Edukira joan

Robassomero

Robassomero
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Piemonte
Italiako hiri metropolitarraTuringo Hiri Metropolitanoa
Izen ofizialaRobassomero
Posta kodea10070
ISTAT kodea001220
HerriburuaRobassomero
Geografia
Koordenatuak45°12′00″N 7°34′08″E / 45.200049°N 7.568917°E / 45.200049; 7.568917
Mapa
Azalera8,58 km²
Altitudea360 m
MugakideakCaselle Torinese, Druento, Nole, San Maurizio Canavese, Venaria Reale, Fiano eta Ciriè
Demografia
Biztanleria3.066 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea357 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia011
Katastro kodeaH367
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaTO
comune.robassomero.to.it

Robassomero Italiako udalerri bat da. Turingo Hiri Metropolitanoan kokatuta dago, Piemonte eskualdean. 3.066 biztanle ditu, 8,58 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Caselle Torinese, Druento, Nole, San Maurizio Canavese, Venaria Reale, Fiano eta Ciriè.

BiztanleriaUrtea5001000150020002500300035001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.476 gizon, 1.580 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.51
0.81
 
90-94
 
1.71
2.64
 
85-89
 
3.42
3.59
 
80-84
 
3.92
4.95
 
75-79
 
5.76
5.42
 
70-74
 
6.65
7.66
 
65-69
 
6.58
7.99
 
60-64
 
9.11
9.28
 
55-59
 
7.78
7.93
 
50-54
 
7.72
5.62
 
45-49
 
6.71
5.69
 
40-44
 
5.13
5.35
 
35-39
 
5.51
5.01
 
30-34
 
5.06
4.67
 
25-29
 
4.68
5.56
 
20-24
 
4.37
5.35
 
15-19
 
4.94
3.93
 
10-14
 
3.67
4.34
 
5-9
 
3.99
4.20
 
0-4
 
2.78
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 1.529 etxebizitza zeuden: 1.294 (% 84,6) okupatuta eta 235 (% 15,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 75,2 jabetzan zeuden, % 21,8 alokairuan eta % 2,9 beste titulu batekin.

1.529etxebizitza (2021)
1.294okupatuak
235hutsik (% 15,4)

Erabilera (2021)

1.294
235
Okupatuak (1.294)Hutsik edo ez-okupatuak (235)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

75,2
21,8
Jabetzan (75,2)Alokairuan (21,8)Beste titulu batekin (2,9)

2024an 1.332 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 397 (% 29,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

1.332etxegune (2024)
397pertsona bakarrekoak (% 29,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide397
2 kide434
3 kide275
4 kide170
5 kide edo gehiago56

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]