Edukira joan

Laure-Minervois

Laure-Minervois
Laure-Minervois
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
Departamendua Aude
BarrutiCarcassonneko barrutia
Kantonamenducanton of Peyriac-Minervois
Izen ofizialaLaure-Minervois
Laure
Jatorrizko izenaLaure-Minervois
Posta kodea11800
Geografia
Koordenatuak43°16′17″N 2°31′13″E / 43.2714°N 2.5203°E / 43.2714; 2.5203
Mapa
Azalera39,23 km²
Altitudea60 m, 243 m eta 129 m
MugakideakAigas Vivas, Badens, Bagnoles, Bouilhonnac, Caunes-Minervois, Malves-en-Minervois, Peyriac-Minervois, Rieux-Minervois, Rustiques, Saint-Frichoux, Trèbes, Villarzel-Cabardès eta Villeneuve-Minervois
Demografia
Biztanleria1.061 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 505 (%49,1) (%50,9) 524 alt_right
Dentsitatea27 bizt/km²
Laure-Minervois.fr

Laure-Minervois ( frantsesez eta ofizialki: Laure-Minervois) Okzitaniako udalerria da. Administratiboki Aude departamenduko Frantziako udalerria da, Languedoc-Rousillon eskualdean. Azken erroldaren arabera 1.061 biztanle zituen 39,2 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Aigas Vivas, Badens, Bagnoles, Bouilhonnac, Caunes-Minervois, Malves-en-Minervois, Peyriac-Minervois, Rieux-Minervois, Rustiques, Saint-Frichoux, Trèbes, Villarzel-Cabardès eta Villeneuve-Minervois.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima mediterraneo garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatuaren eta klima mediterraneoren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Proventza eta Lengadoka-Roselloneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak udan; eguzkialdi oso ona (2600 ordu/urte); uda beroa (21,5 °C); haize gogorrak; laino gutxi)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H3 zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 14,5 °C-koa da, 1,3 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 605 mm-koa da, urtarrilean 7,9 euri-egun eta uztailean 3,6 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Caunas_de_Menerbés udalerrian dago, 7,7 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 13,9 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 768,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,9 °C-koa da, 2023ko abuztuaren 23an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -9,8 °C-koa da, 2012ko otsailaren 12an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea9001000110012001300140015001600170018001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 524 gizon, 505 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.95
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
4.75
3.63
 
85-89
 
1.98
2.67
 
80-84
 
3.76
5.53
 
75-79
 
6.73
12.02
 
70-74
 
5.74
15.65
 
65-69
 
12.48
4.58
 
60-64
 
9.50
6.30
 
55-59
 
7.52
9.73
 
50-54
 
6.53
3.63
 
45-49
 
7.33
4.20
 
40-44
 
5.54
3.63
 
35-39
 
0.99
4.58
 
30-34
 
2.77
3.63
 
25-29
 
2.77
2.67
 
20-24
 
4.55
6.11
 
15-19
 
4.36
6.11
 
10-14
 
3.56
1.72
 
5-9
 
2.77
2.67
 
0-4
 
6.34
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Laure-Minervois udalerrian 1.061 biztanle zeuden eta 515 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,06 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 38,6), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[8]

1.061biztanle
515elkarbizitza-unitate
2,06lagun elkarbizitza-unitateko
316familia
Udalerria
% 21
% 33
% 39
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 316 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (171). Guraso bakarreko 34 familietatik 24etan ama zen guraso bakarra. 201 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 53k seme-alaba bakarra zuten etxean, 48k bi, eta 15k hiru edo gehiago.[8]

171
110
34
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean201
Seme-alaba bat53
Bi seme-alaba48
Hiru seme-alaba10
Lau edo gehiago5

15 urte edo gehiago zituzten 915 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 5,2 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 42,3. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 70,4).[8]

Bakarrik bizi da
15-24% 5
25-39% 12
40-54% 21
55-64% 20
65-79% 28
80 +% 42
Bikotean bizi da
15-24% 15
25-39% 65
40-54% 70
55-64% 64
65-79% 69
80 +% 45

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 44,2 ezkonduta zegoen, eta beste % 17,6 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 13,1 izatezko bikotean eta % 4,5 PACS bidez lotuta). % 23,1 ezkongabeak ziren, % 6,6 alargunak eta % 8,5 dibortziatuak.[8]

Ezkonduta% 44,2
Ezkongabea% 23,1
Izatezko bikotean% 13,1
Dibortziatuta% 8,5
Alarguna% 6,6
PACS bidez lotuta% 4,5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 50,9), enplegatuak (% 12,4), eskulangileak (% 10,5), goi-mailako langileak (% 6,6). Talde nagusia (erretiratuak, % 50,9) Aude departamenduko batez bestekoaren (% 37,3) gainetik dago. 20 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 3,9).[8]

Udalerria
% 12
% 10
% 51
Aude
% 14
% 16
% 12
% 37
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 665 etxebizitza zeuden. Horietatik 511 egoitza nagusi ziren, 99 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 55 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (623), eta apartamentuak gutxi ziren (28). Egoitza nagusietatik 379 beren jabearen bizilekuak ziren, 114 alokairuan zeuden, 8 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 19 doan lagata.[9]

665etxebizitza
511egoitza nagusi
623etxe
28apartamentu

Etxebizitza multzoa

511
99
55
Egoitza nagusia (511)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (99)Hutsik (55)

Etxe mota

623
Etxea (623)Apartamentua (28)

Jabetza egoera

379
114
Jabeak (379)Alokairuan (114)HLM (8)Doan lagata (19)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1919 aurretik artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (152).[9]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik152
1919-194549
1946-197075
1971-1990131
1991-200555
2006-202040

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (284). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (311 etxebizitzatan). 308 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 249 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 222tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela9
2 gela27
3 gela83
4 gela109
5 gela edo gehiago284

Berogailu mota

56
311
135
Fuel-olioa (56)Elektrizitatea (311)Gas botila (9)Bestelakoak (135)

Aparkalekua eta ibilgailuak

308aparkalekua
249ibilgailu 1
222ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 589 biztanleetatik 440 aktibo ziren (% 74,7), horietako 372 lanean (% 63,2) eta 68 langabezian (aktiboen % 15,5).

58915-64 urteko biztanle
% 74,7aktibo
% 63,2lanean
% 15,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 55,2
25-54 urte% 87,6
55-64 urte% 58,4
Gizonak% 81,6
Emakumeak% 67,2

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 24,5
BEPC, brebeta% 18,8
CAP-BEP% 17,8
Batxilergoa% 18,8
Goi-mailako +2% 5,6
Goi-mailako +3/4% 2,6
Goi-mailako +5% 6,5

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 15,5). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

149 ez-aktibotik 33 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 22,1), 45 erretiraturik zeuden (% 30,2) eta 71 bestelako ez-aktibo ziren (% 47,7).

Ez-aktiboak

% 22
% 30
% 48
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 10
% 13
% 18
% 24
% 28
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 161 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 372 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

161enplegu udalerrian
% 58,4soldatapeko
% 41,6ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 22.230 eurokoa zen.

22.230 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 23.060 €
  1. Estazioko erregistroak 1989ko otsailaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Caunes-Minervois », fiche climatologique. .
  6. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  8. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Frantzia
Artikulu hau Frantziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.