Edukira joan

Lucciana

Lucciana
 Korsika
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Korsika
DepartamenduaKorsika Garaia
AlkateaJoseph Galletti (en) Itzuli
Izen ofizialaLucciana
Posta kodea20290
Geografia
Koordenatuak42°32′45″N 9°25′02″E / 42.5458°N 9.4172°E / 42.5458; 9.4172
Mapa
Azalera29,16 km²
Altitudea250 m, 0 m, 687 m eta 75 m
MugakideakBorgo, Monte, Olmo, Prunelli-di-Casacconi, Venzolasca, Vescovato eta Vignale
Demografia
Biztanleria6.923 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.964 (%42,8) (%40,7) 2.816 alt_right
Dentsitatea237 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakCommune of Monaco (en) Itzuli
ville-lucciana.com

Lucciana, (korsikeraz: Lucciana) Korsikako iparraldeko udalerria da, Korsika Garaia departamentuan dagoena. Azken erroldaren arabera 6.923 biztanle zituen 29,16 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Borgo, Monte, Olmo, Prunelli-di-Casacconi, Venzolasca, Vescovato eta Vignale.

BiztanleriaUrtea01000200030004000500060007000180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.094 gizon, 3.261 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.10
 
95+
 
0.12
0.19
 
90-94
 
0.37
1.00
 
85-89
 
0.80
2.23
 
80-84
 
1.87
2.65
 
75-79
 
3.16
3.49
 
70-74
 
3.71
4.46
 
65-69
 
5.24
5.49
 
60-64
 
4.85
6.30
 
55-59
 
5.92
6.98
 
50-54
 
6.96
7.37
 
45-49
 
6.87
6.72
 
40-44
 
7.64
8.14
 
35-39
 
7.94
7.63
 
30-34
 
6.87
5.91
 
25-29
 
7.45
5.24
 
20-24
 
5.92
6.40
 
15-19
 
5.21
6.17
 
10-14
 
5.83
7.21
 
5-9
 
6.07
6.30
 
0-4
 
7.21
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[1].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Lucciana udalerrian 6.923 biztanle zeuden eta 3.077 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 2,25 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 35,1), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[3]

6.923biztanle
3.077elkarbizitza-unitate
2,25lagun elkarbizitza-unitateko
1.988familia
Udalerria
% 30
% 21
% 13
% 35
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.988 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (918). Guraso bakarreko 425 familietatik 349etan ama zen guraso bakarra. 780 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 637k seme-alaba bakarra zuten etxean, 425k bi, eta 147k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 918 bikoteetatik 105tan (% 11,4) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[3]

645
918
425
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean780
Seme-alaba bat637
Bi seme-alaba425
Hiru seme-alaba121
Lau edo gehiago26

15 urte edo gehiago zituzten 5.500 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 9,2 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 38,2. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 69,5).[3]

Bakarrik bizi da
15-24% 9
25-39% 17
40-54% 15
55-64% 26
65-79% 31
80 +% 38
Bikotean bizi da
15-24% 11
25-39% 67
40-54% 69
55-64% 65
65-79% 62
80 +% 45

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 37,7 ezkonduta zegoen, eta beste % 21,1 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 16,1 izatezko bikotean eta % 5,0 PACS bidez lotuta). % 30,0 ezkongabeak ziren, % 4,5 alargunak eta % 6,7 dibortziatuak.[3]

Ezkonduta% 37,7
Ezkongabea% 30,0
Izatezko bikotean% 16,1
Dibortziatuta% 6,7
PACS bidez lotuta% 5,0
Alarguna% 4,5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: enplegatuak (% 21,8), erretiratuak (% 18,8), erdi-mailako lanbideak (% 18,6), eskulangileak (% 17,1). Talde nagusia (enplegatuak, % 21,8) Korsika Garaia departamenduko batez bestekoaren (% 17,6) gainetik dago. 19 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,6).[3]

Udalerria
% 9
% 19
% 22
% 17
% 19
Korsika Garaia
% 8
% 13
% 18
% 12
% 32
% 9
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.947 etxebizitza zeuden. Horietatik 3.077 egoitza nagusi ziren, 653 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 217 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (2.012), etxeak baino gehiago (1.887). Egoitza nagusietatik 1.502 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.467 alokairuan zeuden, 384 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 108 doan lagata.[4]

3.947etxebizitza
3.077egoitza nagusi
1.887etxe
2.012apartamentu

Etxebizitza multzoa

3.077
653
Egoitza nagusia (3.077)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (653)Hutsik (217)

Etxe mota

1.887
2.012
Etxea (1.887)Apartamentua (2.012)

Jabetza egoera

1.502
1.467
384
Jabeak (1.502)Alokairuan (1.467)HLM (384)Doan lagata (108)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.155).[4]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik29
1919-194533
1946-1970146
1971-1990617
1991-2005539
2006-20201.155

Egoitza nagusien artean gehienek 3 gela zituzten (978). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (2.649 etxebizitzatan). 2.427 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.519 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.401tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela54
2 gela511
3 gela978
4 gela895
5 gela edo gehiago640

Berogailu mota

2.649
Gas sarea (78)Fuel-olioa (25)Elektrizitatea (2.649)Gas botila (98)Bestelakoak (227)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.427aparkalekua
1.519ibilgailu 1
1.401ibilgailu 2+

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.947 etxebizitza zeuden. Horietatik 3.077 egoitza nagusi ziren, 653 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 217 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (2.012), etxeak baino gehiago (1.887). Egoitza nagusietatik 1.502 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.467 alokairuan zeuden, 384 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 108 doan lagata.[4]

3.947etxebizitza
3.077egoitza nagusi
1.887etxe
2.012apartamentu

Etxebizitza multzoa

3.077
653
Egoitza nagusia (3.077)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (653)Hutsik (217)

Etxe mota

1.887
2.012
Etxea (1.887)Apartamentua (2.012)

Jabetza egoera

1.502
1.467
384
Jabeak (1.502)Alokairuan (1.467)HLM (384)Doan lagata (108)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.155).[4]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik29
1919-194533
1946-1970146
1971-1990617
1991-2005539
2006-20201.155

Egoitza nagusien artean gehienek 3 gela zituzten (978). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (2.649 etxebizitzatan). 2.427 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.519 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.401tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela54
2 gela511
3 gela978
4 gela895
5 gela edo gehiago640

Berogailu mota

2.649
Gas sarea (78)Fuel-olioa (25)Elektrizitatea (2.649)Gas botila (98)Bestelakoak (227)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.427aparkalekua
1.519ibilgailu 1
1.401ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 4.548 biztanleetatik 3.509 aktibo ziren (% 77,2), horietako 3.135 lanean (% 68,9) eta 374 langabezian (aktiboen % 10,7).

4.54815-64 urteko biztanle
% 77,2aktibo
% 68,9lanean
% 10,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 46,6
25-54 urte% 87,3
55-64 urte% 64,6
Gizonak% 82,4
Emakumeak% 72,2

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 17,0
BEPC, brebeta% 26,9
CAP-BEP% 11,1
Batxilergoa% 9,0
Goi-mailako +2% 7,0
Goi-mailako +3/4% 6,5
Goi-mailako +5% 4,6

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 10,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.039 ez-aktibotik 330 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 31,8), 121 erretiraturik zeuden (% 11,6) eta 587 bestelako ez-aktibo ziren (% 56,5).

Ez-aktiboak

% 32
% 12
% 56
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 2]

% 11
% 10
% 26
% 32
% 20
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 3.149 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 3.135 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

3.149enplegu udalerrian
% 84,3soldatapeko
% 15,7ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.440 eurokoa zen, eta biztanleen % 23 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

23.440 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 24.200 €
% 23,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 21,8
  1. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  2. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  3. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  4. 1 2 3 4 5 6 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]