Edukira joan

Saint-Julia-de-Bec

Saint-Julia-de-Bec
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
Departamendua Aude
BarrutiLimouxeko barrutia
KantonamenduQuillan kantonamendua
Izen ofizialaSaint-Julia-de-Bec
Posta kodea11500
Geografia
Koordenatuak42°52′06″N 2°14′44″E / 42.8683°N 2.2456°E / 42.8683; 2.2456
Mapa
Azalera13,88 km²
Altitudea355 m, 855 m eta 550 m
MugakideakBelvianes-et-Cavirac, Granès, Lapradelle-Puilaurens, Saint-Ferriol, Saint-Just-et-le-Bézu, Saint-Louis-et-Parahou eta Quillan
Demografia
Biztanleria98 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 46 (%45,1) (%54,9) 56 alt_right
Dentsitatea7 bizt/km²

Saint-Julia-de-Bec (frantsesez eta ofizialki: Saint-Julia-de-Bec) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Aude departamenduan dago, Okzitania eskualdean. Azken erroldaren arabera 98 biztanle zituen 13,9 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Belvianes-et-Cavirac, Granès, Lapradelle-Puilaurens, Saint-Ferriol, Saint-Just-et-le-Bézu, Saint-Louis-et-Parahou eta Quillan.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Saint-Julia-de-BecSaint-Julia-de-Bec
Població amb 124 habitants (2000)Granès (3,1 km)
Població amb 142 habitants (2000)Saint-Ferriol (3,2 km)
Població amb 3406 habitants (2000)Quillan (5,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta ekialdeko Pirinioetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak; eguzkialdi oso ona (2600 ordu/urte); aire lehorra, batez ere neguan; laino gutxi)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H3 zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12 °C-koa da, 1,9 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 794 mm-koa da, urtarrilean 9,2 euri-egun eta uztailean 5,5 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Granès udalerrian dago, 4,6 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 13,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 724,6 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,1 °C-koa da, 2024ko uztailaren 30an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -10,8 °C-koa da, 2012ko otsailaren 9an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea01002003004005001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 56 gizon, 46 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
0.00
 
80-84
 
0.00
10.71
 
75-79
 
13.04
10.71
 
70-74
 
13.04
28.57
 
65-69
 
0.00
10.71
 
60-64
 
47.83
0.00
 
55-59
 
0.00
0.00
 
50-54
 
0.00
0.00
 
45-49
 
0.00
0.00
 
40-44
 
0.00
19.64
 
35-39
 
0.00
19.64
 
30-34
 
13.04
0.00
 
25-29
 
0.00
0.00
 
20-24
 
0.00
0.00
 
15-19
 
0.00
0.00
 
10-14
 
0.00
0.00
 
5-9
 
0.00
0.00
 
0-4
 
13.04
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Saint-Julia-de-Bec udalerrian 98 biztanle zeuden eta 60 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 1,63 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 27 kide bakarrekoak ziren, 27 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 5 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

98biztanle
60elkarbizitza-unitate
1,63lagun elkarbizitza-unitateko
33familia
5Bikotea seme-alabekin
27Bikotea seme-alabarik gabe etxean
27Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 33 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (27). 27 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

27
5
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekin

2023 erroldaren arabera, udalerrian 100 etxebizitza zeuden. Horietatik 57 egoitza nagusi ziren, 27 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 15 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (91), eta apartamentuak gutxi ziren (9). Egoitza nagusietatik 47 beren jabearen bizilekuak ziren, 8 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 3 doan lagata.[10]

100etxebizitza
57egoitza nagusi
91etxe
9apartamentu

Etxebizitza multzoa

57
27
15
Egoitza nagusia (57)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (27)Hutsik (15)

Etxe mota

91
9
Etxea (91)Apartamentua (9)

Jabetza egoera

47
8
Jabeak (47)Alokairuan (8)Doan lagata (3)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik28
1919-19452
1946-19704
1971-199011
1991-20055
2006-20208

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (27). 41 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 36 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 33 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 21tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela5
3 gela8
4 gela17
5 gela edo gehiago27

Berogailu mota

11
41
Fuel-olioa (4)Elektrizitatea (11)Gas botila (2)Bestelakoak (41)

Aparkalekua eta ibilgailuak

36aparkalekua
33ibilgailu 1
21ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 49 biztanleetatik 34 aktibo ziren (% 69,4), horietako 25 lanean (% 51,0) eta 8 langabezian (aktiboen % 23,5).

4915-64 urteko biztanle
% 69,4aktibo
% 51,0lanean
% 23,5langabezia-tasa

15 ez-aktibotik 3 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 20,0), 8 erretiraturik zeuden (% 53,3) eta 5 bestelako ez-aktibo ziren (% 33,3).

Ez-aktiboak

% 20
% 53
% 33
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 6 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 25 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

6enplegu udalerrian
% 66,7soldatapeko
% 33,3ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 22.620 eurokoa zen.

22.620 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 23.060 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 4 komertzioetatik, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 1 garraio enpresa zen, 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[11]

2000. urtean Saint-Julia-de-Bec udalerrian 5 nekazaritza-ustiategi zeuden.

  1. Estazioko erregistroak 1991ko azaroaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Granès », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]