Edukira joan

Melgar de Arriba

Melgar de Arriba
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Gaztela eta Leon
ProbintziaValladolideko probintzia
AlkateaÓscar Fernández Crespo (en) Itzuli
Izen ofizialaMelgar de Arriba
Posta kodea47686
INEk ezarritako kodea47089
HerriburuaMelgar de Arriba
Geografia
Koordenatuak42°16′05″N 5°05′51″W / 42.268055555556°N 5.0975°W / 42.268055555556; -5.0975
Mapa
Azalera35 km²
Altitudea784 m
MugakideakSantervás de Campos, Melgar de Abajo, Joarilla de las Matas, Gordaliza del Pino eta Safagún
Demografia
Biztanleria161 (2025)
alt_left 66 (%40,5) (%59,5) 97 alt_right
Dentsitatea5 bizt/km²
MatrikulaVA

Melgar de Arriba Valladolideko udalerria da, Tierra de Campos eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 161 biztanle zituen 35 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Santervás de Campos, Melgar de Abajo, Joarilla de las Matas, Gordaliza del Pino eta Safagún.

Biztanleriaren tamainaUrtea120150180210240270300330200020052010201520202025Melgar de ArribaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 97 gizon, 66 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
1.52
2.06
 
90-94
 
0.00
4.12
 
85-89
 
7.58
7.22
 
80-84
 
6.06
4.12
 
75-79
 
10.61
8.25
 
70-74
 
13.64
9.28
 
65-69
 
3.03
10.31
 
60-64
 
21.21
11.34
 
55-59
 
4.55
9.28
 
50-54
 
7.58
7.22
 
45-49
 
3.03
8.25
 
40-44
 
6.06
5.15
 
35-39
 
3.03
4.12
 
30-34
 
7.58
0.00
 
25-29
 
1.52
4.12
 
20-24
 
0.00
3.09
 
15-19
 
0.00
0.00
 
10-14
 
1.52
1.03
 
5-9
 
1.52
1.03
 
0-4
 
0.00
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2022. urtean biztanleen % 32,1 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 41,7) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak (Nafarroa barne) % 10,7 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 11,3 —probintzian % 8,2—.

Udal
Prob
Erki
Best
Esta
Udalerri berean · % 32,1Probintzia berean · % 28Erkidegoan · % 17,9Beste erkidegoa · % 10,7Estatutik kanpo · % 11,3
Biztanleria jaiolekuaren eta bizilekuaren arabera (2022). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 22 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 90,9)[3]. Jaiolekuko herrialde nagusiak Peru dira.

Amer
Euro
Amerika · % 9,1Europa · % 90,9
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Peru2 · % 9,1
Jaiolekuko herrialde nagusiak. Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 239 etxebizitza zeuden: 76 (% 31,8) nagusiak eta 163 (% 68,2) ez-nagusiak.[4]

239etxebizitza
76etxegune

Etxebizitza multzoa

76
163
Etxebizitza nagusia (76)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (163)

Guztira 76 etxegune zeuden, eta horietatik 32 (% 42,1) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 132
2 pertsona23
3 pertsona11
4 pertsona7
5 edo gehiago3

Diru-sarrerak

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 17.347 euro-koa zen[6], eta etxegune bakoitzeko 34.271 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.590 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 20.300 euro zen. Errenta gordina 20.516 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 47,2[7]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 29,2), beste diru-sarrerak (% 21,3), langabezia-prestazioak (% 0,6), beste prestazioak (% 1,7).

47%
29%
21%
Soldata · % 47,2Pentsioak · % 29,2Langabezia · % 0,6Beste prestazioak · % 1,7Beste sarrerak · % 21,3
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[8][oh 1]Udalerrian indizea 28,9 da, probintziakoaren (29,2) parean eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,6 da, probintziakoaren (2,5) gainetik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

  1. 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Valladolid.tab.
  3. INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Valladolid.tab.
  4. (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADHR errenta Valladolid.tab.
  7. INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADHR fuente Valladolid.tab.
  8. INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADHR gini erreferentziak.tab.

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Gaztela eta Leon
Artikulu hau Gaztela eta Leongo geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.