Edukira joan

Pina de Montalgrao

Pina de Montalgrao
Pina de Montalgrao
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Valentziako Erkidegoa
ProbintziaCastelló
Valentziar Herrialdeko eskualdeakAlto Palancia
AlkateaMaría Ángeles Murria Belmonte (en) Itzuli
Izen ofizialaPina de Montalgrao
Jatorrizko izenaPina de Montalgrao
Posta kodea12429
INEk ezarritako kodea12090
HerriburuaPina de Montalgrao
Geografia
Koordenatuak40°01′16″N 0°39′18″W / 40.0211°N 0.655°W / 40.0211; -0.655
Mapa
Azalera31,6 km²
Altitudea1.039 m
MugakideakBarracas, Benafer, Caudiel, El Toro eta Viver
Demografia
Biztanleria121 (2025)
alt_left 54 (%44,3) (%55,7) 68 alt_right
Dentsitatea4 bizt/km²
MatrikulaCS
Hizkuntza ofizialagaztelania
pinademontalgrao.es…
Pina de Montalgrao

Pina de Montalgrao (valentzieraz Pina) Valentziako Erkidegoko udalerria da, Alto Palancia eskualdean eta Castellóko probintzian kokatua.

Azken erroldaren arabera 121 biztanle zituen 31,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Barracas, Benafer, Caudiel, El Toro eta Viver.

Biztanleriaren tamainaUrtea110120130140150160170200020052010201520202025Pina de MontalgraoBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 68 gizon, 54 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
1.85
0.00
 
90-94
 
3.70
2.94
 
85-89
 
3.70
7.35
 
80-84
 
7.41
5.88
 
75-79
 
7.41
10.29
 
70-74
 
5.56
5.88
 
65-69
 
16.67
8.82
 
60-64
 
3.70
5.88
 
55-59
 
3.70
7.35
 
50-54
 
3.70
8.82
 
45-49
 
5.56
13.24
 
40-44
 
9.26
4.41
 
35-39
 
3.70
1.47
 
30-34
 
9.26
2.94
 
25-29
 
0.00
7.35
 
20-24
 
3.70
2.94
 
15-19
 
1.85
2.94
 
10-14
 
3.70
1.47
 
5-9
 
5.56
0.00
 
0-4
 
0.00
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2022. urtean biztanleen % 44,2 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 41,8) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak (Nafarroa barne) % 6,2 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 2,7 —probintzian % 17,2—.

Udal
Prob
Erki
Udalerri berean · % 44,2Probintzia berean · % 19,5Erkidegoan · % 27,4Beste erkidegoa · % 6,2Estatutik kanpo · % 2,7
Biztanleria jaiolekuaren eta bizilekuaren arabera (2022). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 5 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 80)[3]. Jaiolekuko herrialde nagusiak Frantzia, Peru dira.

Amer
Euro
Amerika · % 20Europa · % 80
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Frantzia2 · % 40
Peru1 · % 20
Jaiolekuko herrialde nagusiak. Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 283 etxebizitza zeuden: 56 (% 19,8) nagusiak eta 227 (% 80,2) ez-nagusiak.[4]

283etxebizitza
56etxegune

Etxebizitza multzoa

56
227
Etxebizitza nagusia (56)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (227)

Guztira 56 etxegune zeuden, eta horietatik 24 (% 42,9) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 124
2 pertsona14
3 pertsona11
4 pertsona4
5 edo gehiago3

Diru-sarrerak

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 16.223 euro-koa zen[6], eta etxegune bakoitzeko 32.176 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.029 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 19.250 euro zen. Errenta gordina 19.067 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 57,2[7]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 23,1), beste diru-sarrerak (% 12,1), langabezia-prestazioak (% 1,1), beste prestazioak (% 6,6).

57%
23%
12%
Soldata · % 57,2Pentsioak · % 23,1Langabezia · % 1,1Beste prestazioak · % 6,6Beste sarrerak · % 12,1
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[8][oh 1]Udalerrian indizea 31,8 da, probintziakoaren (30,2) gainetik eta Espainiakoaren (32,1) parean. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2 da, probintziakoaren (2,6) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

  1. 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Castelló.tab.
  3. INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Castelló.tab.
  4. (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADHR errenta Castelló.tab.
  7. INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADHR fuente Castelló.tab.
  8. INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADHR gini erreferentziak.tab.

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Valentziako Erkidegoa
Artikulu hau Valentziako Erkidegoko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.