Edukira joan

Fuentenovilla

Fuentenovilla
Fuentenovilla
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Gaztela-Mantxa
ProbintziaGuadalajarako probintzia
AlkateaMaria Montserrat Rivas de la Torre
Izen ofizialaFuentenovilla
Jatorrizko izenaFuentenovilla
Posta kodea19113
INEk ezarritako kodea19124
HerriburuaFuentenovilla
Geografia
Koordenatuak40°21′56″N 3°05′39″W / 40.3656°N 3.0942°W / 40.3656; -3.0942
Mapa
Azalera37,34 km²
Altitudea806 m
MugakideakAlmoguera, Pozo de Almoguera, Yebra, Escariche, Loranca de Tajuña, Pezuela de las Torres, Ambite eta Mondéjar
Demografia
Biztanleria621 (2025)
alt_left 291 (%45,1) (%54,9) 354 alt_right
Dentsitatea17 bizt/km²
MatrikulaGU

Fuentenovilla Guadalajarako udalerria da, La Alcarria eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 621 biztanle zituen 37,3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Almoguera, Pozo de Almoguera, Yebra, Escariche, Loranca de Tajuña, Pezuela de las Torres, Ambite eta Mondéjar.

Biztanleriaren tamainaUrtea200300400500600700200020052010201520202025FuentenovillaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 354 gizon, 291 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.28
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.34
1.13
 
90-94
 
0.34
0.85
 
85-89
 
2.41
2.26
 
80-84
 
3.78
2.54
 
75-79
 
3.78
3.39
 
70-74
 
4.81
4.24
 
65-69
 
3.09
9.89
 
60-64
 
7.90
12.43
 
55-59
 
7.22
11.30
 
50-54
 
10.31
11.30
 
45-49
 
9.62
7.91
 
40-44
 
7.90
5.93
 
35-39
 
5.84
6.78
 
30-34
 
5.50
3.11
 
25-29
 
4.12
1.41
 
20-24
 
4.81
4.24
 
15-19
 
4.81
3.95
 
10-14
 
5.15
4.80
 
5-9
 
3.78
2.26
 
0-4
 
4.47
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2022. urtean biztanleen % 16,7 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 25,4) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak (Nafarroa barne) % 55,8 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 16,2 —probintzian % 17,9—.

Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 16,7Probintzia berean · % 9,3Erkidegoan · % 1,9Beste erkidegoa · % 55,8Estatutik kanpo · % 16,2
Biztanleria jaiolekuaren eta bizilekuaren arabera (2022). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 139 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 59,7)[3]. Jaiolekuko herrialde nagusiak Errumania, Kuba, Ekuador dira.

Amer
Euro
Amerika · % 34,5Europa · % 59,7Afrika · % 5Asia · % 0,7
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Errumania60 · % 43,2
Kuba9 · % 6,5
Ekuador8 · % 5,8
Kolonbia7 · % 5
Maroko6 · % 4,3
Argentina5 · % 3,6
Ukraina4 · % 2,9
Frantzia4 · % 2,9
Jaiolekuko herrialde nagusiak. Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 748 etxebizitza zeuden: 264 (% 35,3) nagusiak eta 484 (% 64,7) ez-nagusiak.[4]

748etxebizitza
264etxegune

Etxebizitza multzoa

264
484
Etxebizitza nagusia (264)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (484)

Guztira 264 etxegune zeuden, eta horietatik 108 (% 40,9) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1108
2 pertsona70
3 pertsona38
4 pertsona32
5 edo gehiago16

Diru-sarrerak

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 13.830 euro-koa zen[6], eta etxegune bakoitzeko 30.145 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.689 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 17.150 euro zen. Errenta gordina 16.272 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 65,4[7]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 19,8), beste diru-sarrerak (% 7,4), langabezia-prestazioak (% 2,9), beste prestazioak (% 4,6).

65%
20%
Soldata · % 65,4Pentsioak · % 19,8Langabezia · % 2,9Beste prestazioak · % 4,6Beste sarrerak · % 7,4
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[8][oh 1]Udalerrian indizea 27,1 da, probintziakoaren (28,9) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,2 da, probintziakoaren (2,4) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

  1. 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Guadalajara.tab.
  3. INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Guadalajara.tab.
  4. (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADHR errenta Guadalajara.tab.
  7. INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADHR fuente Guadalajara.tab.
  8. INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADHR gini erreferentziak.tab.

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Gaztela-Mantxa
Artikulu hau Gaztela-Mantxako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.