Edukira joan

Junta de Traslaloma

Junta de Traslaloma
Junta de Traslaloma
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Gaztela eta Leon
Probintzia Burgosko probintzia
AlkateaFortunato Mardones Martínez
Izen ofizialaJunta de Traslaloma
Jatorrizko izenaJunta de Traslaloma
Posta kodea09514
INEk ezarritako kodea09189
Geografia
Koordenatuak43°02′13″N 3°23′22″W / 43.036944444444°N 3.3894444444444°W / 43.036944444444; -3.3894444444444
Mapa
Azalera75,81 km²
Altitudea695 m
MugakideakMerindad de Montija, Mena Harana, Lausa Harana eta Medina de Pomar
Demografia
Biztanleria118 (2025)
alt_left 51 (%43,2) (%56,8) 67 alt_right
Dentsitatea2 bizt/km²
MatrikulaBU
juntadetraslaloma.es

Junta de Traslaloma Burgosko udalerria da, Merindadeetako eskualdean dagoena.

2008ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 176 biztanle zituen.

Banaketa administratiboa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Herria Auzoa Biztanleria (2007)
Castrobarto Castrobarto 46
Colina Colina 19
Cubillos Cubillos 28
Las Eras Las Eras 17
Lastras de las Eras Lastras de las Eras 17
Tabliega Tabliega 17
Villalacre Villalacre 18
Villatarás Villatarás 18
Villaventín Villaventín 12
Muga 0

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Merindad de Montija, Mena Harana, Lausa Harana eta Medina de Pomar.

Biztanleriaren tamainaUrtea100120140160180200220200020052010201520202025Junta de TraslalomaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 67 gizon, 51 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.00
1.49
 
90-94
 
3.92
2.99
 
85-89
 
7.84
4.48
 
80-84
 
19.61
2.99
 
75-79
 
1.96
8.96
 
70-74
 
5.88
11.94
 
65-69
 
3.92
10.45
 
60-64
 
7.84
14.93
 
55-59
 
13.73
11.94
 
50-54
 
7.84
8.96
 
45-49
 
7.84
5.97
 
40-44
 
7.84
1.49
 
35-39
 
1.96
2.99
 
30-34
 
0.00
1.49
 
25-29
 
1.96
2.99
 
20-24
 
1.96
1.49
 
15-19
 
3.92
1.49
 
10-14
 
1.96
2.99
 
5-9
 
0.00
0.00
 
0-4
 
0.00
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2022. urtean biztanleen % 49,2 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 47,6) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak (Nafarroa barne) % 20,3 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 2,5 —probintzian % 11,1—.

Udal
Prob
Best
Udalerri berean · % 49,2Probintzia berean · % 26,3Erkidegoan · % 1,7Beste erkidegoa · % 20,3Estatutik kanpo · % 2,5
Biztanleria jaiolekuaren eta bizilekuaren arabera (2022). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 7 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 42,9)[3]. Jaiolekuko herrialde nagusiak Kuba, Venezuela, Errumania dira.

Amer
Euro
Afri
Amerika · % 42,9Europa · % 28,6Afrika · % 28,6
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Kuba2 · % 28,6
Venezuela1 · % 14,3
Errumania1 · % 14,3
Maroko1 · % 14,3
Jaiolekuko herrialde nagusiak. Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 296 etxebizitza zeuden: 60 (% 20,3) nagusiak eta 236 (% 79,7) ez-nagusiak.[4]

296etxebizitza
60etxegune

Etxebizitza multzoa

60
236
Etxebizitza nagusia (60)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (236)

Guztira 60 etxegune zeuden, eta horietatik 30 (% 50,0) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 130
2 pertsona12
3 pertsona10
4 pertsona5
5 edo gehiago3

Diru-sarrerak

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 14.537 euro-koa zen[6], eta etxegune bakoitzeko 27.882 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.988 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 16.450 euro zen. Errenta gordina 16.801 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 38,4[7]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 38,6), beste diru-sarrerak (% 18,6), langabezia-prestazioak (% 2,8), beste prestazioak (% 1,7).

38%
39%
19%
Soldata · % 38,4Pentsioak · % 38,6Langabezia · % 2,8Beste prestazioak · % 1,7Beste sarrerak · % 18,6
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[8][oh 1]Udalerrian indizea 34 da, probintziakoaren (28,5) gainetik eta Espainiakoaren (32,1) gainetik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,4 da, probintziakoaren (2,4) parean eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

  1. 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Burgos.tab.
  3. INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Burgos.tab.
  4. (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADHR errenta Burgos.tab.
  7. INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADHR fuente Burgos.tab.
  8. INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADHR gini erreferentziak.tab.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Gaztela eta Leon
Artikulu hau Gaztela eta Leongo geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.