Edukira joan

Couture (Charente)

Couture
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Akitania Berria
Departamendua Charente
BarrutiConfolenseko barrutia
Kantonamenducanton of Ruffec
Izen ofizialaCouture
Posta kodea16460
Geografia
Koordenatuak45°55′46″N 0°17′08″E / 45.9294°N 0.2856°E / 45.9294; 0.2856
Mapa
Azalera10,61 km²
Altitudea79 m, 135 m eta 102 m
MugakideakPoursac, Saint-Front, Saint-Gourson, Saint-Sulpice-de-Ruffec, Ventouse eta Aunac-sur-Charente
Demografia
Biztanleria169 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 77 (%43,3) (%56,7) 101 alt_right
Dentsitatea16 bizt/km²

Couture Frantziako udalerria da, Charente departamenduan dagoena, Poitou-Charentes eskualdean. Azken erroldaren arabera 169 biztanle zituen 10,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Poursac, Saint-Front, Saint-Gourson, Saint-Sulpice-de-Ruffec, Ventouse eta Aunac-sur-Charente.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
CoutureCouture
Població amb 143 habitants (2000)Chenommet (3,3 km)
Població amb 341 habitants (2000)Aunac (3,7 km)
Població amb 128 habitants (2000)Saint-Gourson (3,8 km)
Població amb 160 habitants (2000)Chenon (3,8 km)
Població amb 326 habitants (2000)Saint-Front (3,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfa motakoa da: klima epela, uda beroa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Poitou-Charenteseko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi ona, batez ere udan; haize moderatuak)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12,1 °C-koa da, 2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 878 mm-koa da, urtarrilean 10,7 euri-egun eta uztailean 7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Le_Vieux-Cérier udalerrian dago, 12,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1006,5 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,8 °C-koa da, 2025ko abuztuaren 11an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14,3 °C-koa da, 2012ko otsailaren 9an lortua[oh 1][5].

2007an Couture udalerrian erroldatutako biztanleak 161 ziren. Familiak 71 ziren, horien artean 20 pertsona bakarrekoak ziren (20 bakarrik bizi ziren emakumeak eta 20 bakarrik bizi ziren emakumeak), 31 seme-alabarik gabeko familiak ziren eta 20 seme-alabak dituzten bikoteak ziren.

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea1002003004005006007008001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 101 gizon, 77 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
5.94
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
5.94
 
80-84
 
7.79
0.00
 
75-79
 
15.58
5.94
 
70-74
 
0.00
11.88
 
65-69
 
7.79
0.00
 
60-64
 
22.08
5.94
 
55-59
 
0.00
5.94
 
50-54
 
7.79
34.65
 
45-49
 
0.00
0.00
 
40-44
 
15.58
5.94
 
35-39
 
0.00
0.00
 
30-34
 
0.00
0.00
 
25-29
 
7.79
0.00
 
20-24
 
0.00
0.00
 
15-19
 
0.00
5.94
 
10-14
 
7.79
5.94
 
5-9
 
0.00
5.94
 
0-4
 
7.79
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Couture udalerrian 169 biztanle zeuden eta 87 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 1,94 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 31 kide bakarrekoak ziren, 36 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 15 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

169biztanle
87elkarbizitza-unitate
1,94lagun elkarbizitza-unitateko
56familia
15Bikotea seme-alabekin
36Bikotea seme-alabarik gabe etxean
5Guraso bakarrekoak
31Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 56 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (36). Guraso bakarreko 5 familietatik 5etan ama zen guraso bakarra. 36 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

36
15
5
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 132 etxebizitza zeuden. Horietatik 84 egoitza nagusi ziren, 48 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 0 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (131), eta apartamentuak gutxi ziren (1). Egoitza nagusietatik 74 beren jabearen bizilekuak ziren, 9 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 1 doan lagata.[10]

132etxebizitza
84egoitza nagusi
131etxe
1apartamentu

Etxebizitza multzoa

84
48
Egoitza nagusia (84)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (48)

Etxe mota

131
Etxea (131)Apartamentua (1)

Jabetza egoera

74
9
Jabeak (74)Alokairuan (9)Doan lagata (1)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik54
1919-19454
1946-197011
1971-199010
1991-20051
2006-20202

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (48). 41 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 78 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 38 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 41tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela3
3 gela13
4 gela20
5 gela edo gehiago48

Berogailu mota

15
25
41
Fuel-olioa (15)Elektrizitatea (25)Gas botila (3)Bestelakoak (41)

Aparkalekua eta ibilgailuak

78aparkalekua
38ibilgailu 1
41ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 81 biztanleetatik 66 aktibo ziren (% 81,5), horietako 57 lanean (% 70,4) eta 9 langabezian (aktiboen % 13,6).

8115-64 urteko biztanle
% 81,5aktibo
% 70,4lanean
% 13,6langabezia-tasa

15 ez-aktibotik 2 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 13,3), 10 erretiraturik zeuden (% 66,7) eta 2 bestelako ez-aktibo ziren (% 13,3).

Ez-aktiboak

% 13
% 67
% 13
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 23 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 57 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

23enplegu udalerrian
% 26,1soldatapeko
% 73,9ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 21.670 eurokoa zen.

21.670 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 24.850 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 8 komertzioetatik, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 2 eraikuntza enpresak ziren, 4 zerbitzu enpresak ziren eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 3 zerbitzu publikoetatik, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia zen, 1 igeltseroa eta 1 iturgina.[12]

2000. urtean Couture udalerrian 17 nekazaritza-ustiategi zeuden, 747 hektarea erabiltzen.[13]

  1. Estazioko erregistroak 1990ko otsailaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Le Vieux-Cérier », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]