Edukira joan

Lurago d'Erba

Lurago d'Erba
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaComoko probintzia
Izen ofizialaLurago d'Erba
Posta kodea22040
ISTAT kodea013136
HerriburuaLurago d'Erba
Geografia
Koordenatuak45°45′00″N 9°13′00″E / 45.75°N 9.2167°E / 45.75; 9.2167
Mapa
Azalera4,7 km²
Altitudea351 m
MugakideakAlzate Brianza, Inverigo, Lambrugo, Merone, Monguzzo eta Anzano del Parco
Demografia
Biztanleria5.421 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea1.153 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia031
Katastro kodeaE749
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaCO
comune.luragoderba.co.it

Lurago d'Erba Italiako udalerri bat da. Comoko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 5.421 biztanle ditu, 4,7 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Alzate Brianza, Inverigo, Lambrugo, Merone, Monguzzo eta Anzano del Parco.

BiztanleriaUrtea1000200030004000500060001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.753 gizon, 2.834 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.04
 
95-99
 
0.21
0.80
 
90-94
 
1.34
2.14
 
85-89
 
2.93
2.65
 
80-84
 
3.11
5.23
 
75-79
 
5.26
5.30
 
70-74
 
6.28
6.03
 
65-69
 
5.93
8.03
 
60-64
 
7.66
8.39
 
55-59
 
7.94
8.03
 
50-54
 
8.12
8.17
 
45-49
 
7.62
6.21
 
40-44
 
6.25
5.38
 
35-39
 
5.68
5.19
 
30-34
 
5.08
4.94
 
25-29
 
4.41
4.00
 
20-24
 
4.48
5.67
 
15-19
 
5.61
5.78
 
10-14
 
4.52
4.65
 
5-9
 
3.99
3.38
 
0-4
 
3.60
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 2.903 etxebizitza zeuden: 2.294 (% 79) okupatuta eta 609 (% 21) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79,3 jabetzan zeuden, % 15,6 alokairuan eta % 5,1 beste titulu batekin.

2.903etxebizitza (2021)
2.294okupatuak
609hutsik (% 21)

Erabilera (2021)

2.294
609
Okupatuak (2.294)Hutsik edo ez-okupatuak (609)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79,3
15,6
Jabetzan (79,3)Alokairuan (15,6)Beste titulu batekin (5,1)

2024an 2.384 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 739 (% 31) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

2.384etxegune (2024)
739pertsona bakarrekoak (% 31)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide739
2 kide747
3 kide464
4 kide303
5 kide edo gehiago131

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]