Edukira joan

L'Argentera

L'Argentera
Kataluniako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
ProbintziaTarragonako probintzia
EskualdeaBaix Camp
AlkateaMònica Crusat Crusat (en) Itzuli
Izen ofizialaArgentera, l'
Posta kodea43773
INEk ezarritako kodea43017
HerriburuaL'Argentera
Geografia
Koordenatuak41°08′17″N 0°54′33″E / 41.13793°N 0.90916°E / 41.13793; 0.90916
Mapa
Azalera10,1 km²
Altitudea344 m
MugakideakDuesaigües, Riudecanyes, Vilanova d'Escornalbou, Colldejou, La Torre de Fontaubella eta Pradell de la Teixeta
Demografia
Biztanleria139 (2025)
alt_left 60 (%43,2) (%56,8) 79 alt_right
Dentsitatea14 bizt/km²
Etxebizitzak20
MatrikulaT
Hizkuntza ofizialakatalan
argentera.cat

L'Argentera Kataluniako udalerria da, Baix Camp eskualdean eta Tarragonako probintzian kokatuta dagoena. Azken erroldaren arabera 139 biztanle zituen 10,1 km²-ko azaleran.

Bi gunetan banaturik dago:

Herriaren izena Biztanleak
l'Argentera 157
la Sort 4

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Duesaigües, Riudecanyes, Vilanova d'Escornalbou, Colldejou, La Torre de Fontaubella eta Pradell de la Teixeta.

Biztanleriaren tamainaUrtea010020030040050017001750180018501900195020002050l'ArgenteraBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 79 gizon, 60 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.00
0.00
 
90-94
 
5.00
1.27
 
85-89
 
6.67
3.80
 
80-84
 
3.33
2.53
 
75-79
 
3.33
7.59
 
70-74
 
5.00
8.86
 
65-69
 
10.00
11.39
 
60-64
 
11.67
11.39
 
55-59
 
11.67
16.46
 
50-54
 
11.67
5.06
 
45-49
 
3.33
7.59
 
40-44
 
3.33
5.06
 
35-39
 
3.33
5.06
 
30-34
 
0.00
5.06
 
25-29
 
6.67
2.53
 
20-24
 
5.00
1.27
 
15-19
 
5.00
1.27
 
10-14
 
1.67
2.53
 
5-9
 
1.67
1.27
 
0-4
 
1.67
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2022. urtean biztanleen % 23,8 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 33,2) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak (Nafarroa barne) % 9,5 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 4,8 —probintzian % 19,7—.

Udal
Prob
Erki
Best
Udalerri berean · % 23,8Probintzia berean · % 40,5Erkidegoan · % 21,4Beste erkidegoa · % 9,5Estatutik kanpo · % 4,8
Biztanleria jaiolekuaren eta bizilekuaren arabera (2022). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 9 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 66,7)[3]. Jaiolekuko herrialde nagusiak Venezuela, Peru, Frantzia dira.

Amer
Euro
Amerika · % 66,7Europa · % 33,3
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Venezuela5 · % 55,6
Peru1 · % 11,1
Frantzia1 · % 11,1
Jaiolekuko herrialde nagusiak. Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 140 etxebizitza zeuden: 61 (% 43,6) nagusiak eta 79 (% 56,4) ez-nagusiak.[4]

140etxebizitza
61etxegune

Etxebizitza multzoa

61
79
Etxebizitza nagusia (61)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (79)

Guztira 61 etxegune zeuden, eta horietatik 28 (% 45,9) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 128
2 pertsona14
3 pertsona10
4 pertsona6
5 edo gehiago3

Diru-sarrerak

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 24.143 euro-koa zen[6], eta etxegune bakoitzeko 46.777 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.559 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 31.850 euro zen. Errenta gordina 31.897 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 63,1[7]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 16,9), beste diru-sarrerak (% 18,5), langabezia-prestazioak (% 0,7), beste prestazioak (% 0,8).

63%
17%
19%
Soldata · % 63,1Pentsioak · % 16,9Langabezia · % 0,7Beste prestazioak · % 0,8Beste sarrerak · % 18,5
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[8][oh 1]Udalerrian indizea 33,1 da, probintziakoaren (30,9) gainetik eta Espainiakoaren (32,1) gainetik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 3,4 da, probintziakoaren (2,7) gainetik eta Espainiakoaren (2,8) gainetik.

  1. 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Tarragona.tab.
  3. INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Tarragona.tab.
  4. (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADHR errenta Tarragona.tab.
  7. INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADHR fuente Tarragona.tab.
  8. INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADHR gini erreferentziak.tab.

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]