Edukira joan

Reugny (Allier)

Reugny
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
Departamendua Allier
BarrutiMontluçoneko barrutia
Kantonamenducanton of Hérisson
Izen ofizialaReugny
Posta kodea03190
Geografia
Koordenatuak46°27′43″N 2°36′53″E / 46.4619°N 2.6147°E / 46.4619; 2.6147
Mapa
Azalera7,66 km²
Altitudea178 m, 282 m eta 203 m
MugakideakAudes, Estivareilles, Nassigny, Vaux eta Haut-Bocage
Demografia
Biztanleria266 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 133 (%51) (%49) 128 alt_right
Dentsitatea35 bizt/km²

Reugny Frantziako udalerri bat da Allier departamenduan dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 266 biztanle zituen 7,7 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Audes, Estivareilles, Nassigny, Vaux eta Haut-Bocage.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
ReugnyReugny
Població amb 240 habitants (2000)Givarlais (2,6 km)
Població amb 374 habitants (2000)Maillet (3,3 km)
Població amb 182 habitants (2000)Nassigny (3,9 km)
Població amb 1008 habitants (2000)Estivareilles (4,1 km)
Població amb 983 habitants (2000)Vaux (4,3 km)
Població amb 457 habitants (2000)Audes (4,3 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatuaren eta mendiko klimaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Massif Centraleko mendebaldea eta ipar-mendebaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko prezipitazioa 900-1500 mm artekoa, gehiena udazkenean eta neguan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,6 °C-koa da, 4,5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 716 mm-koa da, urtarrilean 10,2 euri-egun eta uztailean 7,3 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Montluçon udalerrian dago, 12,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 637,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,3 °C-koa da, 2012ko abuztuaren 18an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -15,6 °C-koa da, 2012ko otsailaren 7an lortua[oh 1][5].

2007an Reugny udalerrian erroldatutako biztanleak 262 ziren. Familiak 118 ziren, horien artean 32 pertsona bakarrekoak ziren (12 bakarrik bizi ziren gizonak eta 20 bakarrik bizi ziren emakumeak), 47 seme-alabarik gabeko familiak ziren eta 39 seme-alabarik gabeko bikoteak ziren.

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea2102402703003303603901750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 128 gizon, 133 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
3.76
3.91
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
3.76
3.91
 
80-84
 
3.76
3.91
 
75-79
 
3.76
11.72
 
70-74
 
11.28
3.91
 
65-69
 
7.52
11.72
 
60-64
 
7.52
0.00
 
55-59
 
0.00
7.81
 
50-54
 
3.76
3.91
 
45-49
 
3.76
0.00
 
40-44
 
3.76
12.50
 
35-39
 
3.76
7.81
 
30-34
 
7.52
3.91
 
25-29
 
8.27
12.50
 
20-24
 
3.76
0.00
 
15-19
 
3.76
0.00
 
10-14
 
0.00
8.59
 
5-9
 
12.03
3.91
 
0-4
 
8.27
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Reugny udalerrian 266 biztanle zeuden eta 117 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,27 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 34 kide bakarrekoak ziren, 45 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 38 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

266biztanle
117elkarbizitza-unitate
2,27lagun elkarbizitza-unitateko
83familia
38Bikotea seme-alabekin
45Bikotea seme-alabarik gabe etxean
34Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 83 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (45). 50 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

45
38
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekin

2023 erroldaren arabera, udalerrian 150 etxebizitza zeuden. Horietatik 116 egoitza nagusi ziren, 9 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 25 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (150), eta apartamentuak gutxi ziren (0). Egoitza nagusietatik 107 beren jabearen bizilekuak ziren, 6 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 3 doan lagata.[10]

150etxebizitza
116egoitza nagusi
150etxe
0apartamentu

Etxebizitza multzoa

116
25
Egoitza nagusia (116)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (9)Hutsik (25)

Etxe mota

150
Etxea (150)

Jabetza egoera

107
Jabeak (107)Alokairuan (6)Doan lagata (3)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik40
1919-194510
1946-197021
1971-199032
1991-20058
2006-20205

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (63). Fuel-olioa zen berogailu mota nagusia (45 etxebizitzatan). 99 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 46 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 65tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela3
3 gela18
4 gela32
5 gela edo gehiago63

Berogailu mota

45
28
38
Fuel-olioa (45)Elektrizitatea (28)Gas botila (5)Bestelakoak (38)

Aparkalekua eta ibilgailuak

99aparkalekua
46ibilgailu 1
65ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 141 biztanleetatik 110 aktibo ziren (% 78,0), horietako 101 lanean (% 71,6) eta 9 langabezian (aktiboen % 8,2).

14115-64 urteko biztanle
% 78,0aktibo
% 71,6lanean
% 8,2langabezia-tasa

31 ez-aktibotik 14 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 45,2), 12 erretiraturik zeuden (% 38,7) eta 4 bestelako ez-aktibo ziren (% 12,9).

Ez-aktiboak

% 45
% 39
% 13
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 47 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 101 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

47enplegu udalerrian
% 74,5soldatapeko
% 27,7ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.640 eurokoa zen.

23.640 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 24.430 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 11 komertzioetatik, 5 eraikuntza enpresak ziren, 1 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresa zen, 2 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 higiezinen enpresa zen eta 2 zerbitzu enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 5 zerbitzu publikoetatik, 1 igeltseroa zen, 2 margolariak, 1 iturgina eta 1 jatetxe.[12]

2000. urtean Reugny udalerrian 8 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako barreiatutako lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 2002ko apirilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Montluçon », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]