Edukira joan

Is-en-Bassigny

Is-en-Bassigny
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Ekialde Handia
Departamendua Marne Garaia
Izen ofizialaIs-en-Bassigny
Posta kodea52140
Geografia
Koordenatuak48°01′55″N 5°26′50″E / 48.0319°N 5.4472°E / 48.0319; 5.4472
Mapa
Azalera19,37 km²
Altitudea364 m, 467 m eta 397 m
MugakideakVal-de-Meuse, Ninville, Nogent, Rangecourt eta Sarrey
Demografia
Biztanleria530 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 287 (%53,2) (%46,8) 252 alt_right
Dentsitatea27 bizt/km²

Is-en-Bassigny Frantziako udalerria da, Marne Garaia departamenduan dagoena, Ekialde Handia eskualdean. Azken erroldaren arabera 530 biztanle zituen 19,4 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Val-de-Meuse, Ninville, Nogent, Rangecourt eta Sarrey.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Is-en-BassignyIs-en-Bassigny
Població amb 77 habitants (2000)Rangecourt (3,3 km)
Població amb 373 habitants (2000)Sarrey (3,4 km)
Població amb 84 habitants (2000)Noyers (4,4 km)
Població amb 73 habitants (2000)Lavilleneuve (4,7 km)
Població amb 77 habitants (2000)Ninville (4,8 km)
Població amb 2173 habitants (2000)Val-de-Meuse (5,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak mendiko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Lorena, Langres goi-lautada eta Morvaneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: negu gogorra (1,5 °C); haize moderatuak; laino maiz udazkenean eta neguan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 9,3 °C-koa da, 16,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 964 mm-koa da, urtarrilean 13,3 euri-egun eta uztailean 9,3 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, udalerrian bertan dagoen Météo-France estazioan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 873,6 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 38,7 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -19,3 °C-koa da, 2009ko abenduaren 20an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea40050060070080090010001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 252 gizon, 287 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
3.97
 
85-89
 
5.23
1.98
 
80-84
 
5.23
1.98
 
75-79
 
1.74
7.94
 
70-74
 
10.10
7.94
 
65-69
 
3.48
3.97
 
60-64
 
5.23
7.94
 
55-59
 
8.71
11.51
 
50-54
 
6.97
5.56
 
45-49
 
6.62
7.54
 
40-44
 
3.14
5.56
 
35-39
 
8.01
3.97
 
30-34
 
1.74
5.95
 
25-29
 
8.01
3.57
 
20-24
 
6.62
9.52
 
15-19
 
3.14
0.00
 
10-14
 
8.01
5.56
 
5-9
 
4.88
5.56
 
0-4
 
3.14
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Is-en-Bassigny udalerrian 530 biztanle zeuden eta 247 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,15 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 37,7). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 31,2 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

530biztanle
247elkarbizitza-unitate
2,15lagun elkarbizitza-unitateko
171familia
Udalerria
% 24
% 38
% 31
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 171 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (93). Guraso bakarreko 19 familietatik 9etan ama zen guraso bakarra. 97 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 43k seme-alaba bakarra zuten etxean, 22k bi, eta 8k hiru edo gehiago.[9]

93
59
19
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean97
Seme-alaba bat43
Bi seme-alaba22
Hiru seme-alaba8
Lau edo gehiago0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 36,4), eskulangileak (% 26,7), enplegatuak (% 13,4), artisau, merkatari eta enpresa-buruak (% 7,7). Talde nagusia (erretiratuak, % 36,4) Marne Garaia departamenduko batez bestekoaren (% 38,0) azpitik dago. 10 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 4,0).[9]

Udalerria
% 13
% 27
% 36
Marne Garaia
% 12
% 15
% 18
% 38
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 290 etxebizitza zeuden. Horietatik 252 egoitza nagusi ziren, 8 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 30 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (260), eta apartamentuak gutxi ziren (30). Egoitza nagusietatik 200 beren jabearen bizilekuak ziren, 49 alokairuan zeuden, 10 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 3 doan lagata.[10]

290etxebizitza
252egoitza nagusi
260etxe
30apartamentu

Etxebizitza multzoa

252
30
Egoitza nagusia (252)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (8)Hutsik (30)

Etxe mota

260
30
Etxea (260)Apartamentua (30)

Jabetza egoera

200
49
Jabeak (200)Alokairuan (49)HLM (10)Doan lagata (3)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (78).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik36
1919-194533
1946-197056
1971-199078
1991-200524
2006-202025

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (153). 106 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 205 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 95 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 128tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela10
3 gela19
4 gela68
5 gela edo gehiago153

Berogailu mota

102
31
106
Gas sarea (1)Fuel-olioa (102)Elektrizitatea (31)Gas botila (12)Bestelakoak (106)

Aparkalekua eta ibilgailuak

205aparkalekua
95ibilgailu 1
128ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 327 biztanleetatik 270 aktibo ziren (% 82,6), horietako 250 lanean (% 76,5) eta 20 langabezian (aktiboen % 7,4).

32715-64 urteko biztanle
% 82,6aktibo
% 76,5lanean
% 7,4langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 51,2
25-54 urte% 96,1
55-64 urte% 65,1
Gizonak% 86,4
Emakumeak% 78,2

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 8,6
BEPC, brebeta% 16,7
CAP-BEP% 7,3
Batxilergoa% 9,2
Goi-mailako +2% 3,4
Goi-mailako +3/4% 0,0
Goi-mailako +5% 0,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 7,4). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

57 ez-aktibotik 19 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 33,3), 22 erretiraturik zeuden (% 38,6) eta 16 bestelako ez-aktibo ziren (% 28,1).

Ez-aktiboak

% 33
% 39
% 28
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 11
% 16
% 27
% 38
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 139 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 250 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

139enplegu udalerrian
% 81,3soldatapeko
% 18,7ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.030 eurokoa zen.

26.030 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.980 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 29 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 1 janari enpresa zen, 7 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 9 eraikuntza enpresak ziren, 7 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 garraio enpresa zen, 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen, 1 zerbitzu enpresa zen eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 10 zerbitzu publikoetatik, 4 igeltseroak ziren, 1 margolaria, 1 zurgina, 2 iturginak, 1 argiketaria eta 1 jatetxe.[12]

2009an zeuden 2 establezimendu komertzialetatik, 1 okindegi zen eta 1 etxerako tresna denda zen.[13]

2000. urtean Is-en-Bassigny udalerrian 14 nekazaritza-ustiategi zeuden, 452 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 1991ko abenduaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Is-en-Bassigny », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]