Edukira joan

Jaligny-sur-Besbre

Jaligny-sur-Besbre
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
Departamendua Allier
Frantziako kantonamenduMoulins-2 kantonamendua
Izen ofizialaJaligny-sur-Besbre
Jaligny
Posta kodea03220
Geografia
Koordenatuak46°22′47″N 3°35′31″E / 46.3797°N 3.5919°E / 46.3797; 3.5919
Mapa
Azalera9,63 km²
Altitudea245 m, 239 m, 307 m eta 273 m
MugakideakChâtelperron, Chavroches, Thionne eta Treteau
Demografia
Biztanleria559 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 285 (%50,9) (%49,1) 275 alt_right
Dentsitatea58 bizt/km²
jaligny-sur-besbre.fr

Jaligny-sur-Besbre Frantziako udalerri bat da Allier departamenduan dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 559 biztanle zituen 9,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Châtelperron, Chavroches, Thionne eta Treteau.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Jaligny-sur-BesbreJaligny-sur-Besbre
Població amb 279 habitants (2000)Chavroches (2,7 km)
Població amb 315 habitants (2000)Thionne (3,1 km)
Població amb 141 habitants (2000)Châtelperron (4,2 km)
Població amb 543 habitants (2000)Treteau (5,3 km)
Població amb 285 habitants (2000)Sorbier (5,5 km)
Població amb 383 habitants (2000)Trézelles (5,7 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Massif Centraleko erdialdea eta ipar-hegal aurrekoetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: aire lehorra udan, eguzkialdi ona)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,1 °C-koa da, 4,2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 819 mm-koa da, urtarrilean 10,8 euri-egun eta uztailean 7,6 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Saint-Léon_(Allier) udalerrian dago, 7,6 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,7 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 857,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42 °C-koa da, 1983ko uztailaren 31an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -19 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 16an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea400500600700800900100011001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 275 gizon, 285 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
1.75
0.00
 
90-94
 
0.00
3.64
 
85-89
 
1.75
5.45
 
80-84
 
10.53
8.73
 
75-79
 
6.67
6.91
 
70-74
 
11.93
10.55
 
65-69
 
8.42
5.09
 
60-64
 
6.67
8.73
 
55-59
 
3.51
7.27
 
50-54
 
8.42
7.27
 
45-49
 
7.02
3.64
 
40-44
 
3.51
1.82
 
35-39
 
1.75
3.64
 
30-34
 
3.51
5.45
 
25-29
 
0.00
3.64
 
20-24
 
5.26
3.64
 
15-19
 
3.51
5.45
 
10-14
 
3.51
5.45
 
5-9
 
7.02
3.64
 
0-4
 
5.26
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Jaligny-sur-Besbre udalerrian 536 biztanle zeuden eta 269 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 1,99 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 39,8), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[9]

536biztanle
269elkarbizitza-unitate
1,99lagun elkarbizitza-unitateko
162familia
Udalerria
% 16
% 33
% 11
% 40
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 162 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (88). Guraso bakarreko 29 familietatik 25etan ama zen guraso bakarra. 113 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 15k seme-alaba bakarra zuten etxean, 20k bi, eta 15k hiru edo gehiago.[9]

88
44
29
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean113
Seme-alaba bat15
Bi seme-alaba20
Hiru seme-alaba10
Lau edo gehiago5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 50,9), eskulangileak (% 14,5), erdi-mailako lanbideak (% 11,2), artisau, merkatari eta enpresa-buruak (% 10,8). Talde nagusia (erretiratuak, % 50,9) Allier departamenduko batez bestekoaren (% 39,9) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 1,9).[9]

Udalerria
% 11
% 11
% 14
% 51
Allier
% 12
% 15
% 15
% 40
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 404 etxebizitza zeuden. Horietatik 268 egoitza nagusi ziren, 45 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 91 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (359), eta apartamentuak gutxi ziren (44). Egoitza nagusietatik 197 beren jabearen bizilekuak ziren, 61 alokairuan zeuden, 10 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 10 doan lagata.[10]

404etxebizitza
268egoitza nagusi
359etxe
44apartamentu

Etxebizitza multzoa

268
45
91
Egoitza nagusia (268)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (45)Hutsik (91)

Etxe mota

359
44
Etxea (359)Apartamentua (44)

Jabetza egoera

197
61
Jabeak (197)Alokairuan (61)HLM (10)Doan lagata (10)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1919 aurretik artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (74).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik74
1919-194536
1946-197061
1971-199069
1991-200510
2006-202017

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (143). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (98 etxebizitzatan). 194 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 132 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 117tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela10
3 gela50
4 gela65
5 gela edo gehiago143

Berogailu mota

81
98
88
Fuel-olioa (81)Elektrizitatea (98)Gas botila (1)Bestelakoak (88)

Aparkalekua eta ibilgailuak

194aparkalekua
132ibilgailu 1
117ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 284 biztanleetatik 214 aktibo ziren (% 75,4), horietako 188 lanean (% 66,2) eta 27 langabezian (aktiboen % 12,6).

28415-64 urteko biztanle
% 75,4aktibo
% 66,2lanean
% 12,6langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 54,5
25-54 urte% 90,8
55-64 urte% 54,5
Gizonak% 76,4
Emakumeak% 74,3

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 28,0
BEPC, brebeta% 7,7
CAP-BEP% 12,3
Batxilergoa% 12,2
Goi-mailako +2% 7,0
Goi-mailako +3/4% 8,3
Goi-mailako +5% 12,5

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 12,6). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

70 ez-aktibotik 16 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 22,9), 22 erretiraturik zeuden (% 31,4) eta 32 bestelako ez-aktibo ziren (% 45,7).

Ez-aktiboak

% 23
% 31
% 46
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 15
% 13
% 21
% 15
% 31
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 188 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 188 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

188enplegu udalerrian
% 74,5soldatapeko
% 25,5ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.550 eurokoa zen.

23.550 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 24.430 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 46 komertzioetatik, 1 janari enpresa zen, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 5 eraikuntza enpresak ziren, 14 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 3 garraio enpresak ziren, 4 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 4 finantziazio enpresak ziren, 1 higiezinen enpresa zen, 3 zerbitzu enpresak ziren, 7 administrazio publikoko enpresak ziren eta 3 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 16 zerbitzu publikoetatik, 1 jendarmeria zen, 1 posta bulegoa, 3 banku bulegoak, 2 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 2 margolariak, 2 iturginak, 2 argiketariak, 2 ile apaindegiak eta 1 albaitaria.[12]

2009an zeuden 6 establezimendu komertzialetatik, 2 120 m2 baino gehiagoko dendak, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 1 okindegi zen, 1 liburu denda zen eta 1 lore-denda zen.[13]

2000. urtean Jaligny-sur-Besbre udalerrian 11 nekazaritza-ustiategi zeuden, 1.038 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zegoen osasun-ekipamendu bakarra botika zen.

2009an haur-eskola 1 eta lehen-hezkuntzako eskola 1 zegoen. Jaligny-sur-Besbre udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 133 ikaslekin.

  1. Estazioko erregistroak 1964ko urtarrilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Saint-Léon », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]