Edukira joan

Saint-Julien-sur-Calonne

Saint-Julien-sur-Calonne
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Normandia
Departamendua Calvados
Izen ofizialaSaint-Julien-sur-Calonne
Posta kodea14130
Geografia
Koordenatuak49°17′27″N 0°13′40″E / 49.2908°N 0.2278°E / 49.2908; 0.2278
Mapa
Azalera8,54 km²
Altitudea11 m, 147 m eta 58 m
MugakideakLes Authieux-sur-Calonne, Manneville-la-Pipard, Pierrefitte-en-Auge, Pont-l'Évêque, Saint-André-d'Hébertot eta Surville
Demografia
Biztanleria178 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 90 (%52,9) (%47,1) 80 alt_right
Dentsitatea21 bizt/km²

Saint-Julien-sur-Calonne Frantziako udalerria da, Calvados departamenduan dagoena, Normandia Beherea eskualdean. Azken erroldaren arabera 178 biztanle zituen 8,5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Les Authieux-sur-Calonne, Manneville-la-Pipard, Pierrefitte-en-Auge, Pont-l'Évêque, Saint-André-d'Hébertot eta Surville.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Saint-Julien-sur-CalonneSaint-Julien-sur-Calonne
Població amb 433 habitants (2000)Surville (1,6 km)
Població amb 80 habitants (2000)Vieux-Bourg (3,0 km)
Població amb 331 habitants (2000)Coudray-Rabut (3,5 km)
Població amb 681 habitants (2000)Saint-Hymer (5,7 km)
Població amb 327 habitants (2000)Reux (5,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta ekialdeko Mantxako kostaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi urria (1550 ordu/urte); aire-hezetasun handia neguan; haize gogorrak maiz)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,7 °C-koa da. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 837 mm-koa da, urtarrilean 12,5 euri-egun eta uztailean 8,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Saint-Gatien-des-Bois udalerrian dago, 9,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11 °C-koa da, 12,5 °C-ko anplitude termikoarekin eta prezipitazio-metaketa 920,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,4 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -17,8 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 17an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea1502002503003504001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 80 gizon, 90 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
6.25
 
80-84
 
11.11
6.25
 
75-79
 
5.56
6.25
 
70-74
 
0.00
25.00
 
65-69
 
11.11
6.25
 
60-64
 
11.11
6.25
 
55-59
 
0.00
0.00
 
50-54
 
5.56
6.25
 
45-49
 
0.00
6.25
 
40-44
 
0.00
6.25
 
35-39
 
11.11
6.25
 
30-34
 
0.00
0.00
 
25-29
 
5.56
6.25
 
20-24
 
0.00
0.00
 
15-19
 
11.11
0.00
 
10-14
 
0.00
12.50
 
5-9
 
16.67
0.00
 
0-4
 
11.11
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Saint-Julien-sur-Calonne udalerrian 178 biztanle zeuden eta 77 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,31 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 19 kide bakarrekoak ziren, 24 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 19 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

178biztanle
77elkarbizitza-unitate
2,31lagun elkarbizitza-unitateko
58familia
19Bikotea seme-alabekin
24Bikotea seme-alabarik gabe etxean
14Guraso bakarrekoak
19Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 58 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (24). Guraso bakarreko 14 familietatik 14etan ama zen guraso bakarra. 29 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

24
19
14
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 135 etxebizitza zeuden. Horietatik 78 egoitza nagusi ziren, 39 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 17 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (134), eta apartamentuak gutxi ziren (0). Egoitza nagusietatik 65 beren jabearen bizilekuak ziren, 8 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 5 doan lagata.[10]

135etxebizitza
78egoitza nagusi
134etxe
0apartamentu

Etxebizitza multzoa

78
39
17
Egoitza nagusia (78)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (39)Hutsik (17)

Etxe mota

134
Etxea (134)

Jabetza egoera

65
8
Jabeak (65)Alokairuan (8)Doan lagata (5)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik20
1919-19457
1946-19705
1971-199021
1991-20058
2006-20207

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (43). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (30 etxebizitzatan). 70 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 34 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 43tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela2
2 gela2
3 gela14
4 gela17
5 gela edo gehiago43

Berogailu mota

12
30
29
Gas sarea (2)Fuel-olioa (12)Elektrizitatea (30)Gas botila (5)Bestelakoak (29)

Aparkalekua eta ibilgailuak

70aparkalekua
34ibilgailu 1
43ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 88 biztanleetatik 73 aktibo ziren (% 83,0), horietako 68 lanean (% 77,3) eta 5 langabezian (aktiboen % 6,8).

8815-64 urteko biztanle
% 83,0aktibo
% 77,3lanean
% 6,8langabezia-tasa

15 ez-aktibotik 5 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 33,3), 2 erretiraturik zeuden (% 13,3) eta 8 bestelako ez-aktibo ziren (% 53,3).

Ez-aktiboak

% 33
% 13
% 53
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 33 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 68 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

33enplegu udalerrian
% 51,5soldatapeko
% 48,5ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.520 eurokoa zen.

26.520 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 25.600 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 13 komertzioetatik, 3 eraikuntza enpresak ziren, 2 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen, 1 finantziazio enpresa zen, 2 higiezinen enpresak ziren, 1 zerbitzu enpresa zen, 1 administrazio publikoko enpresa zen eta 2 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 4 zerbitzu publikoetatik, 2 igeltseroak ziren, 1 iturgina eta 1 jatetxe.[12]

2000. urtean Saint-Julien-sur-Calonne udalerrian 12 nekazaritza-ustiategi zeuden, 550 hektarea erabiltzen.[13]

  1. Estazioko erregistroak 1949ko urtarrilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Saint-Gatien des B », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]