Edukira joan

Penvénan

Penvénan
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Bretainia
Departamendua Côtes-d'Armor
BarrutiLannioneko barrutia
Izen ofizialaPenvénan
Posta kodea22710
Geografia
Koordenatuak48°48′41″N 3°17′41″W / 48.8114°N 3.2947°W / 48.8114; -3.2947
Mapa
Azalera19,84 km²
Altitudea45 m, 0 m, 92 m eta 56 m
MugakideakCamlez, Plougrescant, Plouguiel eta Trévou-Tréguignec
Demografia
Biztanleria2.584 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.380 (%54,2) (%45,8) 1.164 alt_right
Dentsitatea130 bizt/km²
ville-penvenan.fr eta ville-penvenan.com

Penvénan (bretainieraz Perwenan edota Penwenan) Bretainiako Côtes-d'Armor departamenduko udalerria da. Azken erroldaren arabera 2.584 biztanle zituen 19,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Camlez, Plougrescant, Plouguiel eta Trévou-Tréguignec.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Bretainiako klima-sailkapenaren arabera « Littoral doux » zonan dago[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,2 °C-koa da, 0,5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 813 mm-koa da, urtarrilean 13,6 euri-egun eta uztailean 7,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa La Roche-Jaudy udalerrian dago, 8,4 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,8 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 887,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 37,2 °C-koa da, 2003ko abuztuaren 9an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -8,5 °C-koa da, 1987ko urtarrilaren 12an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea1800210024002700300033001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.164 gizon, 1.380 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.43
 
95+
 
0.36
0.86
 
90-94
 
5.72
3.01
 
85-89
 
4.64
4.21
 
80-84
 
7.10
7.13
 
75-79
 
8.55
13.49
 
70-74
 
10.29
13.49
 
65-69
 
12.83
10.48
 
60-64
 
8.55
8.42
 
55-59
 
10.65
4.21
 
50-54
 
6.74
2.49
 
45-49
 
2.83
3.78
 
40-44
 
4.93
4.21
 
35-39
 
3.19
2.92
 
30-34
 
1.74
2.49
 
25-29
 
2.10
3.78
 
20-24
 
1.74
3.78
 
15-19
 
2.46
5.84
 
10-14
 
2.46
2.92
 
5-9
 
1.74
2.06
 
0-4
 
1.38
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Penvénan udalerrian 2.516 biztanle zeuden eta 1.365 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 1,84 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 40,4), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[8]

2.516biztanle
1.365elkarbizitza-unitate
1,84lagun elkarbizitza-unitateko
814familia
Udalerria
% 13
% 40
% 40
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 814 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (546). Guraso bakarreko 84 familietatik 79etan ama zen guraso bakarra. 610 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 99k seme-alaba bakarra zuten etxean, 79k bi, eta 25k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 184 bikoteetatik 25tan (% 13,6) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[8]

546
184
84
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean610
Seme-alaba bat99
Bi seme-alaba79
Hiru seme-alaba20
Lau edo gehiago5

15 urte edo gehiago zituzten 2.373 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 5,7 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 41,9. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 72,9). 80 urte edo gehiagoko 356 biztanleetatik 302 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 54 kolektibitateren batean.[8]

Bakarrik bizi da
15-24% 6
25-39% 12
40-54% 15
55-64% 23
65-79% 25
80 +% 42
Bikotean bizi da
15-24% 11
25-39% 70
40-54% 68
55-64% 73
65-79% 72
80 +% 42

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 51,8 ezkonduta zegoen, eta beste % 11,4 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 7,2 izatezko bikotean eta % 4,3 PACS bidez lotuta). % 17,2 ezkongabeak ziren, % 12,9 alargunak eta % 6,7 dibortziatuak.[8]

Ezkonduta% 51,8
Ezkongabea% 17,2
Alarguna% 12,9
Izatezko bikotean% 7,2
Dibortziatuta% 6,7
PACS bidez lotuta% 4,3

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 57,1), erdi-mailako lanbideak (% 12,7), enplegatuak (% 9,5), goi-mailako langileak (% 6,9). Talde nagusia (erretiratuak, % 57,1) Côtes-d'Armor departamenduko batez bestekoaren (% 39,4) gainetik dago. 25 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 1,8).[8]

Udalerria
% 13
% 9
% 57
Côtes-d'Armor
% 13
% 14
% 15
% 39
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.466 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.369 egoitza nagusi ziren, 1.009 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 88 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.355), eta apartamentuak gutxi ziren (107). Egoitza nagusietatik 1.060 beren jabearen bizilekuak ziren, 282 alokairuan zeuden, 79 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 27 doan lagata.[9]

2.466etxebizitza
1.369egoitza nagusi
2.355etxe
107apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.369
1.009
Egoitza nagusia (1.369)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (1.009)Hutsik (88)

Etxe mota

2.355
Etxea (2.355)Apartamentua (107)

Jabetza egoera

1.060
282
Jabeak (1.060)Alokairuan (282)HLM (79)Doan lagata (27)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (339).[9]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik165
1919-194590
1946-1970215
1971-1990339
1991-2005257
2006-2020272

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (759). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (685 etxebizitzatan). 1.161 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 700 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 565tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela8
2 gela62
3 gela204
4 gela336
5 gela edo gehiago759

Berogailu mota

213
685
376
Gas sarea (54)Fuel-olioa (213)Elektrizitatea (685)Gas botila (41)Bestelakoak (376)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.161aparkalekua
700ibilgailu 1
565ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 1.185 biztanleetatik 841 aktibo ziren (% 71,0), horietako 735 lanean (% 62,0) eta 106 langabezian (aktiboen % 12,6).

1.18515-64 urteko biztanle
% 71,0aktibo
% 62,0lanean
% 12,6langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 48,4
25-54 urte% 94,5
55-64 urte% 51,7
Gizonak% 73,3
Emakumeak% 68,8

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 29,3
BEPC, brebeta% 13,5
CAP-BEP% 16,0
Batxilergoa% 15,5
Goi-mailako +2% 6,9
Goi-mailako +3/4% 7,9
Goi-mailako +5% 7,1

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 12,6). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

344 ez-aktibotik 78 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 22,7), 191 erretiraturik zeuden (% 55,5) eta 75 bestelako ez-aktibo ziren (% 21,8).

Ez-aktiboak

% 23
% 56
% 22
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 9
% 18
% 28
% 26
% 15
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 608 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 735 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

608enplegu udalerrian
% 66,3soldatapeko
% 33,7ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 27.520 eurokoa zen, eta biztanleen % 11 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

27.520 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 25.590 €
% 11,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 12,2
  1. Estazioko erregistroak 1987ko urtarrilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Pommerit-Jaudy », fiche climatologique. .
  6. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  8. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]