Edukira joan

Saint-Colomb-de-Lauzun

Saint-Colomb-de-Lauzun
Saint-Colomb-de-Lauzun
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Akitania Berria
Departamendua Lot eta Garona
BarrutiMarmandeko barrutia
Kantonamenducanton of Lauzun
Izen ofizialaSaint-Colomb-de-Lauzun
Saint-Colomb
Jatorrizko izenaSaint-Colomb-de-Lauzun
Posta kodea47410
Geografia
Koordenatuak44°36′51″N 0°28′25″E / 44.6142°N 0.4736°E / 44.6142; 0.4736
Mapa
Azalera23,19 km²
Altitudea67 m, 136 m eta 97 m
MugakideakBourgougnague, Lauzun, Lavergne, Montignac-de-Lauzun, Ségalas eta Sérignac-Péboudou
Demografia
Biztanleria473 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 235 (%49,2) (%50,8) 243 alt_right
Dentsitatea20 bizt/km²

Saint-Colomb-de-Lauzun (frantsesez eta ofizialki: Saint-Colomb-de-Lauzun) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Lot eta Garona departamenduan dago, Akitania Berria eskualdean. Azken erroldaren arabera 473 biztanle zituen 23,2 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bourgougnague, Lauzun, Lavergne, Montignac-de-Lauzun, Ségalas eta Sérignac-Péboudou.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Saint-Colomb-de-LauzunSaint-Colomb-de-Lauzun
Població amb 746 habitants (2000)Lauzun (1,9 km)
Població amb 276 habitants (2000)Bourgougnague (4,5 km)
Població amb 164 habitants (2000)Ségalas (5,6 km)
Població amb 265 habitants (2000)Douzains (5,7 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Hego-mendebaldeko arroko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfa motakoa da: klima epela, uda beroa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Akitania eta Gaskoiniako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udaberrian; uda beroa (19,5 °C); haize ahulak; ekaitzak maiz udan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,1 °C-koa da, 15,4 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 802 mm-koa da, urtarrilean 11,2 euri-egun eta uztailean 6,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Cancon udalerrian dago, 15,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 13,4 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 852,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,4 °C-koa da, 2003ko abuztuaren 4an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -15,9 °C-koa da, 1987ko urtarrilaren 17an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea400600800100012001400180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 243 gizon, 235 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
2.13
0.00
 
90-94
 
0.00
4.12
 
85-89
 
12.34
2.06
 
80-84
 
0.00
11.93
 
75-79
 
12.34
9.88
 
70-74
 
6.38
6.17
 
65-69
 
10.21
8.23
 
60-64
 
10.21
6.17
 
55-59
 
4.26
2.06
 
50-54
 
2.13
6.17
 
45-49
 
10.21
2.06
 
40-44
 
4.26
2.06
 
35-39
 
2.13
6.17
 
30-34
 
2.13
8.23
 
25-29
 
8.51
2.06
 
20-24
 
2.13
6.17
 
15-19
 
6.38
4.12
 
10-14
 
2.13
4.12
 
5-9
 
2.13
8.23
 
0-4
 
0.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Saint-Colomb-de-Lauzun udalerrian 473 biztanle zeuden eta 235 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,01 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 33,6), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

473biztanle
235elkarbizitza-unitate
2,01lagun elkarbizitza-unitateko
156familia
Udalerria
% 17
% 33
% 17
% 34
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 156 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (78). Guraso bakarreko 39 familietatik 34etan ama zen guraso bakarra. 98 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 34k seme-alaba bakarra zuten etxean, 19k bi, eta 5k hiru edo gehiago.[9]

78
39
39
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean98
Seme-alaba bat34
Bi seme-alaba19
Hiru seme-alaba5
Lau edo gehiago0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 56,6), enplegatuak (% 16,6), nekazariak (% 8,5), eskulangileak (% 6,0). Talde nagusia (erretiratuak, % 56,6) Lot eta Garona departamenduko batez bestekoaren (% 37,6) gainetik dago. 20 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 8,5).[9]

Udalerria
% 8
% 17
% 56
Lot eta Garona
% 13
% 15
% 15
% 38
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 297 etxebizitza zeuden. Horietatik 236 egoitza nagusi ziren, 30 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 31 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (290), eta apartamentuak gutxi ziren (4). Egoitza nagusietatik 189 beren jabearen bizilekuak ziren, 36 alokairuan zeuden, 2 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 10 doan lagata.[10]

297etxebizitza
236egoitza nagusi
290etxe
4apartamentu

Etxebizitza multzoa

236
30
31
Egoitza nagusia (236)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (30)Hutsik (31)

Etxe mota

290
Etxea (290)Apartamentua (4)

Jabetza egoera

189
36
Jabeak (189)Alokairuan (36)HLM (2)Doan lagata (10)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1919 aurretik artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (83).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik83
1919-194512
1946-197034
1971-199043
1991-200535
2006-202028

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (121). 92 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 207 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 115 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 105tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela2
3 gela47
4 gela65
5 gela edo gehiago121

Berogailu mota

67
59
92
Gas sarea (1)Fuel-olioa (67)Elektrizitatea (59)Gas botila (16)Bestelakoak (92)

Aparkalekua eta ibilgailuak

207aparkalekua
115ibilgailu 1
105ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 227 biztanleetatik 169 aktibo ziren (% 74,4), horietako 156 lanean (% 68,7) eta 13 langabezian (aktiboen % 7,7).

22715-64 urteko biztanle
% 74,4aktibo
% 68,7lanean
% 7,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 44,8
25-54 urte% 85,4
55-64 urte% 66,2
Gizonak% 78,4
Emakumeak% 71,8

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 20,0
BEPC, brebeta% 0,0
CAP-BEP% 7,8
Batxilergoa% 4,9
Goi-mailako +2% 0,0
Goi-mailako +3/4% 8,3
Goi-mailako +5% 0,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 7,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

58 ez-aktibotik 15 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 25,9), 17 erretiraturik zeuden (% 29,3) eta 26 bestelako ez-aktibo ziren (% 44,8).

Ez-aktiboak

% 26
% 29
% 45
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 80 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 156 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

80enplegu udalerrian
% 48,8soldatapeko
% 52,5ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 20.910 eurokoa zen.

20.910 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 23.730 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 17 komertzioetatik, 2 janari enpresak ziren, 2 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 6 eraikuntza enpresak ziren, 2 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 higiezinen enpresa zen, 3 zerbitzu enpresak ziren eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 7 zerbitzu publikoetatik, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia zen, 2 igeltseroak, 3 zurginak eta 1 iturgina.[12]

2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra drogeria bat zen.[13]

2000. urtean Saint-Colomb-de-Lauzun udalerrian 44 nekazaritza-ustiategi zeuden, 1.300 hektarea erabiltzen.[14]

  1. Estazioko erregistroak 1952ko urtarrilaren 1an eta 2021ko abenduaren 31an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Cancon », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]