Edukira joan

Maiolati Spontini

Maiolati Spontini
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Markak
ProbintziaAnconako probintzia
Izen ofizialaMaiolati Spontini
Posta kodea60030
ISTAT kodea042023
HerriburuaMaiolati Spontini
Geografia
Koordenatuak43°28′38″N 13°07′09″E / 43.477175°N 13.119189°E / 43.477175; 13.119189
Mapa
Azalera21,49 km²
Altitudea198 m
MugakideakCastelbellino, Cupramontana, Jesi, Rosora, San Marcello, Belvedere Ostrense, Castelplanio eta Monte Roberto
Demografia
Biztanleria5.986 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea279 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0731
Katastro kodeaE837
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaAN
comune.maiolatispontini.an.it

Maiolati Spontini Italiako udalerri bat da. Anconako probintzian kokatuta dago, Markak eskualdean. 5.986 biztanle ditu, 21,49 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Castelbellino, Cupramontana, Jesi, Rosora, San Marcello, Belvedere Ostrense, Castelplanio eta Monte Roberto.

BiztanleriaUrtea2000300040005000600070001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.856 gizon, 3.071 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.04
 
100+
 
0.13
0.11
 
95-99
 
0.49
1.05
 
90-94
 
1.66
2.70
 
85-89
 
3.81
3.96
 
80-84
 
4.43
5.81
 
75-79
 
6.45
5.88
 
70-74
 
6.68
6.62
 
65-69
 
5.96
6.69
 
60-64
 
7.59
8.51
 
55-59
 
7.72
9.17
 
50-54
 
8.43
7.74
 
45-49
 
7.62
5.39
 
40-44
 
6.06
5.36
 
35-39
 
4.82
4.66
 
30-34
 
3.94
5.53
 
25-29
 
3.84
4.69
 
20-24
 
5.01
4.94
 
15-19
 
4.85
5.01
 
10-14
 
4.46
3.82
 
5-9
 
3.35
2.35
 
0-4
 
2.70
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.125 etxebizitza zeuden: 2.539 (% 81,2) okupatuta eta 586 (% 18,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 76,9 jabetzan zeuden, % 12,6 alokairuan eta % 10,5 beste titulu batekin.

3.125etxebizitza (2021)
2.539okupatuak
586hutsik (% 18,8)

Erabilera (2021)

2.539
586
Okupatuak (2.539)Hutsik edo ez-okupatuak (586)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

76,9
12,6
10,5
Jabetzan (76,9)Alokairuan (12,6)Beste titulu batekin (10,5)

2024an 2.610 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 845 (% 32,4) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

2.610etxegune (2024)
845pertsona bakarrekoak (% 32,4)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide845
2 kide786
3 kide555
4 kide328
5 kide edo gehiago96

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]