Edukira joan

Coulandon

Coulandon
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
Departamendua Allier
BarrutiMoulinseko barrutia
Kantonamenducanton of Moulins-Ouest
Izen ofizialaCoulandon
Posta kodea03000
Geografia
Koordenatuak46°33′02″N 3°15′21″E / 46.5506°N 3.2558°E / 46.5506; 3.2558
Mapa
Azalera17,06 km²
Altitudea212 m, 278 m eta 250 m
MugakideakBressolles, Marigny, Neuvy eta Souvigny
Demografia
Biztanleria645 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 322 (%51,1) (%48,9) 308 alt_right
Dentsitatea38 bizt/km²
mairie-coulandon.fr

Coulandon Frantziako udalerri bat da Allier departamenduan dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 645 biztanle zituen 17,06 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bressolles, Marigny, Neuvy eta Souvigny.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
CoulandonCoulandon
Població amb 1635 habitants (2000)Neuvy (2,9 km)
Població amb 189 habitants (2000)Marigny (5,0 km)
Població amb 1050 habitants (2000)Bressolles (5,2 km)
Població amb 1950 habitants (2000)Souvigny (5,2 km)
Població amb 3827 habitants (2000)Avermes (5,7 km)
Població amb 20251 habitants (2000)Moulins (6,3 km)
Població amb 541 habitants (2000)Montilly (6,7 km)
Població amb 12470 habitants (2000)Yzeure (7,7 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Massif Centraleko erdialdea eta ipar-hegal aurrekoetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: aire lehorra udan, eguzkialdi ona)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11 °C-koa da, 3,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 799 mm-koa da, urtarrilean 11,4 euri-egun eta uztailean 7,5 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Yzeure udalerrian dago, 8,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,9 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 795,7 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 43,2 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -21 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 9an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea4005006007008009001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 308 gizon, 322 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
5.19
 
85-89
 
0.00
5.19
 
80-84
 
1.55
0.00
 
75-79
 
4.97
5.19
 
70-74
 
3.11
10.39
 
65-69
 
13.04
3.57
 
60-64
 
3.11
4.87
 
55-59
 
9.63
16.23
 
50-54
 
7.76
11.04
 
45-49
 
15.22
6.49
 
40-44
 
3.11
4.55
 
35-39
 
4.35
4.87
 
30-34
 
7.76
0.00
 
25-29
 
3.11
2.92
 
20-24
 
3.11
4.55
 
15-19
 
13.04
4.55
 
10-14
 
2.80
4.55
 
5-9
 
4.35
5.84
 
0-4
 
0.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Coulandon udalerrian 642 biztanle zeuden eta 283 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,27 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 44,2). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 24,0 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

642biztanle
283elkarbizitza-unitate
2,27lagun elkarbizitza-unitateko
215familia
Udalerria
% 25
% 44
% 24
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 215 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (125). Guraso bakarreko 20 familietatik 10etan ama zen guraso bakarra. 140 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 24k seme-alaba bakarra zuten etxean, 37k bi, eta 13k hiru edo gehiago.[9]

125
70
20
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean140
Seme-alaba bat24
Bi seme-alaba37
Hiru seme-alaba13
Lau edo gehiago0

15 urte edo gehiago zituzten 552 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 0,0 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 42,9. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 83,6).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 0
25-39% 8
40-54% 7
55-64% 10
65-79% 18
80 +% 43
Bikotean bizi da
15-24% 7
25-39% 79
40-54% 84
55-64% 82
65-79% 79
80 +% 46

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 49,5 ezkonduta zegoen, eta beste % 23,2 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 13,6 izatezko bikotean eta % 9,6 PACS bidez lotuta). % 18,5 ezkongabeak ziren, % 4,0 alargunak eta % 5,1 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 49,5
Ezkongabea% 18,5
Izatezko bikotean% 13,6
PACS bidez lotuta% 9,6
Dibortziatuta% 5,1
Alarguna% 4,0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 37,5), erdi-mailako lanbideak (% 17,3), enplegatuak (% 13,8), eskulangileak (% 12,4). Talde nagusia (erretiratuak, % 37,5) Allier departamenduko batez bestekoaren (% 39,9) azpitik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 9
% 10
% 17
% 14
% 12
% 38
Allier
% 12
% 15
% 15
% 40
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 312 etxebizitza zeuden. Horietatik 280 egoitza nagusi ziren, 7 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 25 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (307), eta apartamentuak gutxi ziren (5). Egoitza nagusietatik 231 beren jabearen bizilekuak ziren, 41 alokairuan zeuden, 2 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 8 doan lagata.[10]

312etxebizitza
280egoitza nagusi
307etxe
5apartamentu

Etxebizitza multzoa

280
25
Egoitza nagusia (280)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (7)Hutsik (25)

Etxe mota

307
Etxea (307)Apartamentua (5)

Jabetza egoera

231
41
Jabeak (231)Alokairuan (41)HLM (2)Doan lagata (8)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (81).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik61
1919-194517
1946-197024
1971-199081
1991-200552
2006-202041

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (160). 101 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 241 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 85 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 192tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela4
2 gela5
3 gela29
4 gela82
5 gela edo gehiago160

Berogailu mota

47
25
91
101
Gas sarea (47)Fuel-olioa (25)Elektrizitatea (91)Gas botila (16)Bestelakoak (101)

Aparkalekua eta ibilgailuak

241aparkalekua
85ibilgailu 1
192ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 398 biztanleetatik 323 aktibo ziren (% 81,2), horietako 311 lanean (% 78,1) eta 13 langabezian (aktiboen % 4,0).

39815-64 urteko biztanle
% 81,2aktibo
% 78,1lanean
% 4,0langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 40,7
25-54 urte% 96,9
55-64 urte% 69,2
Gizonak% 82,8
Emakumeak% 79,6

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 0,0
BEPC, brebeta% 14,3
CAP-BEP% 1,4
Batxilergoa% 5,6
Goi-mailako +2% 3,8
Goi-mailako +3/4% 2,3
Goi-mailako +5% 4,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 4,0). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

75 ez-aktibotik 29 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 38,7), 36 erretiraturik zeuden (% 48,0) eta 11 bestelako ez-aktibo ziren (% 14,7).

Ez-aktiboak

% 39
% 48
% 15
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 18
% 28
% 24
% 23
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 192 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 311 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

192enplegu udalerrian
% 84,4soldatapeko
% 15,6ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 27.420 eurokoa zen.

27.420 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 24.430 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 16 komertzioetatik, 3 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 4 eraikuntza enpresak ziren, 2 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 garraio enpresa zen, 3 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 zerbitzu enpresa zen, 1 administrazio publikoko enpresa zen eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 5 zerbitzu publikoetatik, 2 margolariak ziren, 2 zurginak eta 1 jatetxe.[12]

2000. urtean Coulandon udalerrian 24 nekazaritza-ustiategi zeuden, 1.089 hektarea erabiltzen.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 1959ko urtarrilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Yzeure », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]