Edukira joan

San Roque de Riomiera

San Roque de Riomiera
Kantabriako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Kantabria
AlkateaVacante
Izen ofizialaSan Roque de Riomiera
Posta kodea39728
INEk ezarritako kodea39072
HerriburuaSan Roque de Riomiera
Geografia
Koordenatuak43°14′09″N 3°42′01″W / 43.235833333333°N 3.7002777777778°W / 43.235833333333; -3.7002777777778
Mapa
Azalera35,7 km²
Altitudea426 m
MugakideakSelaya, Villacarriedo, Saro, Santa María de Cayón, Miera, Ruesga, Soba, Espinosa de los Monteros eta Vega de Pas
Demografia
Biztanleria333 (2025)
alt_left 141 (%42,5) (%57,5) 191 alt_right
Dentsitatea9 bizt/km²
MatrikulaS
sanroquederiomiera.es
Artikulu hau Espainiako udalerriari buruzkoa da; beste esanahietarako, ikus «San Roque».

San Roque de Riomiera Kantabriako udalerria da. Azken erroldaren arabera 333 biztanle zituen 35,57 km²-ko azaleran.

Iparraldean Santa María de Cayón, Miera eta Saro, ekialdean Ruesga eta Soba, hegoaldean Burgosko probintzia eta mendebaldean Selaya, Villacarriedo eta Vega de Pas ditu.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Selaya, Villacarriedo, Saro, Santa María de Cayón, Miera, Ruesga, Soba, Espinosa de los Monteros eta Vega de Pas.

Biztanleriaren tamainaUrtea330360390420450480510200020052010201520202025San Roque de RiomieraBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 191 gizon, 141 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.71
0.52
 
90-94
 
0.00
1.57
 
85-89
 
1.42
4.19
 
80-84
 
4.96
5.24
 
75-79
 
2.84
7.85
 
70-74
 
2.84
5.76
 
65-69
 
11.35
9.95
 
60-64
 
7.80
11.52
 
55-59
 
10.64
7.33
 
50-54
 
9.22
13.09
 
45-49
 
5.67
5.24
 
40-44
 
10.64
4.19
 
35-39
 
5.67
4.71
 
30-34
 
6.38
5.24
 
25-29
 
8.51
5.76
 
20-24
 
3.55
3.14
 
15-19
 
2.84
1.05
 
10-14
 
2.13
1.05
 
5-9
 
1.42
2.62
 
0-4
 
1.42
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2022. urtean biztanleen % 61,4 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 38,9) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak (Nafarroa barne) % 10,1 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 2,4 —probintzian % 10,1—.

Udal
Prob
Best
Udalerri berean · % 61,4Probintzia berean · % 26,1Beste erkidegoa · % 10,1Estatutik kanpo · % 2,4
Biztanleria jaiolekuaren eta bizilekuaren arabera (2022). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 14 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 50)[3]. Jaiolekuko herrialde nagusiak Kolonbia, Argentina, Erresuma Batua dira.

Amer
Euro
Amerika · % 42,9Europa · % 50Afrika · % 7,1
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Kolonbia2 · % 14,3
Argentina1 · % 7,1
Erresuma Batua1 · % 7,1
Errumania1 · % 7,1
Jaiolekuko herrialde nagusiak. Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 384 etxebizitza zeuden: 169 (% 44,0) nagusiak eta 215 (% 56,0) ez-nagusiak.[4]

384etxebizitza
169etxegune

Etxebizitza multzoa

169
215
Etxebizitza nagusia (169)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (215)

Guztira 169 etxegune zeuden, eta horietatik 85 (% 50,3) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 185
2 pertsona34
3 pertsona24
4 pertsona19
5 edo gehiago7

Diru-sarrerak

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 12.149 euro-koa zen[6], eta etxegune bakoitzeko 23.436 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.043 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 12.950 euro zen. Errenta gordina 14.028 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 40,4[7]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 27), beste diru-sarrerak (% 23,5), langabezia-prestazioak (% 2,5), beste prestazioak (% 6,5).

40%
27%
24%
Soldata · % 40,4Pentsioak · % 27Langabezia · % 2,5Beste prestazioak · % 6,5Beste sarrerak · % 23,5
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[8][oh 1]Udalerrian indizea 31,4 da, probintziakoaren (29) gainetik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,4 da, probintziakoaren (2,4) parean eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

  1. 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Kantabria.tab.
  3. INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Kantabria.tab.
  4. (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADHR errenta Kantabria.tab.
  7. INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADHR fuente Kantabria.tab.
  8. INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADHR gini erreferentziak.tab.

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Kantabria
Artikulu hau Kantabriako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.