Edukira joan

La Richardais

La Richardais
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Bretainia
Departamendua Ille eta Vilaine
BarrutiSaint-Maloko barrutia
Izen ofizialaLa Richardais
Posta kodea35780
Geografia
Koordenatuak48°36′23″N 2°02′06″W / 48.6064°N 2.035°W / 48.6064; -2.035
Mapa
Azalera3,14 km²
Altitudea30 m, 0 m, 55 m eta 35 m
MugakideakDinard eta Pleurtuit
Demografia
Biztanleria2.664 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.364 (%52) (%48) 1.261 alt_right
Dentsitatea848 bizt/km²
ville-larichardais.fr

La Richardais Bretainiako udalerri bat da. Administraiboki Frantziako Ille eta Vilaine departamenduan dago Bretainia eskualdean. Azken erroldaren arabera 2.664 biztanle zituen 3,14 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Dinard eta Pleurtuit.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csb motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda epel eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Bretainiako klima-sailkapenaren arabera « Littoral doux » zonan dago[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,5 °C-koa da, 11,6 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 679 mm-koa da, urtarrilean 11,8 euri-egun eta uztailean 6,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Pleurtuit udalerrian dago, 3,9 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,9 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 752 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40 °C-koa da, 2022ko uztailaren 18an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13,7 °C-koa da, 1963ko urtarrilaren 20an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denborak, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea6009001200150018002100240027001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.261 gizon, 1.364 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.48
 
90-94
 
0.81
0.87
 
85-89
 
1.61
2.62
 
80-84
 
2.49
3.09
 
75-79
 
6.96
6.11
 
70-74
 
9.82
9.20
 
65-69
 
10.19
10.94
 
60-64
 
10.19
4.36
 
55-59
 
9.38
7.30
 
50-54
 
5.57
8.49
 
45-49
 
7.84
5.08
 
40-44
 
6.23
5.15
 
35-39
 
3.89
2.93
 
30-34
 
2.35
5.63
 
25-29
 
3.59
5.47
 
20-24
 
3.15
7.85
 
15-19
 
3.15
6.58
 
10-14
 
6.52
4.92
 
5-9
 
3.52
2.93
 
0-4
 
2.71
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, La Richardais udalerrian 2.664 biztanle zeuden eta 1.292 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,06 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 36,7), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

2.664biztanle
1.292elkarbizitza-unitate
2,06lagun elkarbizitza-unitateko
803familia
Udalerria
% 22
% 34
% 37
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 803 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (434). Guraso bakarreko 83 familietatik 64etan ama zen guraso bakarra. 473 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 162k seme-alaba bakarra zuten etxean, 118k bi, eta 50k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 286 bikoteetatik 49tan (% 17,1) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

434
286
83
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean473
Seme-alaba bat162
Bi seme-alaba118
Hiru seme-alaba40
Lau edo gehiago10

15 urte edo gehiago zituzten 2.263 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 5,4 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 44,4. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 73,5).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 5
25-39% 10
40-54% 15
55-64% 23
65-79% 30
80 +% 44
Bikotean bizi da
15-24% 5
25-39% 70
40-54% 74
55-64% 71
65-79% 70
80 +% 51

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 45,7 ezkonduta zegoen, eta beste % 17,9 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,3 izatezko bikotean eta % 8,6 PACS bidez lotuta). % 21,1 ezkongabeak ziren, % 7,9 alargunak eta % 7,4 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 45,7
Ezkongabea% 21,1
Izatezko bikotean% 9,3
PACS bidez lotuta% 8,6
Alarguna% 7,9
Dibortziatuta% 7,4

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 46,6), erdi-mailako lanbideak (% 13,6), enplegatuak (% 11,7), eskulangileak (% 9,4). Talde nagusia (erretiratuak, % 46,6) Ille eta Vilaine departamenduko batez bestekoaren (% 27,6) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 8
% 9
% 14
% 12
% 9
% 47
Ille eta Vilaine
% 15
% 17
% 15
% 14
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.698 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.288 egoitza nagusi ziren, 308 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 102 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.400), eta apartamentuak gutxi ziren (294). Egoitza nagusietatik 908 beren jabearen bizilekuak ziren, 360 alokairuan zeuden, 152 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 20 doan lagata.[10]

1.698etxebizitza
1.288egoitza nagusi
1.400etxe
294apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.288
308
Egoitza nagusia (1.288)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (308)Hutsik (102)

Etxe mota

1.400
294
Etxea (1.400)Apartamentua (294)

Jabetza egoera

908
360
152
Jabeak (908)Alokairuan (360)HLM (152)Doan lagata (20)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (321).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik75
1919-194539
1946-1970124
1971-1990321
1991-2005295
2006-2020307

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (755). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (612 etxebizitzatan). 1.108 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 601 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 620tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela19
2 gela98
3 gela154
4 gela262
5 gela edo gehiago755

Berogailu mota

612
485
140
Gas sarea (612)Fuel-olioa (42)Elektrizitatea (485)Gas botila (8)Bestelakoak (140)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.108aparkalekua
601ibilgailu 1
620ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 1.465 biztanleetatik 1.171 aktibo ziren (% 79,9), horietako 1.074 lanean (% 73,3) eta 97 langabezian (aktiboen % 8,3).

1.46515-64 urteko biztanle
% 79,9aktibo
% 73,3lanean
% 8,3langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 46,2
25-54 urte% 94,4
55-64 urte% 66,3
Gizonak% 80,6
Emakumeak% 79,1

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 23,4
BEPC, brebeta% 2,7
CAP-BEP% 12,1
Batxilergoa% 9,9
Goi-mailako +2% 3,8
Goi-mailako +3/4% 5,1
Goi-mailako +5% 6,9

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 8,3). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

294 ez-aktibotik 105 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 35,7), 109 erretiraturik zeuden (% 37,1) eta 81 bestelako ez-aktibo ziren (% 27,6).

Ez-aktiboak

% 36
% 37
% 28
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 12
% 19
% 27
% 26
% 15
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 981 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.074 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

981enplegu udalerrian
% 82,2soldatapeko
% 17,8ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.610 eurokoa zen, eta biztanleen % 7 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

28.610 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 26.670 €
% 7,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 11,7

Activitats ecomòmiques

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 202 komertzioetatik, 4 erauzte enpresak ziren, 3 janari enpresak ziren, 2 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 8 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 26 eraikuntza enpresak ziren, 63 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 6 garraio enpresak ziren, 12 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 3 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 8 finantziazio enpresak ziren, 11 higiezinen enpresak ziren, 24 zerbitzu enpresak ziren, 16 administrazio publikoko enpresak ziren eta 15 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 46 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 1 funeraria, 6 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 2 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekuak, 3 igeltseroak, 5 margolariak, 5 zurginak, 8 iturginak, 2 argiketariak, 1 eraikuntza enpresa, 3 ile apaindegiak, 6 jatetxeak, 1 higiezinen agentzia, 1 tintoreria eta 1 apaindegia.[12]

2009an zeuden 27 establezimendu komertzialetatik, 2 hipermerkatuak, 2 supermerkatuak, 1 brikolaje denda handia zen, 1 120 m2 baino gehiagoko denda zen, 2 okindegiak, 1 liburu denda zen, 1 arropa denda zen, 1 etxerako tresna denda zen, 1 elektrotresna denda zen, 6 altzari dendak, 3 kirol-dendak, 2 lur eta paretak apaintzeko dendak, 1 bitxi-denda zen eta 3 lore-dendak ziren.[13]

Equipaments sanitaris i escolars

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zegoen osasun-ekipamendu bakarra botika zen.

2009an haur-eskola 1 eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen.

Gertuen dauden udalerriak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia erlatiboak
Herri batzuen distantzia erlatiboak
La RichardaisLa Richardais
Població amb 5455 habitants (2000)Pleurtuit (3,3km)
Població amb 10643 habitants (2000)Dinard (3,5km)
Població amb 48563 habitants (2000)Saint-Malo (4,8km)
Població amb 577 habitants (2000)Tréméreuc (5,7km)
  1. Estazioko erregistroak 1950ko urtarrilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Dinard », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]