Edukira joan

Mairieux

Mairieux
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Nord
BarrutiAvesnes-sur-Helpeko barrutia
Kantonamenducanton of Maubeuge-Nord
Izen ofizialaMairieux
Posta kodea59600
Geografia
Koordenatuak50°18′49″N 3°59′33″E / 50.3136°N 3.9925°E / 50.3136; 3.9925
Mapa
Azalera6,49 km²
Altitudea129 m, 169 m eta 145 m
MugakideakMaubeuge, Bersillies, Bettignies, Élesmes eta Gognies-Chaussée
Demografia
Biztanleria699 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 358 (%51,5) (%48,5) 337 alt_right
Dentsitatea108 bizt/km²

Mairieux Frantziako udalerria da, Nord departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 699 biztanle zituen 6,5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Maubeuge, Bersillies, Bettignies, Élesmes eta Gognies-Chaussée.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
MairieuxMairieux
Població amb 876 habitants (2000)Élesmes (1,3 km)
Població amb 261 habitants (2000)Bersillies (1,3 km)
Població amb 265 habitants (2000)Bettignies (2,5 km)
Població amb 1739 habitants (2000)Assevent (3,4 km)
Població amb 32667 habitants (2000)Maubeuge (4,2 km)
Població amb 798 habitants (2000)Vieux-Reng (4,3 km)
Població amb 3318 habitants (2000)Boussois (4,5 km)
Població amb 2355 habitants (2000)Recquignies (4,6 km)
Població amb 4202 habitants (2000)Rousies (4,8 km)
Població amb 7221 habitants (2000)Feignies (5,9 km)
Població amb 6904 habitants (2000)Louvroil (5,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,1 °C-koa da, 15 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 867 mm-koa da, urtarrilean 12,5 euri-egun eta uztailean 9,8 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Saint-Hilaire-sur-Helpe udalerrian dago, 19,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 802,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -18,5 °C-koa da, 2009ko urtarrilaren 7an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea2003004005006007008001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 337 gizon, 358 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
1.48
 
85-89
 
1.40
1.48
 
80-84
 
2.79
4.45
 
75-79
 
4.19
10.68
 
70-74
 
8.66
2.97
 
65-69
 
8.66
10.68
 
60-64
 
5.59
5.93
 
55-59
 
11.45
10.39
 
50-54
 
6.98
5.93
 
45-49
 
9.78
4.45
 
40-44
 
9.78
7.42
 
35-39
 
2.79
0.00
 
30-34
 
6.98
1.48
 
25-29
 
1.40
2.97
 
20-24
 
5.59
8.90
 
15-19
 
1.40
4.45
 
10-14
 
8.38
5.93
 
5-9
 
1.40
10.39
 
0-4
 
2.79
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Mairieux udalerrian 699 biztanle zeuden eta 323 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,16 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 33,4). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 27,6 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

699biztanle
323elkarbizitza-unitate
2,16lagun elkarbizitza-unitateko
228familia
Udalerria
% 23
% 33
% 14
% 28
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 228 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (108). Guraso bakarreko 46 familietatik 46etan ama zen guraso bakarra. 123 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 66k seme-alaba bakarra zuten etxean, 25k bi, eta 15k hiru edo gehiago.[9]

108
74
46
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean123
Seme-alaba bat66
Bi seme-alaba25
Hiru seme-alaba15
Lau edo gehiago0

15 urte edo gehiago zituzten 592 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 3,6 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 37,5. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 87,4).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 4
25-39% 15
40-54% 10
55-64% 10
65-79% 22
80 +% 38
Bikotean bizi da
15-24% 9
25-39% 62
40-54% 77
55-64% 87
65-79% 74
80 +% 54

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 56,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 11,7 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 7,3 izatezko bikotean eta % 4,4 PACS bidez lotuta). % 20,3 ezkongabeak ziren, % 5,9 alargunak eta % 5,7 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 56,6
Ezkongabea% 20,3
Izatezko bikotean% 7,3
Alarguna% 5,9
Dibortziatuta% 5,7
PACS bidez lotuta% 4,4

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 36,8), erdi-mailako lanbideak (% 20,4), eskulangileak (% 11,1), enplegatuak (% 9,6). Talde nagusia (erretiratuak, % 36,8) Nord departamenduko batez bestekoaren (% 27,9) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 9
% 20
% 10
% 11
% 37
Nord
% 13
% 16
% 16
% 16
% 28
% 8
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 361 etxebizitza zeuden. Horietatik 318 egoitza nagusi ziren, 2 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 40 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (336), eta apartamentuak gutxi ziren (22). Egoitza nagusietatik 270 beren jabearen bizilekuak ziren, 45 alokairuan zeuden, 4 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 3 doan lagata.[10]

361etxebizitza
318egoitza nagusi
336etxe
22apartamentu

Etxebizitza multzoa

318
40
Egoitza nagusia (318)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (2)Hutsik (40)

Etxe mota

336
Etxea (336)Apartamentua (22)

Jabetza egoera

270
45
Jabeak (270)Alokairuan (45)HLM (4)Doan lagata (3)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (134).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik45
1919-194535
1946-197048
1971-1990134
1991-200536
2006-202020

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (215). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (151 etxebizitzatan). 256 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 130 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 175tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela2
2 gela7
3 gela27
4 gela68
5 gela edo gehiago215

Berogailu mota

151
42
83
36
Gas sarea (151)Fuel-olioa (42)Elektrizitatea (83)Gas botila (6)Bestelakoak (36)

Aparkalekua eta ibilgailuak

256aparkalekua
130ibilgailu 1
175ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 417 biztanleetatik 298 aktibo ziren (% 71,5), horietako 275 lanean (% 65,9) eta 24 langabezian (aktiboen % 8,1).

41715-64 urteko biztanle
% 71,5aktibo
% 65,9lanean
% 8,1langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 32,7
25-54 urte% 91,7
55-64 urte% 49,6
Gizonak% 73,7
Emakumeak% 69,7

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 14,3
BEPC, brebeta% 15,4
CAP-BEP% 20,3
Batxilergoa% 7,6
Goi-mailako +2% 4,3
Goi-mailako +3/4% 1,7
Goi-mailako +5% 0,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 8,1). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

119 ez-aktibotik 35 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 29,4), 43 erretiraturik zeuden (% 36,1) eta 41 bestelako ez-aktibo ziren (% 34,5).

Ez-aktiboak

% 29
% 36
% 34
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 13
% 20
% 30
% 20
% 17
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 93 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 275 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

93enplegu udalerrian
% 78,5soldatapeko
% 21,5ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 30.660 eurokoa zen.

30.660 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.810 €

2007an lan egiteko adina zuten pertsonak 530 ziren, horien artean 368 aktiboak ziren eta 162 inaktiboak ziren. 368 pertsona aktiboetatik 341 lanean zeuden (186 gizon eta 155 emakume) eta 27 langabezian zeuden (14 gizon eta 13 emakume). 162 pertsona inaktiboetatik 40 erretiraturik zeuden, 59 ikasten zeuden eta 63 "bestelako inaktibo" gisa sailkaturik zeuden.[11]

Diru sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an Mairieux udalerrian 314 unitate fiskal zeuden, 779,5 pertsonek osaturik. Pertsona bakoitzeko diru-sarrera fiskalaren mediana urteko 22.458 euro zen.[12]

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 31 komertzioetatik, 2 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 5 eraikuntza enpresak ziren, 9 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 garraio enpresa zen, 2 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 3 higiezinen enpresak ziren, 7 zerbitzu enpresak ziren, 1 administrazio publikoko enpresa zen eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[13]

2009an zeuden norbanakoentzako 11 zerbitzu publikoetatik, 3 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak ziren, 1 igeltseroa, 1 zurgina, 1 iturgina, 1 argiketaria, 1 eraikuntza enpresa, 1 ile apaindegia eta 2 jatetxeak.[14]

2000. urtean Mairieux udalerrian 7 nekazaritza-ustiategi zeuden, 567 hektarea erabiltzen.[15]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zegoen osasun-ekipamendu bakarra botika zen.

2009an inguruko herriekin osatutako barreiatutako lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 2004ko urriaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « St-hilaire-sur-helpe », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Emploi et population active 1999 et 2007
  12. Revenus fiscaux des ménages en 2008
  13. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  14. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  15. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]