Edukira joan

El Pont de Bar

El Pont de Bar
Kataluniako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
ProbintziaLleidako probintzia
EskualdeaAlt Urgell
AlkateaFrancesc Jordana Durán
Izen ofizialaPont de Bar, El
Posta kodea25723
INEk ezarritako kodea25030
HerriburuaEl Pont de Bar
Geografia
Koordenatuak42°22′27″N 1°36′22″E / 42.374166666667°N 1.6061111111111°E / 42.374166666667; 1.6061111111111
Mapa
Azalera42,6 km²
Altitudea861 m
MugakideakLles de Cerdanya, Les Valls de Valira, Montellà i Martinet, Cava, Arsèguel eta Estamariu
Demografia
Biztanleria162 (2025)
alt_left 71 (%42,5) (%57,5) 96 alt_right
Dentsitatea4 bizt/km²
Etxebizitzak31
MatrikulaL
Hizkuntza ofizialakatalan
pontbar.ddl.net

El Pont de Bar, 1989 arte Aristot i Toloriu deitua, Kataluniako udalerria da, Alt Urgell eskualdean eta Lleidako probintzian kokatuta dagoena. Azken erroldaren arabera 162 biztanle zituen 42,6 km²-ko azaleran.

Banaketa administratiboa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Zortzi herritan banaturik dago:

Herriaren izena Biztanleak
Ardaix 7
els Arenys 9
Aristot 29
els Banys de Sant Vicenç 6
Bar 28
Castellnou de Carcolze 17
el Pont de Bar 33
Toloriu 29

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Lles de Cerdanya, Les Valls de Valira, Montellà i Martinet, Cava, Arsèguel eta Estamariu.

Biztanleriaren tamainaUrtea0200400600800100017001750180018501900195020002050El Pont de BarBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 96 gizon, 71 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
2.08
 
95-99
 
1.41
0.00
 
90-94
 
2.82
3.12
 
85-89
 
5.63
5.21
 
80-84
 
2.82
4.17
 
75-79
 
5.63
3.12
 
70-74
 
7.04
8.33
 
65-69
 
4.23
6.25
 
60-64
 
5.63
12.50
 
55-59
 
16.90
9.38
 
50-54
 
5.63
3.12
 
45-49
 
7.04
4.17
 
40-44
 
8.45
3.12
 
35-39
 
5.63
2.08
 
30-34
 
2.82
4.17
 
25-29
 
2.82
4.17
 
20-24
 
5.63
6.25
 
15-19
 
1.41
7.29
 
10-14
 
4.23
10.42
 
5-9
 
1.41
1.04
 
0-4
 
2.82
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2022. urtean biztanleen % 19,6 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 39,5) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak (Nafarroa barne) % 5,5 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 6,1 —probintzian % 21—.

Udal
Prob
Erki
Udalerri berean · % 19,6Probintzia berean · % 34,4Erkidegoan · % 34,4Beste erkidegoa · % 5,5Estatutik kanpo · % 6,1
Biztanleria jaiolekuaren eta bizilekuaren arabera (2022). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 17 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 58,8)[3]. Jaiolekuko herrialde nagusiak Kolonbia, Peru, Frantzia dira.

Amer
Euro
Amerika · % 41,2Europa · % 58,8
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Kolonbia3 · % 17,6
Peru1 · % 5,9
Frantzia1 · % 5,9
Argentina1 · % 5,9
Erresuma Batua1 · % 5,9
Jaiolekuko herrialde nagusiak. Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 183 etxebizitza zeuden: 80 (% 43,7) nagusiak eta 103 (% 56,3) ez-nagusiak.[4]

183etxebizitza
80etxegune

Etxebizitza multzoa

80
103
Etxebizitza nagusia (80)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (103)

Guztira 80 etxegune zeuden, eta horietatik 37 (% 46,2) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 137
2 pertsona15
3 pertsona13
4 pertsona6
5 edo gehiago9

Diru-sarrerak

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 15.746 euro-koa zen[6], eta etxegune bakoitzeko 31.689 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.713 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 16.450 euro zen. Errenta gordina 19.623 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 58,2[7]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 24,1), beste diru-sarrerak (% 11,5), langabezia-prestazioak (% 1,5), beste prestazioak (% 4,7).

58%
24%
12%
Soldata · % 58,2Pentsioak · % 24,1Langabezia · % 1,5Beste prestazioak · % 4,7Beste sarrerak · % 11,5
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[8][oh 1]Udalerrian indizea 35,1 da, probintziakoaren (30,3) gainetik eta Espainiakoaren (32,1) gainetik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,7 da, probintziakoaren (2,6) gainetik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

  1. 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Lleida.tab.
  3. INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Lleida.tab.
  4. (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADHR errenta Lleida.tab.
  7. INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADHR fuente Lleida.tab.
  8. INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADHR gini erreferentziak.tab.

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]