Edukira joan

Le Malzieu-Forain

Le Malzieu-Forain
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
DepartamenduaLozère
Izen ofizialaLe Malzieu-Forain
Posta kodea48140
Geografia
Koordenatuak44°51′16″N 3°19′42″E / 44.8544°N 3.3283°E / 44.8544; 3.3283
Mapa
Azalera48,65 km²
Altitudea1.200 m, 855 m, 1.486 m eta 1.183 m
MugakideakSaint-Privat-du-Fau, Paulhac-en-Margeride, Saugues, Grèzes, Chanaleilles, Lajo, Saint-Alban-sur-Limagnole, Prunières, Saint-Léger-du-Malzieu eta Le Malzieu-Ville
Demografia
Biztanleria484 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 214 (%43,5) (%56,5) 278 alt_right
Dentsitatea10 bizt/km²

Le Malzieu-Forain (frantsesez eta ofizialki: Le Malzieu-Forain) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Lozère departamenduan dago, Okzitania eskualdean. Azken erroldaren arabera 484 biztanle zituen 48,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Saint-Privat-du-Fau, Paulhac-en-Margeride, Saugues, Grèzes, Chanaleilles, Lajo, Saint-Alban-sur-Limagnole, Prunières, Saint-Léger-du-Malzieu eta Le Malzieu-Ville.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Le Malzieu-ForainLe Malzieu-Forain
Població amb 249 habitants (2000)Prunières (3,8 km)
Població amb 121 habitants (2000)Lajo (4,4 km)
Població amb 212 habitants (2000)Blavignac (7,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta Massif Centraleko hego-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko prezipitazioa 1000-1500 mm artekoa, gutxiena udan, gehiena udazkenean)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2d zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 8,3 °C-koa da, 15,9 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 852 mm-koa da, urtarrilean 9,3 euri-egun eta uztailean 5,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Paulhac-en-Margeride udalerrian dago, 11,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 7,9 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1061,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 35 °C-koa da, 2019ko ekainaren 28an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -20,5 °C-koa da, 2005ko martxoaren 1an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea200400600800100012001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 278 gizon, 214 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
2.34
1.80
 
80-84
 
2.34
5.76
 
75-79
 
6.54
10.07
 
70-74
 
11.21
10.43
 
65-69
 
12.15
6.47
 
60-64
 
6.54
8.63
 
55-59
 
7.01
1.80
 
50-54
 
4.67
7.91
 
45-49
 
7.48
8.99
 
40-44
 
4.67
5.76
 
35-39
 
17.76
5.76
 
30-34
 
5.14
0.00
 
25-29
 
0.00
0.00
 
20-24
 
0.00
3.96
 
15-19
 
7.48
14.39
 
10-14
 
0.00
6.12
 
5-9
 
4.67
2.16
 
0-4
 
0.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Le Malzieu-Forain udalerrian 484 biztanle zeuden eta 227 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,13 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 35,7), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

484biztanle
227elkarbizitza-unitate
2,13lagun elkarbizitza-unitateko
137familia
Udalerria
% 26
% 33
% 36
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 137 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (74). Guraso bakarreko 5 familietatik 5etan ama zen guraso bakarra. 84 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

74
58
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 51,1), eskulangileak (% 15,9), nekazariak (% 10,6), erdi-mailako lanbideak (% 8,8). Talde nagusia (erretiratuak, % 51,1) Lozère departamenduko batez bestekoaren (% 35,8) gainetik dago. 24 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 10,6).[9]

Udalerria
% 11
% 9
% 16
% 51
Lozère
% 15
% 15
% 12
% 36
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 401 etxebizitza zeuden. Horietatik 228 egoitza nagusi ziren, 152 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 21 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (392), eta apartamentuak gutxi ziren (9). Egoitza nagusietatik 204 beren jabearen bizilekuak ziren, 21 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 3 doan lagata.[10]

401etxebizitza
228egoitza nagusi
392etxe
9apartamentu

Etxebizitza multzoa

228
152
Egoitza nagusia (228)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (152)Hutsik (21)

Etxe mota

392
Etxea (392)Apartamentua (9)

Jabetza egoera

204
21
Jabeak (204)Alokairuan (21)Doan lagata (3)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (56).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik35
1919-194519
1946-197013
1971-199045
1991-200553
2006-202056

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (134). 135 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 192 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 84 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 131tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela9
3 gela32
4 gela53
5 gela edo gehiago134

Berogailu mota

58
31
135
Gas sarea (1)Fuel-olioa (58)Elektrizitatea (31)Gas botila (4)Bestelakoak (135)

Aparkalekua eta ibilgailuak

192aparkalekua
84ibilgailu 1
131ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 288 biztanleetatik 227 aktibo ziren (% 78,8), horietako 219 lanean (% 76,0) eta 9 langabezian (aktiboen % 4,0).

28815-64 urteko biztanle
% 78,8aktibo
% 76,0lanean
% 4,0langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 44,2
25-54 urte% 97,7
55-64 urte% 54,9
Gizonak% 81,6
Emakumeak% 76,3

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 18,2
BEPC, brebeta% 9,1
CAP-BEP% 1,6
Batxilergoa% 1,6
Goi-mailako +2% 8,1
Goi-mailako +3/4% 4,2
Goi-mailako +5% 0,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 4,0). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

60 ez-aktibotik 25 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 41,7), 23 erretiraturik zeuden (% 38,3) eta 12 bestelako ez-aktibo ziren (% 20,0).

Ez-aktiboak

% 42
% 38
% 20
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 13
% 11
% 39
% 15
% 19
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 63 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 219 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

63enplegu udalerrian
% 22,2soldatapeko
% 77,8ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.580 eurokoa zen.

26.580 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 24.270 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 15 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 3 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 6 eraikuntza enpresak ziren, 1 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresa zen, 2 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 zerbitzu enpresa zen eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 6 zerbitzu publikoetatik, 1 igeltseroa zen, 3 margolariak eta 2 iturginak.[12]

2000. urtean Le Malzieu-Forain udalerrian 50 nekazaritza-ustiategi zeuden, 2.345 hektarea erabiltzen.[13]

  1. Estazioko erregistroak 1998ko irailaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Paulhac-en-Margeride_sapc », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]