 (% 31,7) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 165
2 pertsona58
3 pertsona50
4 pertsona25
5 edo gehiago7

Diru-sarrerak

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 12.250 euro-koa zen[6], eta etxegune bakoitzeko 26.443 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.029 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 16.450 euro zen. Errenta gordina 14.060 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 52,1[7]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 24,4), beste diru-sarrerak (% 15,3), langabezia-prestazioak (% 2,2), beste prestazioak (% 6).

52%
24%
15%
Soldata · % 52,1Pentsioak · % 24,4Langabezia · % 2,2Beste prestazioak · % 6Beste sarrerak · % 15,3
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[8][oh 1]Udalerrian indizea 28,3 da, probintziakoaren (30,2) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,2 da, probintziakoaren (2,6) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

  1. 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Castelló.tab.
  3. INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Castelló.tab.
  4. (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADHR errenta Castelló.tab.
  7. INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADHR fuente Castelló.tab.
  8. INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADHR gini erreferentziak.tab.

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Valentziako Erkidegoa
Artikulu hau Valentziako Erkidegoko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.