Edukira joan

Sant Jaume de Llierca

Sant Jaume de Llierca
Sant Jaume de Llierca
Kataluniako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
ProbintziaGironako probintzia
EskualdeaGarrotxa
AlkateaJordi Cargol i Cros
Izen ofizialaSant Jaume de Llierca
Jatorrizko izenaSant Jaume de Llierca
Posta kodea17854
INEk ezarritako kodea17165
HerriburuaSant Jaume de Llierca
Geografia
Koordenatuak42°12′43″N 2°36′27″E / 42.212°N 2.6074°E / 42.212; 2.6074
Mapa
Azalera6,8 km²
Altitudea203 m
MugakideakMontagut i Oix, Argelaguer, Sant Ferriol, Santa Pau eta Sant Joan les Fonts
Demografia
Biztanleria863 (2025)
alt_left 436 (%50,6) (%49,4) 425 alt_right
Dentsitatea127 bizt/km²
Etxebizitzak13
MatrikulaGI
Hizkuntza ofizialakatalan
santjaumedellierca.cat

Sant Jaume de Llierca Kataluniako udalerria da, Garrotxa eskualdean eta Gironako probintzian kokatua. Azken erroldaren arabera 863 biztanle zituen 6,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Montagut i Oix, Argelaguer, Sant Ferriol, Santa Pau eta Sant Joan les Fonts.

Biztanleriaren tamainaUrtea02004006008001000120017001750180018501900195020002050Sant Jaume de LliercaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 425 gizon, 436 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.24
 
100+
 
0.00
0.47
 
95-99
 
1.15
1.18
 
90-94
 
2.98
1.65
 
85-89
 
2.29
3.76
 
80-84
 
3.44
2.82
 
75-79
 
5.28
6.35
 
70-74
 
3.44
8.00
 
65-69
 
7.57
4.94
 
60-64
 
6.88
9.18
 
55-59
 
5.28
6.12
 
50-54
 
5.73
6.82
 
45-49
 
5.96
6.59
 
40-44
 
10.09
8.94
 
35-39
 
8.03
5.88
 
30-34
 
5.50
2.82
 
25-29
 
5.28
3.53
 
20-24
 
2.75
4.71
 
15-19
 
5.05
5.65
 
10-14
 
5.28
5.41
 
5-9
 
4.82
4.94
 
0-4
 
3.21
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2022. urtean biztanleen % 36 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 31,4) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak (Nafarroa barne) % 6,5 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 15 —probintzian % 24,1—.

Udal
Prob
Erki
Esta
Udalerri berean · % 36Probintzia berean · % 34,2Erkidegoan · % 8,3Beste erkidegoa · % 6,5Estatutik kanpo · % 15
Biztanleria jaiolekuaren eta bizilekuaren arabera (2022). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 144 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 54,2)[3]. Jaiolekuko herrialde nagusiak Maroko, Errumania, Kolonbia dira.

Amer
Euro
Afri
Amerika · % 54,2Europa · % 20,1Afrika · % 20,1Asia · % 5,6
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Maroko15 · % 10,4
Errumania9 · % 6,3
Kolonbia9 · % 6,3
Frantzia8 · % 5,6
Ekuador7 · % 4,9
Argentina6 · % 4,2
Ukraina5 · % 3,5
Peru4 · % 2,8
Jaiolekuko herrialde nagusiak. Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 426 etxebizitza zeuden: 333 (% 78,2) nagusiak eta 93 (% 21,8) ez-nagusiak.[4]

426etxebizitza
333etxegune

Etxebizitza multzoa

333
93
Etxebizitza nagusia (333)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (93)

Guztira 333 etxegune zeuden, eta horietatik 87 (% 26,1) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 187
2 pertsona104
3 pertsona64
4 pertsona54
5 edo gehiago24

6,73 km²-ko azalera du.

Diru-sarrerak

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 15.822 euro-koa zen[6], eta etxegune bakoitzeko 39.459 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.130 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 22.750 euro zen. Errenta gordina 19.388 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 58,1[7]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 26,6), beste diru-sarrerak (% 9), langabezia-prestazioak (% 2,1), beste prestazioak (% 4,2).

58%
27%
9%
Soldata · % 58,1Pentsioak · % 26,6Langabezia · % 2,1Beste prestazioak · % 4,2Beste sarrerak · % 9
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[8][oh 1]Udalerrian indizea 23,3 da, probintziakoaren (30,6) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,1 da, probintziakoaren (2,6) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

  1. 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Girona.tab.
  3. INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Girona.tab.
  4. (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADHR errenta Girona.tab.
  7. INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADHR fuente Girona.tab.
  8. INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADHR gini erreferentziak.tab.

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Katalunia
Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.